Komunikacja z ciężko chorymi podopiecznymi – porady

2 stycznia 2021 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Opieka nad osobami z poważnymi chorobami jest sporym wyzwaniem dla opiekuna i wymaga dużo siły i cierpliwości. Podopieczny potrzebuje nie tylko opieki, ale także wsparcia psychicznego.

Komunikacja z ciężko chorymi podopiecznymi – jak prawidłowo powinna wyglądać?

Skoncentrujmy się na podstawach, które musisz znać:

Bądź szczery

W trudnych sytuacjach wielu stara się zachować optymizm i pozytywne nastawienie. Oczywiście humor i śmiech naprawdę pomagają radzić sobie ze stresem i napięciem, ale równie ważne jest, aby nie zniekształcać rzeczywistości, jeśli chodzi o to, jak ciężki jest stan starszej osoby. Wspieraj go, ale bądź z nim szczery i nie dawaj mu fałszywych nadziei. Zadawaj pytania i uważnie słuchaj odpowiedzi. Pozwól pacjentowi szczerze wyrazić swoje obawy i obawy związane ze śmiercią, w tym pozwolić mu płakać, jeśli jest zdenerwowany.

Odpowiednio reaguj na wahania nastroju

Poważna choroba może wywołać szereg silnych emocji – strach, złość, urazę, bezradność, smutek, rozczarowanie. Ponadto postawa wobec ciężkiej choroby może wahać się od odrzucenia do przyjęcia. Podopieczny zazwyczaj czuje się bardzo samotny, nawet przy wsparciu rodziny i przyjaciół. Dlatego bądź cierpliwy w przypadku nagłych wahań nastroju, które są bardzo częste w takich sytuacjach.

Przygotuj się na prawidłowe przekonywanie

Czasami ciężko chora osoba ma nadzieję na cud i może nawet próbować przestać używać tradycyjnych leków i polegać na alternatywnych metodach leczenia. Przygotuj się na taką reakcję, ale dokładnie rozważ ryzyko i wytłumacz mu je. Na przykład, jeśli metody alternatywne nie zaszkodzą i nie są substytutem, ale dodatkiem do leczenia, wówczas nie jest źle próbować. Jeśli jednak pacjent zamierza odmówić udowodnionego skutecznego leczenia na rzecz medytacji lub innych podobnych metod, należy spróbować go od tego odwieść. Bądź przy tym ostrożny – bez grożenia i ostrych kłótni.

Spróbuj złagodzić trudną sytuację

Pomyśl, co może uszczęśliwić podopiecznego. Zaproponuj spacer, obejrzenie ulubionego filmu, coś związanego z jego hobby i wszystko inne, co pomoże mu na długi czas oderwać się od złych myśli.

Bądź optymistyczny i pragmatyczny

Ciągłe badania, przewidywanie, niepewność – wszystko to niewątpliwie źle odbija się na układzie nerwowym osoby z poważną chorobą, dlatego ważne jest żeby opiekunka wykazała się jak największym zrozumieniem i cierpliwością.

Nawet jeśli choroba jest w bardzo zaawansowanej postaci lub nie można jej całkowicie wyleczyć, można pomóc podopiecznemu, tak, by mógł poczuć się lepiej. Każdy uwielbia pyszne jedzenie, możliwość normalnego poruszania się i robienia ulubionych rzeczy. Zastanów się, jak możesz przyczynić się do jak najlepszego życia swojego podopiecznego. On, podobnie jak jego krewni, z pewnością doceni twoje wysiłki.