1. Promedica24 >
  2. Aktualności >
  3. Opiekunko! Zadbaj o swój komfort psychiczny podczas pracy

Opiekunko! Zadbaj o swój komfort psychiczny podczas pracy

04-05-2021 Zawód opiekunki
 

Praca jako opiekunka osób starszych to wymagające zajęcie. Opiekunka seniora bardzo często musi mierzyć się z niełatwymi zadaniami. Codziennym obowiązkom może towarzyszyć stres i zmęczenie. Żeby jednak praca zawsze była wykonywana na jak najwyższym poziomie, osoby, które wybrały zawód opiekunki osób starszych, powinny zadbać o swój komfort psychiczny – zarówno podczas pracy, jak i w czasie wolnym.

 

Opiekunka seniora to nie klasyczna praca na etacie

Praca w charakterze opiekuna osób starszych to specyficzne zajęcie, które w niczym nie przypomina klasycznej pracy na etacie. To, jak ta praca będzie wyglądać, w dużej mierze zależy od ustaleń z firmą, która organizuje pobyt i rodziną podopiecznego lub samym podopiecznym. Przykładowo: opiekunka może liczyć na jeden, w pełni wolny dzień i jeden lub dwa wieczory wolnego. W tym czasie seniorem zajmuje się ktoś z rodziny lub pielęgniarka. Należy przy tym zaznaczyć, że pozostałe wieczory, opiekunka ma również w pewnym sensie wolne, bo jedynie pozostaje do dyspozycji, w razie gdyby coś się działo i np. potrzebna była natychmiastowa pomoc. Mimo tego, że praca opiekunki osób starszych nie przypomina innych zajęć na etacie, osobie trudniącej się tym fachem, przysługuje urlop. To bardzo ważne, choćby z tego względu, że opiekunka bardzo często wyjeżdża do pracy za granicę. Urlop jest więc niezbędny, żeby mogła spędzić czas z bliskimi i odpocząć od codziennym obowiązków.

 

Opiekunka osób starszych – praca w pełnej gotowości

Niektórzy mają mylne wyobrażenie na temat pracy opiekunki seniora myśląc, że to zajęcie wiąże się z masą wyrzeczeń. Nic podobnego! Praca w tym zawodzie jest wymagająca, ale opiekunka zawsze ma zapewniony czas wolny, który może przeznaczyć na dowolne aktywności lub odpoczynek. Bardzo często powtarzanym mitem jest to, że opiekunka seniora pracuje 24 h na dobę. Najczęściej jest tak, że osoba wykonująca ten zawód, kończy pracę wieczorem, ok. 20-21. Później może zająć się swoimi sprawami, jednak z zastrzeżeniem, że będzie w gotowości, gdy zajdzie niespodziewana konieczność, np. gdy senior będzie potrzebował nagłej pomocy. Warto przy tym pamiętać o tym, że takie sytuacje nie zdarzają się codziennie. Zatem, jeśli nie wydarzy się nic nieoczekiwanego, opiekunka będzie mogła poświęcić się swoim pasjom i odpoczynkowi.

 

Czas wolny w pracy opiekunki seniora

Jak już podkreślaliśmy wcześniej, praca opiekuna osób starszych nie jest zajęciem, które trwa 24 h na dobę. W dużej mierze to od samej opiekunki zależy, czy będzie w stanie wygospodarować czas wolny w ciągu dnia i jak będzie spędzać wieczory, w czasie których nie pracuje, a jedynie pozostaje do dyspozycji. Praca opiekunki seniora jest pełna emocji i stresu, dlatego tak ważne jest, żeby osoba trudniąca się tą profesją, była w stanie wygospodarować czas na odpoczynek, pasje, a także aktywność fizyczną. Jak w praktyce wygląda czas wolny opiekunki seniora? Bardzo często opiekunka jest zwolniona ze swoich obowiązków w określonych godzinach. Wtedy podopiecznym zajmuje się ktoś inny, może to być np. logopeda, rehabilitant, pielęgniarka lub ktoś z rodziny. To czas, który opiekunka ma wyłącznie dla siebie i może go spędzić w dowolny sposób. W zależności od kontraktu, opiekunkom będzie przysługiwać różna liczba godzin czasu wolnego. Dlatego wcześniej warto dowiedzieć się, czy w czas pracy są wliczane takie aktywności, jak np. obiad w towarzystwie podopiecznego czy robienie zakupów dla seniora.

