Warto wiedzieć

 1. Promedica24 >
 2. Praca opiekunki >
 3. Warto wiedzieć >
 4. Poznaj Niemcy – podobieństwa i różnice kulturowe

Poznaj Niemcy – podobieństwa i różnice kulturowe

Życie codzienne w Niemczech

Musimy pamiętać o tym, że wyjazd do podopiecznego to również wyjazd do kraju o innych niż nasze tradycjach i innej kulturze. W miarę możliwości, przed wyjazdem, przygotujmy się na to i zaczerpnijmy trochę wiedzy na temat zwyczajów panujących w landzie, do którego wyjeżdżamy. Taka wiedza pozwoli uniknąć nam stresujących i nieprzyjemnych sytuacji.

Gdy przygotujemy się w ten sposób, oprócz uniknięcia nieprzyjemnych sytuacji, postawi nas w dobrym świetle, osób dobrze przygotowanych do sytuacji, które może nas spotkać.

Robienie zakupów

W wielu landach możemy mieć problem ze zrobieniem zakupów w niedzielę i dni świąteczne, kiedy placówki handlowe, w tym także apteki, stacje benzynowe i miejsca handlu na dworcach kolejowych oraz wszelkie stoiska i kiermasze są zamknięte. W dni robocze czynne są one od godziny 6.00 do 20.00. 24. grudnia sklepy mogą być otwarte tylko do godziny 14.00.

Apteki mogą wprawdzie być otwarte także w dni świąteczne, lecz w te dni mogą sprzedawać jedynie pilnie potrzebne lekarstwa. Podobnie stacje benzynowe mogą być otwarte zawsze, lecz poza dniami roboczymi mogą sprzedawać jedynie przedmioty pilnie potrzebne podróżnym. Tylko sklepy na lotniskach prowadzą sprzedaż bez ograniczeń.

Przepis ten nie dotyczy wszystkich landów, ponieważ mają one prawo do własnego ustawodawstwa w tym zakresie, i tak np. w Berlinie oraz w landach zachodnich, gdzie mieszka dużo ludności napływowej, właściciele małych sklepów otwierają je, jak im wygodnie, często także w godzinach nocnych. Są też landy, takie jak Bawaria, gdzie zasady te są przestrzegane. Pamiętajmy o tych zasadach również w chwili przygotowywania się na powrót do Polski.

Święta

Kalendarz ważnych świąt stałych

 • Nowy Rok/Neujahr – 1. stycznia,
 • Święto Pracy/Maifeiertag – 1. maja,
 • Boże Narodzenie/Weihnachten – 25.–26. grudnia,
 • Dzień Zjednoczenia Niemiec (Dzień Jedności Niemiec)/ Tag der Deutschen Einheit – 3. października.

Kalendarz ważnych świąt ruchomych

 • Wielki Piątek/Karfreitag,
 • Poniedziałek Wielkanocny/Ostermontag,
 • Wniebowstąpienia Pańskiego/Christi Himmelfahrt,
 • Zielone Świątki/Pfingsten,
 • Dzień Pokuty i Modlitwy/Buß- und Bettag.

Święta regionalne mogą obejmować jeden lub kilka landów, np.:

 • Trzech Króli/Dreikönigstag – obchodzone 6. stycznia w landach: Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Saksonii Anhalt,
 • Boże Ciało/Fronleichnam – święto ruchome obchodzone w: Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Hesji, Nadrenii Północnej -Westfalii, Nadrenii-Palatynacie, Saaralandzie oraz w niektórych gminach w Saksonii i Turyngii,
 • Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny/Mariä Himmelfahrt – obchodzone 15. sierpnia w landach: Saarlandzie oraz niektórych gminach Bawarii,
 • Święto Reformacji/Reformationstag – święto obchodzone 31. października w następujących krajach związkowych: Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Brandenburgii, Saksonii Anhalt,
 • Wszystkich Świętych/Allerheiligen – święto obchodzone 1. listopada w landach: Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie, Saarlandzie.

