1. Promedica24 >
  2. Aktualności >
  3. Praca opiekunki w Niemczech a kontakty z bliskimi – jak utrzymać relacje na odległość?

Praca opiekunki w Niemczech a kontakty z bliskimi – jak utrzymać relacje na odległość?

18-10-2021 Praca za granicą, Zawód opiekunki
 

Chcesz pracować jako opiekunka seniora za granicą, ale obawiasz się rozłąki z najbliższymi? Dowiedz się jak przygotować się do wyjazdu, jak radzić sobie ze stresem i dbać o swój komfort psychiczny oraz jak utrzymywać bliskie relacje na odległość.

Pierwszy wyjazd do pracy w opiece nad osobami starszymi może być stresujący z uwagi na fakt, że jest to nowa sytuacja. Jednak dobre przygotowanie się do tego przedsięwzięcia spowoduje, że stres będzie mniejszy.

 

Praca w Niemczech – organizacja wyjazdu

Przede wszystkim należy dowiedzieć się na czym polega praca opiekunki, co należy do jej obowiązków, a co nie. Trzeba pamiętać, że w tym zawodzie bywają trudne chwile – na pewno nie jest to łatwa praca, jednak dająca wiele satysfakcji. Warto też zastanowić się jak wpłynie na nas pobyt w nowym, nieznanym miejscu i czy będzie łatwo zostawić na pewien czas bliskich. Dobrze jest postawić sobie jakąś granicę dotyczącą czasu wyjazdu – na jak długo można wyjechać, ile może trwać rozłąka z rodziną.

Trzeba także uzmysłowić sobie, że jedzie się do starszej osoby i jej rodziny, dla których skorzystanie z pomocy obcej osoby być może nie było łatwą decyzją. Ważne, by mieć pewność, że chcemy podjąć się opieki w 100%.

 

Zadbaj o swój komfort psychiczny

Opiekunka osób starszych ma dbać o seniora, jednak nie może zapominać również o dbaniu o siebie – nie tylko swój stan fizyczny, ale i psychiczny. Zapewnienie sobie komfortu psychicznego jest bardzo ważne, ponieważ ma on duży wpływ na to jak opiekunka znosi rozłąkę z najbliższymi. Opieka nad osobami starszymi jest wymagająca i czasem stresująca i powoduje zmęczenie nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. Dlatego opiekunka musi umieć sobie z tym radzić i wykorzystywać wolny czas na odpoczynek. A czy w ogóle ma czas wolny? Owszem, wieczorem może zająć się sobą, choć oczywiście musi pozostawać w gotowości, gdy senior będzie potrzebował pomocy. Często opiekunki mają również wolny czas w ciągu dnia, gdy seniorem zajmuje się ktoś inny, np. fizjoterapeuta. Wtedy warto wykorzystać ten czas na jakąś aktywność fizyczną. Trzeba odpoczywać biernie, wysypiać się, relaksować, poświęcać swoim pasjom oraz odpoczywać w ruchu. Ważnym elementem dbania o zdrowie psychiczne podczas wyjazdu na kontrakt jest kontakt z rodziną, najlepiej codzienny. Aby opiekunka czuła się dobrze w pracy, musi mieć także dobre relacje z rodziną podopiecznego oraz samym seniorem. Trzeba pamiętać, że komfort psychiczny opiekunki jest kluczowy dla zniesienia rozłąki z najbliższymi.

 

Jak radzić sobie ze stresem i rozłąką z rodziną? 

Radzenie sobie ze stresem w pracy jest istotne, ponieważ gdy opiekunka jest mniej zestresowana i wypoczęta, to lepiej radzi sobie bez bliskich. Warto utrzymywać codzienny kontakt z rodziną – przez telefon lub wideorozmowę. Możliwości podtrzymywania więzi jest sporo dzięki wszechobecnej technologii. Już przed wyjazdem można ustalić z rodziną, że codziennie o konkretnej porze będzie miało miejsce połączenie i zdanie relacji z wydarzeń minionego dnia. To może zastąpić codzienne rozmowy na żywo przy kolacji. Dzięki codziennemu kontaktowi opiekunka będzie na bieżąco ze sprawami rodzinnymi i nic jej nie ominie. Będzie też spokojniejsza, że wie co słychać w jej domu.

A jak łączyć się online z bliskimi? Zazwyczaj w domu podopiecznego jest łącze, z którego opiekunka może korzystać – wszelkie szczegóły powinna ustalić z rodziną seniora zaraz po przyjeździe na miejsce. Poza tym w roamingu w UE można korzystać z połączeń telefonicznych na takich samych zasadach jak w kraju macierzystym. Zatem kontakt z bliskimi nie będzie kosztował więcej niż rozmowy krajowe. Finalnie okaże się, że te kilka tygodni szybko minęło.

 

Jeśli nadal się wahasz i nie wiesz czy wyjechać do pracy w charakterze opiekunki seniora, czy zniesiesz rozłąkę z rodziną, przeczytaj wywiad z jedną z naszych opiekunek, która opowiada o swoich doświadczeniach: https://promedica24.com.pl/aktualnosci/artykul-wywiad-z-opiekunka-p-wieslawa-z-lubina/.

 

Pracuj z solidnym pracodawcą i zyskaj

  • atrakcyjne zarobki
  • sprawdzone i indywidualnie dobrane oferty pracy
  • pełną organizację podróży i pobytu: transport, zakwaterowanie i wyżywienie
  • kompleksowe szkolenia merytoryczne z zakresu opieki nad seniorami, udokumentowane certyfikatami
  • dodatkowe ubezpieczanie medyczne (ERGO)
  • całodobowe wsparcie telefoniczne 24/7
  • dedykowanego Opiekuna Kontraktu

Rekrutacja na terenie całej Polski. Prosty i szybki proces rekrutacji!

Zgłoś się »

Zgłoś się do nas. Bezpłatnie oddzwonimy!

Fields with * are required

Informujemy o możliwości wycofania w dowolnym momencie udzielonej zgody więcej+ przez wysłanie maila na adres: daneosobowe@promedica24.pl. lub drogą telefoniczną dzwoniąc na numer: +48 22 120 21 00, pisemnie na adres: Aleje Jerozolimskie 94, 00-807 Warszawa, lub osobiście. Cofnięcie zgody nie będzie wpływało na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.-ukryj

Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Promedica Care Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-807) przy Al. Jerozolimskich 94. Dowiedz się więcej

Polecane oferty pracy dla opiekunek

Wyjedź na Święta i otrzymaj do 750 EUR bonusu !, Wiesbaden

Data wyjazdu: 2021-12-10

Okres wyjazdu: 1 miesiąc

Lokalizacja: Wiesbaden, Niemcy

Znajomość języka: bardzo dobra

Opis oferty

Wyjedź z nami święta i zgarnij bonus nawet do 600euro!, Bexbach

Data wyjazdu: 2021-12-10

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Bexbach, Niemcy

Znajomość języka: bardzo dobra

Opis oferty

Sprawdzony klient - bardzo dobre warunki mieszkaniowe, Kolonia

Data wyjazdu: 2021-12-24

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Kolonia, Niemcy

Znajomość języka: dobra

Opis oferty