1. Promedica24 >
  2. Aktualności >
  3. Jak nie dać się jesiennej chandrze?

Jak nie dać się jesiennej chandrze?

29-10-2020 Zawód opiekunki
 

W społeczeństwie wciąż dominuje przekonanie, że praca opiekunki osób starszych to praca 24/h. Nie jest to jednak prawda. Osoby pracujące w tym zawodzie mają czas na odpoczynek, dzięki czemu są w stanie zadbać o swoje samopoczucie – zarówno fizyczne jak i psychiczne. Jak opiekunowie osób starszych mogą spędzić czas wolny od pracy?

jak nie dać się jesiennej chandrze

Czas pracy a pozostanie „do dyspozycji”

Czy praca opiekunki osób starszych trwa 24h/7 dni w tygodniu? Oczywiście nie, ale to tylko jeden z mitów na temat czasu pracy osób wykonujących ten zawód. Przy okazji warto też rozróżnić pozostawanie „do dyspozycji” od wykonywania obowiązków zawodowych. Praca w zawodzie opiekunki osób starszych ma specyficzny charakter – w przypadku prywatnej opieki nad konkretnym seniorem rodzina takiej osoby wymaga często od opiekuna, by pozostawał „do dyspozycji” starszej osoby. Nie oznacza to jednak (a tak wciąż myśli wiele osób), że opiekunka pracuje w rzeczywistości 24 h/na dobę. Chodzi raczej o sytuacje wyjątkowe (np. nagłe zasłabnięcie osoby starszej), kiedy opiekun podejmie odpowiednie działanie. W większości wypadków opiekunki seniorów mają natomiast wolne wieczory, a nierzadko – także i część weekendów. Zazwyczaj mogą również korzystać z krótkich urlopów.

 

Jak opiekunka osób starszych może zadbać o swoje samopoczucie i spędzić czas wolny?

Praca jako opiekunka osób starszych jest niezwykle wymagająca. Z tego względu osoby pracujące w tym zawodzie powinny zadbać o swoje samopoczucie. Jak mogą to zrobić?

Po pierwsze – dobrze, jeżeli zadbają o aktywność fizyczną, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Nie muszą to być treningi; świetną aktywnością jest zwykły spacer lub jazda na rowerze. Sprzyja to dotlenieniu się organizmu i utrzymaniu dobrej kondycji, która mimo wszystko jest istotna w wykonywaniu tego zawodu. Dodatkowo aktywność fizyczna pozytywnie wpłynie na samopoczucie opiekuna – pozwoli mu wyciszyć się i zachwycić się otoczeniem. Dodatkowo pobyt na świeżym powietrzu doskonale oczyszcza myśli i relaksuje.

To jednak nie wszystko – opiekunka seniora może też skorzystać z innych sposobów na poprawę samopoczucia.

 

Co opiekunka osób starszych może zrobić dla samej siebie?

Praca w zawodzie opiekunki osób starszych wymaga ogromnej empatii i pełnego zaangażowania. Opiekunka nie powinna jednak zapominać o najważniejszej osobie – czyli o samej sobie. Dobrze, jeśli codziennie poświęci chociaż trochę czasu tylko da siebie. Może to zrobić na różne sposoby. Dobrym pomysłem jest joga lub medytacja, które pozwolą oczyścić umysł. Dla części opiekunów odprężające mogą być też wszelkie formy twórczości – pisanie, szkicowanie, wyklejanie czy szycie. Możliwości jest w tym zakresie naprawdę sporo, a w dodatku większość tych aktywności wymaga jedynie posiadania kilku najpotrzebniejszych akcesoriów. Innym pomysłem może być wykonywanie domowych zabiegów pielęgnacyjnych czy nawet stworzenie całej serii drobnych, wieczornych rytuałów – takich jak np. picie ulubionej herbaty czy słuchanie muzyki. Takie niepozorne rytuały mogą mieć ogromną moc – nie tylko pomagają się zrelaksować, ale także pozytywnie wpływają na poczucie bezpieczeństwa.

