Opiekunka – zawód z przyszłością


Miejsca świadczenia opieki

Miejscem wykonywania usług jest dom podopiecznego. Przed przystąpieniem do wykonywania usług w nowym miejscu opiekunka zapoznaje się dokładnie z rozmieszczeniem pomieszczeń i ze sprzętami znajdującymi się w domu.

 • Senior lub jego bliscy przekażą informacje na temat obsługi sprzętów takich jak: pralka, zmywarka, telewizor, ekspres do kawy i inne urządzenia codziennego użytku. Wszystkie z nich z pewnością wielokrotnie obsługiwaliśmy, jednak poszczególne modele na tyle się różnią, że bez instrukcji obsługi możemy mieć problem z ich uruchomieniem lub prawidłowym użyciem. Najlepiej zróbić notatki – mini-instrukcje obsługi, ponieważ w natłoku informacji, w nowym miejscu, można wszystkiego nie zapamiętać dokładnie.
 • Jeśli jest taka możliwość, warto poprosić opiekunkę, która wcześniej opiekowała się danym podopiecznym o zademonstrowanie, jak obsługiwać sprzęty znajdujące się w domu.
 • Nawet posiadając zdolność do szybkiej adaptacji, to jednak może zająć kilka dni zanim przywyknie się do nowego miejsca w obcym kraju. Może też pojawić się problem z prawidłowym zrozumieniem instrukcji w obcym języku ze względu na obecność zwrotów technicznych.
Rozpoczynając pracę jako opiekunka zapytaj o panujące w domu zwyczaje, przyzwyczajenia podopiecznego i jego zainteresowania, zróbmy notatki.

Oto kilka podstawowych pytań, które powinniśmy zadać:

 1. Z kim się kontaktować? Warto zapisać wszystkie numery telefonów (do domu, pracy, komórkowy) osób zajmujących się seniorem. Kiedy i do której z nich można zadzwonić?
 2. Kiedy i gdzie można zastać te osoby i kiedy odwiedzają one seniora?
 3. Kto jest lekarzem podopiecznego? Jaki jest do niego numer telefonu? Czy senior jest pod opieką innych lekarzy (specjalistów)?
 4. Czy podopieczny ma umówione wizyty lekarskie? Gdzie są one zapisywane? Pod jakim numerem zamówić następną wizytę?
 5. Czy senior przyjmuje lekarstwa, jakie? Kto pilnuje podawania lekarstw?
 6. Czy przychodzi Pflegedienst (pomoc ambulatoryjna)? Jeśli tak, to kiedy?
 7. Czy ktoś odwiedza podopiecznego? Jeśli tak, to kto i kiedy? Kogo można wpuszczać do domu?
 8. Czy podopieczny ma stały plan dnia? O której godzinie wstaje, czy trzeba go rano budzić (jeżeli tak – o której godzinie) i o której zasypia?
 9. Czy senior ma jakieś stałe zajęcia? Jakieś hobby?
 10. O jakiej porze jada posiłki i co lubi jeść? Czy ma ustaloną dietę? Jeśli tak, to jaką?
 11. Czy podopieczny jest na coś uczulony? Czy podopieczny jest alergikiem?
 12. Jaka korespondencja przychodzi do podopiecznego, co z nią zrobić? Kiedy przychodzą rachunki? Czy należy pilnować konkretnych terminów płatności?
 13. Czego nie robić przy podopiecznym, co go denerwuje, co uspokaja (np. słuchanie ulubionej muzyki)? Na co nie można pozwolić podopiecznemu?
 14. Gdzie jest najbliższy szpital, gabinet lekarski, sklep, apteka?
 15. Kto i w jakim zakresie robi zakupy? Czy lekarstwa, środki higieny, pokarm dla zwierząt i inne rzadziej kupowane produkty dostarcza rodzina? Jakie i jak często? Komu opiekun zgłasza brak potrzebnych produktów?
 16. Gdzie w domu podopiecznego znajdują się najpotrzebniejsze rzeczy lub np. sprzęt rehabilitacyjny, termometr, ciśnieniomierz, pojemnik na protezę, aparat słuchowy itp.?
 17. Co zrobić, gdy coś się stanie w domu (np. popsuje się sprzęt AGD)?
 18. W jakie dni są wywożone śmieci?
 19. Czy i kiedy można dzwonić do rodziny w Polsce? Jak wygląda rozliczenie za rozmowy?
 20. Ile czasu wolnego dziennie przewidziane jest dla opiekuna, kto może go zastąpić w czasie przerwy?

Czasami bliscy seniora, lub on sam, mogą okazywać zdziwienie pytaniami, które wydadzą się im banalne. Należy pokrótce wyjaśnić, że zapoznanie się z nowymi warunkami usprawni działanie i przyśpieszy adaptację w nowym miejscu. Bez ich instrukcji nie będziemy umieli wszystkiego zrobić lub zajmie to znacznie więcej czasu, który lepiej poświęcić podopiecznemu.

Można także otwarcie powiedzieć rodzinie podopiecznego, że potrzebne jest kilka dni na oswojenie się z zupełnie nową sytuacją i nowym miejscem, na przestawienie się na język niemiecki. Zdarza się, że rodzina i podopieczny zapominają o położeniu w jakiej znajduje się opiekunka i traktują ją jak osobę z sąsiedztwa – przypomnienie o jej sytuacji powinno pomóc w utrzymaniu dobrych relacji.

Polecane oferty pracy dla opiekunek

Opiekun seniora w Niemczech, Mannheim

Data wyjazdu: 2021-11-11

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Mannheim, Niemcy

Znajomość języka: brak

Opis oferty

Kontrakt do samotnej podopiecznej, Mainz

Data wyjazdu: 2021-11-04

Okres wyjazdu: 2 miesiące

Lokalizacja: Mainz, Niemcy

Znajomość języka: brak

Opis oferty

Sprawdzona oferta u Pani Helgi , Bad Homburg

Data wyjazdu: 2021-11-05

Okres wyjazdu: 2 miesiące

Lokalizacja: Bad Homburg, Niemcy

Znajomość języka: brak

Opis oferty