Obyczaje niemieckie

Niemcy są krajem bardzo zróżnicowanym etnicznie i narodowościowo, istnieją jednak pewne cechy wspólne dla ogromnej większości mieszkańców. Niemcy mają wysoką świadomość prozdrowotną, co przejawia się w zamiłowaniu do sportu i dbałości o kondycję fizyczną. Żywo interesują się innymi kulturami, zatem dużo podróżują i chętnie wyjeżdżają za granicę, zarówno w miejsca egzotyczne, jak i bardziej swojskie. Jest to łatwo osiągalne zwłaszcza dla emerytów, którzy dysponują wystarczającą ilością wolnego czasu, jak i odpowiednimi środkami finansowymi.

W odczuciu Polaków, Niemcy mogą wydawać się narodem mniej religijnym. Polacy często dziwią się stosunkowo skromnej i mało uroczystej oprawie świąt, szczególnie Bożego Narodzenia. Niedziela Wielkanocna to czas spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. Dzieci szukają w ogródkach i mieszkaniach wielkanocnego zajączka – słodkich upominków i miłych drobiazgów. Śmigus Dyngus jest zupełnie nieznany.

Coraz więcej Niemców – młodych i z większych ośrodków miejskich – nie wyznaje żadnej religii, poza tym liczną grupę stanowią protestanci i katolicy (zwłaszcza w południowych landach) oraz muzułmanie. Niemców wyróżnia upodobanie do zabawy w bardzo dużym gronie, często całe społeczności (mieszkańcy miasta, pracownicy danej firmy czy studenci) spotykają się, aby świętować i bawić się przy muzyce, tradycyjnych kiełbaskach i piwie, a na zachodzie – przy reńskim winie. Daleko jednak Niemcom do mentalności południowców, ponieważ oprócz dużej potrzeby zabawy mają ogromne poczucie dyscypliny i obowiązku.

To, że Niemcy wykazują się dużym poczuciem obowiązku oraz samodyscypliny, powoduje również to, że cenią oraz niezwykle przestrzegają punktualności.

Dlatego pamiętajmy, że jeśli coś było wcześniej ustalone, np. godzina podania obiadu, czy wspólne oglądanie telewizji z seniorem na godz. 15:00, trzymajmy się ustalonego czasu i nie traktujmy tego umownie. Wiele osób starszych bardzo przestrzega reżimu czasu, nawet drobna zmiana, w przypadku osób z demencją, może mieć zły wpływ na nastrój naszego Podopiecznego.

Urodziny i imieniny

W Niemczech prawie nikt nie obchodzi imienin, jedynie w Bawarii można spotkać ten zwyczaj. Niemcy w sposób wyjątkowy obchodzą urodziny. Jeśli nasz podopieczny ma jakąś „okrągłą” rocznicę urodzin, np. kończy 80 lat, jubilata może odwiedzić jakiś urzędnik, np. burmistrz. Na urodzinowej imprezie jest szampan – Champagner lub wino musujące – Sekt, trunek z bąbelkami jest bardzo wyraźnie rozróżniany przez Niemców. Wznosi się nim toast na zdrowie – Prost lub Zum Wohl! Obowiązkowy jest też tort. Jubilatowi nie powinniśmy składać życzeń przed dniem urodzin, jest przesąd, że przynosi to pecha. Nie musimy też kupować drogich upominków, wystarczy bukiet kwiatów lub kartka.

Składając życzenia możemy wyrazić to słowami: „Alles Gutes zum Geburtstag”!

Polecane oferty pracy dla opiekunek

Opiekun seniora w Niemczech, Mannheim

Data wyjazdu: 2021-11-11

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Mannheim, Niemcy

Znajomość języka: brak

Opis oferty

Kontrakt do samotnej podopiecznej, Mainz

Data wyjazdu: 2021-11-04

Okres wyjazdu: 2 miesiące

Lokalizacja: Mainz, Niemcy

Znajomość języka: brak

Opis oferty

Sprawdzona oferta u Pani Helgi , Bad Homburg

Data wyjazdu: 2021-11-05

Okres wyjazdu: 2 miesiące

Lokalizacja: Bad Homburg, Niemcy

Znajomość języka: brak

Opis oferty