Światowy Dzień Choroby Alzheimera – pamiętasz?

23 września 2016 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Choroba Alzheimera to rodzaj otępienia spowodowanego uszkodzeniem mózgu. Od 1999 roku, 21 września obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Alzheimera, a cały wrzesień to czas, kiedy lekarze, ale również bliscy chorych i sami chorzy starają się zwrócić uwagę ludzi zdrowych na tę chorobę, która dotyka coraz więcej osób.

Cervello malattie degenerative Alzheimer, Parkinson

Według obliczeń założonej w 1984 roku organizacji Alzheimer’s Disease International (ADI), na świecie co 3 sekundy ktoś zapada na jakiś rodzaj demencji, to o sekundę szybciej niż w 2015 roku. Szacuje się, że dziś tylko na chorobę Alzheimera na świecie choruje od 15 do 21 milionów ludzi, a w Polsce ta liczba przekroczyła już 350 tysięcy. Jeśli doliczymy do tego inne formy otępienia to w Polsce mamy ponad pół miliona chorych. Społeczeństwa zachodu się starzeją, więc liczba chorych rośnie w takim tempie, że według ADI w 2050 roku na różnego rodzaju demencje będzie cierpieć 131,5 miliona ludzi. Równocześnie 2 na 3 osoby, które pytano czy wiedzą coś o otępieniu wywołanym uszkodzeniem mózgu, twierdziły, że nie posiadają szczegółowych informacji na ten temat.

Światowy Dzień Choroby Alzheimera

Dla edukacji i uświadamiania, przede wszystkim ludzi zdrowych, czym jest choroba Alzheimera, 21 września ogłoszono Światowym Dniem Choroby Alzheimera. Już w ponad 80 państwach nie tylko 21 września, ale cały miesiąc jest szczególnie aktywny dla organizacji, które zajmują się tą chorobą. To ze względu na liczne konferencje i kampanie społeczne mające na celu uczulać na problem demencji, która zatacza coraz większe koło.

Głównym problemem osób cierpiących na chorobę Alzheimera jest trudny dostęp do lekarzy i leków, które łagodzą objawy, a czasem nawet znacznie spowalniają postępowanie choroby. Kolejny to walka z wykluczeniem społecznym. Choroba Alzheimera nie dotyka tylko osoby, która na nią cierpi. Przez to, że chory potrzebuje opieki praktycznie przez całą dobę, jego bliscy muszą zrezygnować z prowadzenia takiego trybu życia, jaki prowadzili przed chorobą.

Co to jest choroba Alzheimera?

Najogólniej rzecz ujmując choroba Alzheimera to stopniowe, jeszcze nieuleczalne, postępowanie degradacji mózgu chorego, co wiąże się z otępieniem, pojawiającymi się trudnościami z zapamiętywaniem, wahaniami nastroju, trudnościami językowymi, wyłączeniem się z życia społecznego, zanikiem podstawowych funkcji życiowych, aż w końcu śmierć.

Wyróżniamy trzy podstawowe stadia choroby:

  • Pierwsze stadium trwa zwykle od 2 do 5 lat. Czas trwania tego stadium jest uzależniony od czynników genetycznych i środowiskowych oraz od rodzaju podjętego leczenia. Na początku chory zapomina, co działo się przed chwilą, ale ze szczegółami przywołuje wspomnienia z młodości. Nie potrafi uczyć się nowych rzeczy. Często zapomina, gdzie zostawił np. klucze lub portfel. Zapomina nazwiska nie tylko obcych ludzi, ale również znajomych. Powszechne są trudności z zapamiętywaniem treści przeczytanych książek oraz wycofywanie się z rozmów, bo chory nie potrafi znaleźć odpowiednich słów, żeby wyrazić swoje myśli. Już na tym etapie chory wycofuje się z życia społecznego, ma problemy z organizacją dnia i czynnościami, które do tej pory nie sprawiały mu problemów, a jego mieszkanie staje się coraz bardziej zaniedbane.
  • Drugie stadium trwa najdłużej, bo od 2 do nawet 12 lat. Pamięć chorego jest już wyraźnie nadwyrężona i ma on problemy nie tylko z zapamiętywaniem bieżących wydarzeń, ale zapomina również te z przeszłości. Chory przestaje czytać książki, oglądać telewizję i zapomina imiona swoich wnuków. Już na tym etapie ma problemy z koordynacją ruchową, więc zdarzają mu się upadki, które jeszcze bardziej pogłębiają poczucie nieudolności i niepewności. Drugie stadium cechuje się również tym, że choremu nie zależy już na jego sprawach finansowych, nie płaci rachunków, przestaje również dbać o higienę, nie chce się przebierać. Część chorych wykazuje zaburzenia zachowania, tj. agresję – psychiczną i fizyczną – nagły płacz lub rzadziej śmiech, urojenia, omamy wzrokowe, jedzenie rękoma zamiast sztućcami.
  • Ostatnie stadium jest ściśle połączone z jakością opieki nad chorym i trwa od 1 do 3 lat. Na tym etapie kontakt z chorym jest bardzo utrudniony, a często niemożliwy. Chory musi być karmiony i używać pampersów. Nie kontroluje już swoich ruchów, nie sygnalizuje głodu, a większość dnia spędza siedząc w fotelu. Czasem zdarza się, że chorzy krzyczą w nocy lub wydają monotonne, jednostajne dźwięki za dnia. Jeśli nie nastąpiło to wcześniej, to w tym stadium chory powinien mieć profesjonalną opiekę.

Opieka nad ludźmi chorymi na chorobę Alzheimera

Bardzo ciężko jest opiekować się samemu starszą osobą, która cierpi na chorobę Alzheimera, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Promedica24 to lider usług opiekuńczych w Polsce i za granicą. Firma zapewnia opiekę nad niesamodzielnym członkiem rodziny już od kilku godzin dziennie. W przypadku takich przypadłości jak choroba Alzheimera bardzo pomocny może okazać się opiekun domowy, który zamieszka z podopiecznym i będzie wspierał go w codziennych czynnościach, czym odciąży pozostałych członków rodziny.

Opieka nad ludźmi chorymi na chorobę Alzheimera jest bardzo trudna i wymaga poświęceń. Odpowiednia opieka może sprawić, że życie chorego będzie komfortowe na tyle, na ile pozwoli jego stan. Nawet przy zatrudnieniu profesjonalnej opieki medycznej, bardzo ważne jest wsparcie ze strony bliskich. Chory powinien czuć, że jest bezpieczny, a jego bliscy są gotowi, żeby być przy nim nawet w trudnych momentach. Troska przełoży się na lepsze samopoczucie chorej osoby. Nie zapominajmy, że nasze zdrowie i nastrój są równie ważne – tylko zdrowy i silny opiekun może być skutecznym wsparciem dla chorego.