Przenoszenie przy użyciu lekkiego sprzętu

Powyższe techniki mogą być wykonywane przy użyciu przedmiotów pomocniczych. Mogą to być prześcieradła o niskim współczynniku tarcia, płachty ślizgowe, pasy ergonomiczne czy obrotowe podstawki pod stopy.

Łatwoślizgi są to maty, rękawy różnej długości, płyty wykonane ze śliskiego, cienkiego materiału. Pomocne są zarówno w łóżku Podopiecznego, jak i przy transferze na łóżko, wózek, krzesło. Można je podłożyć wykorzystując technikę odwracania na boki bezpośrednio pod chorego lub pod pokład w łóżku. Metoda uzależniona jest od celu i warunków jakie istnieją.

Przenoszenie przy użyciu ciężkiego sprzętu

Dla Podopiecznych z dysfunkcją ruchu istnieje wiele modeli krzeseł, wózków pokojowych, wózków sanitarnych, wózkowanien, pół-podnośników i podnośników, które umożliwiają transfer i wykonanie przy chorym różnych czynności. Wykonywanie czynności higienicznych przy Podopiecznym jest o wiele łatwiejsze dzięki wykorzystaniu krzeseł toaletowych. Podopiecznemu często umożliwiają załatwienie potrzeb fizjologicznych w odpowiedniej pozycji ciała, niekoniecznie w toalecie.

Podnośniki najczęściej używane są w zakładach opieki leczniczej, domach pomocy społecznej i na niektórych oddziałach szpitalnych, rzadko w domach u Podopiecznych. Stosowanie podnośników w warunkach domowych jest uzależnione od warunków mieszkaniowych i architektonicznych. Są różne rodzaje podnośników z napędem hydraulicznym i elektrycznym (akumulatory). Praktyczniejsze są jednak te elektryczne sterowane pilotem, gdyż umożliwiają Opiekunowi manewrowanie podnośnikiem i jednoczesne zabezpieczanie podnoszonego Podopiecznego. Podnośnik z ruchomym ramieniem i zaczepami, do których zapina się nosidło może być bez trudu przesuwany ręcznie przez jedną osobę. Są też podnośniki montowane na stałe, np. przy wannie czy suwnicowe z hamakiem mocowanym na suwnicy podsufitowej. Nosidła można dobierać w zależności od stanu Podopiecznego i czynności, jakie chcemy wykonać przy nim.

Wszelkiego rodzaju sprzęt zawsze powinien być odpowiednio dobrany do Podopiecznego i użytkowany zgodnie z zaleceniem producenta, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno choremu jak i Opiekunowi.

Polecane oferty pracy dla opiekunek

więcej »