1. Promedica24 >
 2. Aktualności >
 3. Obowiązek 14-dniowej kwarantanny dla osób wracających z kontraktów z Niemiec

Obowiązek 14-dniowej kwarantanny dla osób wracających z kontraktów z Niemiec

26-03-2020 Aktualności, Koronawirus
 

Drogie Opiekunki i drodzy Opiekunowie,

Dbając o zdrowie i bezpieczeństwo Wasze, jak i naszych pracowników, na bieżąco monitorujemy sytuację w naszym kraju i na świecie. Staramy się możliwie najszybciej podejmować decyzje, a za nimi odpowiednie kroki, aby zapewnić naszym Opiekunkom i Opiekunom jak najlepszą jakość świadczonych przez nas usług, która wiąże się ze stosowaniem ogólnych zasad higieny oraz zaleceń przekazywanych przez Główny Inspektorat Sanitarny, WHO oraz polskie organizacje rządowe.

Nam wszystkim przyszło zmierzyć się z niezwykle trudną i szybko zmieniającą się sytuacją. Wiele krajów podejmuje szereg działań mających na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa. Należy jednak pamiętać, że działania te mają charakter działań prewencyjnych – apelujemy zatem o zachowanie spokoju i przestrzeganie zasad higieny.

Z dniem 24 marca 2020 r. polski rząd wprowadził kilka dodatkowych ograniczeń, m.in. ograniczenia w przemieszczaniu się. Niemniej jednak ta restrykcja nie dotyczy osób poruszających się do oraz z miejsca pracy. Każdy ma bowiem prawo udać się do swojej pracy, gdyż stanowi ona źródło jego dochodu. Od 27 marca 2020 r. wszystkie osoby przekraczające granice kraju poddawane są obowiązkowej, 14-dniowej kwarantannie pod karą grzywny. Dotychczas miały miejsce pewne wyłączenia spod tego zakazu, jednakże z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. sytuacja wszystkich osób została ujednolicona. W związku z tym, Opiekunki i Opiekunowie powracający ze swoich zleceń będą poddawani przymusowej kwarantannie.

Po przekroczeniu granic Polski, kwarantanna domowa odbywa się pod adresem podanym w karcie lokalizacyjnej. Jeśli nie ma możliwości, aby odbyć ją w domu, osoba kierowana jest przez służby do odpowiedniego ośrodka, dostosowanego do prewencyjnej izolacji. Prosimy nasze Opiekunki oraz Opiekunów o stosowanie się do poleceń oraz wytycznych przekazywanych podczas przekraczania granicy. Wyjazd do Niemiec bądź Anglii jak i powrót do Polski jest w dalszym ciągu możliwy – w tej kwestii nie ma żadnych zmian.

Kwarantanna polega na czasowym odizolowaniu osoby, która może być nosicielem choroby zakaźnej. Ograniczenie kontaktu osoby podejrzanej o zakażenie z innymi ludźmi ma na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzenienia się pandemii. Kwarantanna może przyjmować różne formy i w razie konieczności obejmować konkretne obiekty lub całe miasta. W przypadku kwarantanny domowej zaleca się pozostanie w domu osób, które mogły wejść w kontakt z nowym koronawirusem. Tego rodzaju izolacja o charakterze profilaktycznym dotyczy jednak osób, u których nie pojawiły się jeszcze żadne niepokojące objawy. Pojawienie się objawów wskazujących na rozwijanie się choroby to sygnał, że konieczny jest kontakt z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną lub szpitalem zakaźnym.

Wszystkim Opiekunkom oraz Opiekunom pragniemy przypomnieć, że w trosce o jak najlepszą komunikację w tych czasach – Promedica24 jest dla Was – i uruchomiła specjalną, CAŁODOBOWĄ Infolinię alarmową:

 • 022 250 5566 (tel. stacjonarny)
 • 662 162 068 (tel. komórkowy)

 

NAJWAŻNIEJSZE PYTANIA I ODPOWIEDZI

Czy wprowadzenie dodatkowych obostrzeń w związku z przekraczaniem granicy od 27.03.2020 skutkuje tym, że po tym dniu nie będę mogła wrócić do domu do Polski?

