Relacje z rodziną Podopiecznego i z Podopiecznym

  1. Promedica24 >
  2. Praca opiekunki >
  3. Warto wiedzieć >
  4. Relacje z rodziną Podopiecznego i z Podopiecznym >
  5. Kilka rad, aby uniknąć stresu przy pierwszym spotkaniu

Kilka rad, aby uniknąć stresu przy pierwszym spotkaniu z rodziną i podopiecznym

Wyjazd za granicę bywa dla nas zupełnie nowym doświadczeniem, często związanym ze stresem. Nowy kraj, nowa kultura i obcy język stają się barierą w kontaktach międzyludzkich. Różnie radzimy sobie z przystosowaniem do nowych warunków, jednak pamiętajmy, że to od nas samych zależy, jak przebiegać będzie nasz pobyt w miejscu zamieszkania podopiecznego.

Przygotujmy się wcześniej do pierwszej rozmowy. Na pewno zostaniemy poproszeni o przedstawienie się, opowiedzenie o sobie, o doświadczeniu w pracy opiekuna. Możemy zostać poproszeni o opowiedzenie o naszym rodzinnym mieście i naszej rodzinie. Warto zatem przygotować krótką notkę o sobie, by później swobodnie zaprezentować się rodzinie i podopiecznemu.

Zapoznajmy się z informacjami na temat naszego podopiecznego. Ułatwi nam to kontakt z podopiecznym i jego rodziną. Gdybyśmy byli czymś zaskoczeni, moglibyśmy wydać się nieprofesjonalni.

Wysłuchajmy uważnie wszelkich wskazówek ze strony rodziny, róbmy notatki i przypominajmy sobie zapisane informacje, dopóki nie przywykniemy do nowej sytuacji.

Szczególną uwagę zwróćmy na to, jakie przyzwyczajenia ma nasz podopieczny. Starajmy się dostosować do tych uwag, aby nie zaburzyć dotychczasowego harmonogramu dnia. Pomoże nam to w naszej pracy i pozwoli podopiecznemu szybciej nas zaakceptować. Pamiętajmy, że senior może mieć wrażenie chaosu, jeśli nowa osoba zacznie wprowadzać nowe porządki. Jeśli uważamy, że dla dobra podopiecznego coś trzeba zmienić w jego rytmie dnia, wprowadźmy tę zmianę po jakimś czasie, najlepiej stopniowo, o ile to możliwe.

Konsultujmy wszystkie zmiany, które chcielibyśmy wprowadzić w wykonywaniu usług. Jeśli zmieni się kondycja podopiecznego lub mamy nowy pomysł na usprawnienie opieki, musimy wcześniej ustalić to z seniorem lub jego rodziną i uzyskać ich pozwolenie. Nie wprowadzajmy zmian sami.

Zapoznajmy się szczegółowo z naszymi obowiązkami. Jeżeli w domu podopiecznego przed naszym przyjazdem była inna opiekunka z firmy Promedica24, zazwyczaj będziemy mieli czas na przejęcie obowiązków i wymianę informacji na temat sposobu dotychczasowej opieki.

Zainteresujmy się przede wszystkim samym podopiecznym. Jeśli istnieje możliwość nawiązania kontaktu z seniorem, starajmy się z nim porozmawiać jako pierwszym lub równorzędnym uczestnikiem rozmowy. Nic nie jest tak deprymujące dla seniora, jak rozmawianie z jego bliskimi o nim w jego obecności. Czuje się wtedy pominięty, a my traktujemy go przedmiotowo. Taki sposób postępowania jest niedopuszczalny. Jeżeli mamy jakieś pytania do bliskich podopiecznego, których według nas nie powinien słyszeć sam senior, zadajmy je, gdy nie będzie go w pobliżu.

Nawiązując pierwszy kontakt z podopiecznym, nie zasypujmy go pytaniami, aby nie uznał nas za osobę wścibską. Czasu na bliższe poznanie będziemy mieli wystarczająco dużo.

Polecane oferty pracy dla opiekunek

Oferta na zastępstwo - Bardzo Dobre Warunki Mieszkaniowe, Dislaken

Data wyjazdu: 2021-11-10

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Dislaken, Niemcy

Znajomość języka: dobra

Opis oferty

Sprawdzona oferta, sympatyczna rodzina!, Kolonia

Data wyjazdu: 2021-10-28

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Kolonia, Niemcy

Znajomość języka: brak

Opis oferty

Wyjazd jeszcze w październiku, Wiesbaden

Data wyjazdu: 2021-10-26

Okres wyjazdu: 3 miesiące

Lokalizacja: Wiesbaden, Niemcy

Znajomość języka: brak

Opis oferty