Opiekunki osób starszych powinny też zadbać o regularny kontakt z bliskimi – telefoniczny lub za pośrednictwem Skype’a. Możliwość porozmawiania z kimś z rodziny lub z przyjaciółmi także pozytywnie wpłynie na ich samopoczucie.

 

Czas wolny można również spędzić z… seniorem

Warto także pamiętać, że czas wolny można przyjemnie spędzić także wspólnie z seniorem – proponując aktywności, które mogą poprawić samopoczucia zarówno osoby starszej jak i jego opiekuna. Dobrym przykładem może być wspólne czytanie książek. Opiekunki mogą np. sprawdzić polecane książki dla seniorów – spędzanie wolnego czasu z osobą starszą, polegające na czytaniu jej ulubionych powieści, może zbliżyć obie strony do siebie i pomóc w znalezieniu wspólnego języka. Innym rodzajem wspólnej aktywności może być (jeśli stan seniora na to pozwala) spacer po najbliższej okolicy.

 

Opiekunka seniora: praca dla zaangażowanych

Praca dla opiekunek osób starszych to praca wymagająca dużego zaangażowania – osoby, które dopiero rozważają wybór tego zawodu muszą zdawać sobie z tego sprawę. Nie powinny jednak wierzyć w mity rozpowszechniane przez dużą część społeczeństwa, takie jak brak czasu dla siebie czy konieczność opieki nad seniorem przez całą dobę. Opiekunowie osób starszych nie tylko dysponują wolnym czasem, ale mogą go także wykorzystać zarówno na odpoczynek jak i np. realizację własnych pasji. Dodatkowo warto pamiętać, że samopoczucie opiekuna i jego kondycja psychiczna są przecież niezwykle istotne także w kontekście opieki nad osobą starszą – tylko opiekunowie, którzy sami czują się dobrze, mogą w pełni zatroszczyć się o swojego podopiecznego.

 

 

Pracuj z solidnym pracodawcą i zyskaj

  • atrakcyjne zarobki
  • sprawdzone i indywidualnie dobrane oferty pracy
  • pełną organizację podróży i pobytu: transport, zakwaterowanie i wyżywienie
  • kompleksowe szkolenia merytoryczne z zakresu opieki nad seniorami, udokumentowane certyfikatami
  • dodatkowe ubezpieczanie medyczne (ERGO)
  • całodobowe wsparcie telefoniczne 24/7
  • dedykowanego Opiekuna Kontraktu

Rekrutacja na terenie całej Polski. Prosty i szybki proces rekrutacji!

Zgłoś się »

Zgłoś się do nas. Bezpłatnie oddzwonimy!

Fields with * are required

Informujemy o możliwości wycofania w dowolnym momencie udzielonej zgody więcej+ przez wysłanie maila na adres: daneosobowe@promedica24.pl. lub drogą telefoniczną dzwoniąc na numer: +48 22 120 21 00, pisemnie na adres: Aleje Jerozolimskie 94, 00-807 Warszawa, lub osobiście. Cofnięcie zgody nie będzie wpływało na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.-ukryj

Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Promedica Care Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-807) przy Al. Jerozolimskich 94. Dowiedz się więcej

Polecane oferty pracy dla opiekunek

Zastępstwo na 6tyg! Wyjazd już piątek! Bonus do 600€ , Berlin

Data wyjazdu: 2021-12-03

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Berlin, Niemcy

Znajomość języka: brak

Opis oferty

Hamburg, Hamburg

Data wyjazdu: 2021-12-10

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Hamburg, Niemcy

Znajomość języka: brak

Opis oferty

Świąteczny wyjazd, Monachium

Data wyjazdu: 2021-12-06

Okres wyjazdu: 2 miesiące

Lokalizacja: Monachium, Niemcy

Znajomość języka: brak

Opis oferty