Rekrutacja

  1. Promedica24 >
  2. Praca opiekunki >
  3. Rekrutacja >
  4. Sprawdzenie znajomości języka niemieckiego

Sprawdzenie znajomości języka niemieckiego przez rekrutera Promedica24 – na co zwrócić uwagę podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Podjęcie pracy opiekunki osób starszych w Niemczech, wiąże się z koniecznością spełnienia przez kandydatów określonych wymagań. Jednym z nich jest znajomość języka niemieckiego. Bez umiejętności posługiwania się podstawowym słownictwem w obcym języku, kandydat na opiekuna nie będzie w stanie zrozumieć potrzeb swojego podopiecznego i zapewnić mu należytą opiekę. W jaki sposób jest sprawdzana znajomość języka niemieckiego u opiekunek seniorów?

Sprawdzenie znajomości niemieckiego u opiekunki seniorów – na czym polega?

Osoby, które ubiegają się o pracę w charakterze opiekunki seniorów w krajach niemieckojęzycznych, są – w toku rekrutacji – zobligowane do odbycia rozmowy w języku niemieckim. Pierwszy etap to rozmowa telefoniczna, która odbywa się w języku polskim. Jeśli przebiegnie pozytywnie, kandydat zostaje zaproszony na stacjonarne spotkanie z rekruterem. To właśnie wtedy, w toku rozmowy, sprawdzana jest znajomość niemieckiego słownictwa, z zakresu takich kategorii, jak: osoby i zwierzęta, jedzenie, dom, sklepy, choroby, części ciała, kolory, liczby itp. Na koniec, kandydat jest proszony o przetłumaczenie kilku zdań: z polskiego na niemiecki i odwrotnie.

Rozmowa kwalifikacyjna dla opiekunki po niemiecku – jak się do niej przygotować?

Jednym z głównych wymagań do otrzymania pracy opiekunki seniorów w Niemczech jest znajomość – choćby podstawowa – języka niemieckiego. Dlatego tak ważne jest, żeby jak najlepiej podczas niej wypaść. Na co zwrócić uwagę, przygotowując się do sprawdzenia znajomości języka? Przed przystąpieniem do rozmowy, dobrze jest przypomnieć sobie wyrażenia i zwroty, które mogą okazać się pomocne. Chodzi np. o prośbę, by konsultant mówił wolniej lub powtórzył niezrozumiałe zdanie. Przyda się również przejrzenie słownictwa, które będzie potrzebne w przyszłej pracy.

Do rozmowy kwalifikacyjnej na opiekunkę osób starszych, warto podejść z pozytywnym nastawieniem i w dobrym humorze. Zawsze lepiej obrócić nieopatrzne zrozumienie jakiegoś wyrażenia w obcym języku w żart, niż niepotrzebnie się denerwować. Stres nie popłaca, a pogoda ducha u opiekunów seniorów zawsze jest mile widziana.

Kursy językowe – sposób na nadrobienie językowych braków

Kandydaci, którzy chcieliby podjąć pracę w charakterze Opiekuna osób starszych, ale nie znają niemieckiego, nie muszą rezygnować ze swoich planów. Wystarczy, że wezmą udział w kursie językowym od podstaw. Do wyboru mają dwie opcje. Jakie?

Kurs stacjonarny jest płatny, trwa 40h i jest podzielony na 10 spotkań. W toku nauki, przyszli opiekunowie poznają fachowe zwroty i słownictwo, które będą im potrzebne do wykonywania pracy. Zdobytą wiedzę mogą w dowolnym momencie utrwalić dzięki autorskim materiałom do nauki. Kursy są prowadzone przez wykwalifikowanych lektorów w różnych miastach w Polsce. Dzięki temu, słuchacze mogą uczyć się w dogodnej dla siebie lokalizacji.

Inna możliwość to nauka języka online. To darmowa opcja, idealna dla tych, którzy chcą samodzielnie podnieść swoje kompetencje językowe. Uczniowie, nie wychodząc z domu, mogą uczestniczyć w 21 lekcjach. Każda z nich trwa kilkanaście minut. Na koniec można wziąć udział w teście, który zweryfikuje zdobyta wiedzę.

Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej dla opiekunki osób starszych – o czym pamiętać?

Żeby rekrutacja na stanowisko opiekunki seniorów zakończyła się pozytywnie, kandydatka powinna pamiętać o kilku kluczowych kwestiach podczas rozmowy. Najistotniejszą z nich jest pewność siebie. Osoba, która mówi pewnym głosem i wyraża się konkretnie, będzie zdecydowanie lepiej odebrana niż ta, która mówi cicho, niepewnie i waży każde słowo. Bardzo ważne jest to, żeby nie używać słów, co do których znaczenia nie ma się pewności. Jeśli jakiekolwiek pytanie ze strony rekrutera okaże się niezrozumiałe, nie warto ukrywać tego faktu, lepiej poprosić o doprecyzowanie lub wyjaśnienie niejasnych sformułowań.

Warto zadbać o to, żeby rozmowa przebiegała w miłej atmosferze. Kandydaci, którzy dużo się uśmiechają, będą lepiej odebrani od ponuraków. Nie wolno jednak dopuścić do zbytniego rozluźnienia kontaktu. W złym tonie będzie nie tylko opowiadanie o sprawach osobistych (wakacjach, problemach dzieci w szkole itp.), ale też niepochlebne wyrażanie się na temat poprzedniego pracodawcy. Dobrze jest również zadbać o odpowiedni strój. Ubranie powinno być schludne i utrzymane w formalnym stylu, ale jednocześnie takie, w którym kandydat będzie czuł się pewnie i wygodnie.

Polecane oferty pracy dla opiekunek

Opiekun seniora w Niemczech, Mannheim

Data wyjazdu: 2021-11-11

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Mannheim, Niemcy

Znajomość języka: brak

Opis oferty

Kontrakt do samotnej podopiecznej, Mainz

Data wyjazdu: 2021-11-04

Okres wyjazdu: 2 miesiące

Lokalizacja: Mainz, Niemcy

Znajomość języka: brak

Opis oferty

Sprawdzona oferta u Pani Helgi , Bad Homburg

Data wyjazdu: 2021-11-05

Okres wyjazdu: 2 miesiące

Lokalizacja: Bad Homburg, Niemcy

Znajomość języka: brak

Opis oferty