Jak przygotować się do bezpiecznego przeniesienia Podopiecznego? Jak powinno rozkładać się obciążenie kręgosłupa? Co robić by uniknąć urazów?
Zasady poprawnego zachowania Opiekuna podczas transferu
- fot. 1
- fot. 2
- fot. 3
- Przed rozpoczęciem podnoszenia lub przenoszenia Podopiecznego Opiekun powinien ustawić się w lekkim rozkroku, z jedną nogą wysuniętą lekko do przodu w celu zwiększenia podstawy oparcia (fot. 1-2).
- Przed rozpoczęciem należy sprawdzić, czy droga transportowa oraz miejsce docelowe jest wolne od przeszkód i usunąć je w razie potrzeby.
- Przed rozpoczęciem podnoszenia należy ocenić i porównać wagę Podopiecznego (w tym także aparatury i urządzeń pomocniczych przenoszonych razem z nim) oraz własne możliwości wykonania czynności.
- W miarę możliwości należy tak organizować sobie pracę, aby mogła być wykonywana powyżej poziomu kolan i poniżej ramion. Optymalną wysokością wykonywania pracy jest wysokość łokci (fot. 3).
- Należy wykorzystywać zawsze możliwości psychoruchowe Podopiecznego, co zmniejszy obciążenie i przyspieszy proces jego rehabilitacji.
- Należy wyjaśnić Podopiecznemu, co chcemy zrobić, co będzie się z nim działo oraz zapewnić sobie jego współpracę (należy podpowiedzieć choremu, jak może nam pomóc, co on powinien zrobić).
- Obciążenie kręgosłupa powinno być symetryczne i równomierne.
- Ciężkie przedmioty należy podnosić uginając kolana, a nie pochylając się i zginając kręgosłup. Podnoszenie z prostymi nogami jest energooszczędne, gdyż angażuje mniej mięśni, ale bardziej obciąża kręgosłup (fot. 4).
- Odległość pomiędzy przenoszonym ciężarem a pionową osią ciała, powinna być jak najmniejsza (należy podchodzić jak najbliżej Podopiecznego jeśli jest to możliwe) (fot. 5).
- fot. 4
- fot. 5
- Ciężkie rzeczy należy przenosić z wyprostowanym kręgosłupem oraz z szeroko rozstawionymi stopami i łokciami położonymi blisko ciała.
- Podczas podnoszenia Podopiecznego z łóżka i wykonywania prac przy Podopiecznym leżącym, należy zawsze mieć wyprostowany kręgosłup (w celu dodatkowego odciążenia można wykorzystać regulację łóżka, podparcie kolanem o łóżko).
- Przy podnoszeniu Podopiecznego lub innej rzeczy z poziomu podłogi, stopy należy ustawić po obu stronach ciężaru (należy stanąć nad ciężarem lub Podopiecznym) (fot. 6-7).
- Podczas wykonywania długotrwałej pracy w niewygodnej pozycji (duże obciążenie statyczne), np. podczas karmienia Podopiecznego należy starać się usiąść przy jego łóżku.
- Podczas przemieszczania Podopiecznego należy zastosować mocny chwyt używając całych dłoni, a nie tylko palców. Należy być przygotowanym na nagłe zmiany kierunku przenoszenia, spowodowane przemieszczeniem się masy ciała Podopiecznego.
- fot. 6
- fot. 7
Czego unikać?
- Należy unikać wykonywania nagłych ruchów i szarpnięć, gdyż właśnie wtedy istnieje największe niebezpieczeństwo urazu.
- Nie wolno chwytać chorego pod pachy – może to prowadzić do urazu w kręgosłupie Opiekuna lub uszkodzić splot barkowy Podopiecznego.
- Podczas przemieszczania, nie można pozwolić choremu chwytać za szyję – grozi to urazem kręgosłupa szyjnego u Opiekuna.
- Żadnych czynności nie należy wykonywać na siłę. Przy utrzymującej się dużej bolesności zniechęcają one Podopiecznego do współpracy i pobudzania aktywności.
- Podczas dźwigania należy unikać pochyleń na boki i skrętów tułowia.