 

Praca jako opiekunka osób starszych – dobrze płatne zajęcie

Powielany mit, że opiekunka seniora pracuje przez 24 h na dobę, jest nieprawdziwy, a do tego krzywdzący. Szerzenie nieprawdziwych plotek zniechęca mnóstwo osób do podjęcia pracy w tym charakterze, a warto podkreślić, że to dobrze płatne zajęcie. Nie brakuje ofert pracy w Niemczech dla opiekunek, jest też dużo ofert wyjazdowych do Anglii. Owszem, praca jest wymagająca, ale opiekunka ma do dyspozycji czas wolny, ma również prawo do urlopu. Na czym dokładnie polega praca opiekunki osób starszych? Osoba zatrudniona w tym charakterze pomaga seniorowi w codziennych czynnościach – pomaga w higienie, robi zakupy, przygotowuje posiłki itd. Zakres obowiązków będzie się różnił w zależności od kontraktu i stanu zdrowia seniora. Trzeba przy tym pamiętać, że nie jest to zawód dla każdego. To bardzo wymagające zajęcie, jedynie dla osób cierpliwych, empatycznych i wyrozumiałych. Bez wspomnianych cech oraz pogodnego nastawienia, nie sposób pracować w tym zawodzie.

 

Pracuj z solidnym pracodawcą i zyskaj

  • atrakcyjne zarobki
  • sprawdzone i indywidualnie dobrane oferty pracy
  • pełną organizację podróży i pobytu: transport, zakwaterowanie i wyżywienie
  • kompleksowe szkolenia merytoryczne z zakresu opieki nad seniorami, udokumentowane certyfikatami
  • dodatkowe ubezpieczanie medyczne (ERGO)
  • całodobowe wsparcie telefoniczne 24/7
  • dedykowanego Opiekuna Kontraktu

Rekrutacja na terenie całej Polski. Prosty i szybki proces rekrutacji!

Zgłoś się »

Zgłoś się do nas. Bezpłatnie oddzwonimy!

Fields with * are required

Informujemy o możliwości wycofania w dowolnym momencie udzielonej zgody więcej+ przez wysłanie maila na adres: daneosobowe@promedica24.pl. lub drogą telefoniczną dzwoniąc na numer: +48 22 120 21 00, pisemnie na adres: Aleje Jerozolimskie 94, 00-807 Warszawa, lub osobiście. Cofnięcie zgody nie będzie wpływało na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.-ukryj

Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Promedica Care Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-807) przy Al. Jerozolimskich 94. Dowiedz się więcej

Polecane oferty pracy dla opiekunek

Na zastępstwo - Świetne Warunki Kontraktu, Bad Hamburg

Data wyjazdu: 2021-07-07

Okres wyjazdu: 1 miesiąc

Lokalizacja: Bad Hamburg, Niemcy

Znajomość języka: dobra

Opis oferty

Zlecenie do Małżeństwa Seniorów, Kolonia

Data wyjazdu: 2021-06-29

Okres wyjazdu: 2 miesiące

Lokalizacja: Kolonia, Niemcy

Znajomość języka: bardzo dobra

Opis oferty

Naucz się niemieckiego i zarabiaj jako Opiekun/ka Seniora, Halle

Data wyjazdu: 2021-06-29

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Halle, Niemcy

Znajomość języka: bardzo dobra

Opis oferty