1. Promedica24 >
  2. Aktualności >
  3. Jak powinna wyglądać komunikacja z osobą starszą?

Jak powinna wyglądać komunikacja z osobą starszą?

01-03-2016 Opieka nad osobą starszą, Zawód opiekunki
 

Jak powinna wyglądać komunikacja z osobą starszą?

Opiekun zajmujący się osobą starszą powinien pamiętać o różnicy pokoleniowej między nim a osobą starszą. Odpowiadające ludziom młodszym zachowania, ubiór, czy sposoby komunikowania się mogą z perspektywy seniorów wydawać się niezrozumiałe, nieodpowiednie czy niegrzeczne. Naturalne dla większości z nas wysyłanie wiadomości tekstowych może zostać odebrane przez osoby starsze jako zbywanie ich, nie traktowanie z uwaga i szacunkiem ich osoby. Również odważny ubiór czy mocny makijaż nie są dobrze widziane przez osoby starsze, mogą zostać odczytane, jako prowokujące i niestosowne. To, co dla nas jest normalne, może oburzyć starszą osobę i dlatego właśnie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na nasze zachowanie w kontaktach z osobą starszą.

W przypadku gdy Opiekun ma do czynienia z osobą apatyczną niezwykle ważne jest przyjazne i pozytywne nastawienie. Powinien spróbować wspierać osobę znajdującą się pod opieką w codziennych czynnościach np. poprzez zachęcanie jej do aktywności czy rehabilitacji, chwalenie za drobne, dobrze wykonane czynności itp.

Wyjeżdżając do Niemiec należy wziąć pod uwagę, że tak jak i w Polsce, w Niemczech, do osoby starszej, z którą dodatkowo łączą nas kontakty formalne nie mówi się po imieniu, mogłoby to być uznane za niegrzeczne; w kontaktach z Podopiecznym używajcie zawsze zwrotu grzecznościowego: Panie/Pani Müller. Mile widziane są również zwroty „Życzycie sobie…” („Möchten Zie…”), zamiast „Chcesz…” („Möchtest Du”).

Podczas dyskusji dobrze jest zachować spokój i nie dać się ponieść emocjom, wykazywać się również cierpliwością i zrozumieniem. Wszelkie poważniejsze nieporozumienia powinny być przedyskutowane z rodziną Podopiecznego i, jeśli zajdzie taka potrzeba – z opiekunem kontraktu.

Opiekun nie zawsze ma do czynienia z osobą sprawną, często ludzie starsi dotknięci są np. demencją i powtarzają kilkakrotnie te same historie lub urywają w połowie swoje wypowiedzi zapominając, co chcieli powiedzieć. Opiekun nie powinien jednak traktować ich przez to gorzej, z pobłażaniem lub niechęcią. Powinien dawać im maksymalne wsparcie, gdy taka osoba nie może czegoś w jasny sposób wyrazić lub zakomunikować jego zadaniem jest dopytać się jej o to, wyciągnąć pomocną dłoń. Również gdy to Opiekun stara się o coś zapytać najlepiej będzie jeśli zrobi to używając prostych słów i wyrażeń, mówiąc powoli i wyraźnie. Gdy mimo to nie zostanie zrozumiany, powinien powtórzyć jeszcze raz to samo, posiłkując się w razie potrzeby gestykulacją, pamiętając jednak, że może ona w nadmiarze powodować niepokój u rozmówcy.

 

Pracuj z solidnym pracodawcą i zyskaj

  • atrakcyjne zarobki
  • sprawdzone i indywidualnie dobrane oferty pracy
  • pełną organizację podróży i pobytu: transport, zakwaterowanie i wyżywienie
  • kompleksowe szkolenia merytoryczne z zakresu opieki nad seniorami, udokumentowane certyfikatami
  • dodatkowe ubezpieczanie medyczne (ERGO)
  • całodobowe wsparcie telefoniczne 24/7
  • dedykowanego Opiekuna Kontraktu

Rekrutacja na terenie całej Polski. Prosty i szybki proces rekrutacji!

Zgłoś się »

Zgłoś się do nas. Bezpłatnie oddzwonimy!

Fields with * are required

Informujemy o możliwości wycofania w dowolnym momencie udzielonej zgody więcej+ przez wysłanie maila na adres: daneosobowe@promedica24.pl. lub drogą telefoniczną dzwoniąc na numer: +48 22 120 21 00, pisemnie na adres: Aleje Jerozolimskie 94, 00-807 Warszawa, lub osobiście. Cofnięcie zgody nie będzie wpływało na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.-ukryj

Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Promedica Care Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-807) przy Al. Jerozolimskich 94. Dowiedz się więcej

Polecane oferty pracy dla opiekunek

Praca w Niemczech dla doświadczonej opiekunki, wieś

Data wyjazdu: 2022-02-14

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: wieś, Niemcy

Znajomość języka: dobra

Opis oferty

Praca u Sprawdzonej Rodziny - Wysokie Wynagrodzenie, Göppingen

Data wyjazdu: 2022-02-14

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Göppingen, Niemcy

Znajomość języka: podstawowa

Opis oferty

Sprawdzona oferta dla doświadczonego Opiekuna!, Wolfsburg

Data wyjazdu: 2022-02-07

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Wolfsburg, Niemcy

Znajomość języka: bardzo dobra

Opis oferty