Nie, nasze Opiekunki będą mogły swobodnie wrócić do swoich domów po ukończeniu kontraktu. Zostaną jedynie poddane obowiązkowej, 14-dniowej kwarantannie, które będą musiały odbyć pod groźbą grzywny w wysokości do 30 tys. zł.

 

Czy skoro jestem zdrowa to muszę poddawać się kwarantannie?

Tak. Kwarantanną obejmowana jest każda osoba wracająca z zagranicy od 27 marca 2020 r.

 

Czy podczas odbywania kwarantanny mogę wychodzić np. na spacer z psem, do sklepu czy do apteki?

Nie, kwarantanna oznacza, że nie można nam wykonywać takich czynności. W przypadku konieczności zrobienia zakupów czy wyjścia z psem na spacer – bardzo prosimy o skontaktowanie się z inną osobą, która wykona te czynności za Was.

 

Czy osoby odbierające Opiekunki powracające z zagranicy powinny zostać objęte kwarantanną ze względu na kontakt z nimi?

Jeżeli osoba odbierana lub inni podróżni będą mieli bliski kontakt z osobą odbierającą, to również osoba odbierająca będzie musiała zostać poddana kwarantannie. Definicja bliskiego kontaktu:

 • pozostawanie w bezpośrednim kontakcie, lub w odległości mniejszej niż 2 m przez ponad 15 min., BEZ ODZIEŻY OCHRONNEJ
 • prowadzenie rozmowy twarzą w twarz w odległości do 1 m BEZ ODZIEŻY OCHRONNEJ.

 

Czy w sytuacji wprowadzenia obowiązkowej kwarantanny dla osób powracających z zagranicy będę mogła wyjechać do pracy jako Opiekunka?

Tak, oczywiście. Wyjazdy do Niemiec oraz powroty do Polski odbywają się jak dotychczas. Wprowadzone ograniczenie dotyczy konieczności odbycia obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny po powrocie do Polski.
 
Jak formalnie wygląda zakończenie kwarantanny? Jakie dokumenty powinno się mieć i jakie dokumenty komu dostarczyć?

Ten kto nakłada kwarantannę, ten ją zdejmuje. Może być informacja telefoniczna/ustna, a później przesłany dokument.
 
 
PO WIĘCEJ INFORMACJI PRZEJDŹ TUTAJ >>

 

Pracuj z solidnym pracodawcą i zyskaj

 • atrakcyjne zarobki
 • sprawdzone i indywidualnie dobrane oferty pracy
 • pełną organizację podróży i pobytu: transport, zakwaterowanie i wyżywienie
 • kompleksowe szkolenia merytoryczne z zakresu opieki nad seniorami, udokumentowane certyfikatami
 • dodatkowe ubezpieczanie medyczne (ERGO)
 • całodobowe wsparcie telefoniczne 24/7
 • dedykowanego Opiekuna Kontraktu

Rekrutacja na terenie całej Polski. Prosty i szybki proces rekrutacji!

Zgłoś się »

Zgłoś się do nas. Bezpłatnie oddzwonimy!

Fields with * are required

Informujemy o możliwości wycofania w dowolnym momencie udzielonej zgody więcej+ przez wysłanie maila na adres: daneosobowe@promedica24.pl. lub drogą telefoniczną dzwoniąc na numer: +48 22 120 21 00, pisemnie na adres: Aleje Jerozolimskie 94, 00-807 Warszawa, lub osobiście. Cofnięcie zgody nie będzie wpływało na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.-ukryj

Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Promedica Care Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-807) przy Al. Jerozolimskich 94. Dowiedz się więcej

Polecane oferty pracy dla opiekunek

Poszukiwany Opiekun Seniorów - SPRAWDZONY, ŁATWY KONTRAKT !, Bonn

Data wyjazdu: 2021-08-05

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Bonn , Niemcy

Znajomość języka: bardzo dobra

Opis oferty

Pracuj jako Opiekun Seniora i naucz się j. niemieckiego z Promedica24!, Wiesbaden

Data wyjazdu: 2021-08-05

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Wiesbaden , Niemcy

Znajomość języka: bardzo dobra

Opis oferty

Praca w Niemczech dla doświadczonej opiekunki, Bad Nauheim

Data wyjazdu: 2021-08-18

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Bad Nauheim, Niemcy

Znajomość języka: dobra

Opis oferty