Relacje z rodziną Podopiecznego i z Podopiecznym


Poznajemy naszego Podopiecznego

W części pierwszej opisaliśmy ogólne potrzeby wynikające z wieku osób, którymi się opiekujemy. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że nie zajmujemy się grupą ludzi, lecz indywidualnym seniorem, za każdym razem musimy sami lub przy pomocy rodziny i ewentualnie osoby świadczącej przed nami pomoc rozpoznać sytuację podopiecznego.

Należy zwrócić uwagę na:

  • płeć, która ma duży wpływ na różnice w opiece i pielęgnacji. Kobiety żyją dłużej i są bardziej aktywne przy wykonywaniu prac domowych, łatwiej jest w naturalny sposób zachęcić je do wykonywania drobnych czynności domowych, które pomagają zachować dłużej sprawność. Chętniej oglądają seriale i interesują się fikcyjnymi bohaterami, można z nimi omawiać ulubiony serial. Zazwyczaj dbają o swój wygląd i łatwiej poddają się zabiegom pielęgnacyjnym. Mężczyźni bardziej przeżywają utratę partnerki, częściej są zamknięci w swoim świecie, dlatego trudniej im pomóc w stanach depresyjnych. Raczej niełatwo ich namówić do uczestnictwa w codziennych pracach domowych, więc powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich zainteresowania i pasje. Często jest to sport, więc zadbajmy o dostęp do kanału sportowego w TV. Panowie zdecydowanie chętniej niż panie grają w różne gry: szachy, warcaby, domino i gry karciane. Oczywiście od każdej reguły są wyjątki – spotkamy kobiety pasjonatki wędkarstwa i mężczyzn zapalonych kucharzy. Bądźmy zawsze czujni i nie kierujmy się stereotypami.
  • stan zdrowia seniora to najważniejszy czynnik decydujący o charakterze świadczonych przez nas usług. Czasami podopieczny jest osobą kontaktową, ale unieruchomioną – poza wykonaniem czynności pielęgnacyjnych ważne jest zwrócenie uwagi na zadbanie o jego stan psychiczny. Czytanie podopiecznemu, miła rozmowa, oglądanie zdjęć, gry słowne i uważne słuchanie seniora są niezbędnymi elementami naszej opieki. Czasami mamy sytuację odwrotną – podopieczny jest sprawny ruchowo, ale cierpi na demencję. W takim przypadku pamiętajmy, żeby aktywizować go przez drobne prace domowe, a jeśli ich nie lubi, możemy zajmować go ulubioną czynnością, np. czyszczeniem fajki lub rozstawianiem figur na szachownicy.
  • hobby; Jeśli podopieczny ma jakąś pasję, jest to bardzo pomocne w naszej pracy. Musimy zdobyć nieco informacji z dziedziny zainteresowań seniora, aby nie wyjść na ignorantów, a następnie pozwolić podopiecznemu na zostanie naszym „guru” – nauczycielem i przewodnikiem po znanej sobie pasji. Zdobędziemy w ten sposób jego sympatię i zajmiemy go, jednocześnie aktywizując intelektualnie. Zaspokoimy też jego potrzebę szacunku, uznania i przydatności.
  • wykształcenie, zawód, które mogą mieć wpływ na nasze relacje z podopiecznym. Seniorzy, którzy pełnili funkcje kierownicze, mogą nas traktować jak podwładnych. Zazwyczaj, im podopieczny ma wyższe wykształcenie i im bardziej skomplikowaną pracę wykonywał, tym bardziej ma rozbudzone potrzeby i ich świadomość. Wiele kobiet pragnie w ciągu dnia mieć makijaż i nosić biżuterię dopasowaną do ubioru, a mężczyźni chcą dobrze wyglądać i nosić niezbyt wygodne ubranie (np. garnitur lub krawat) – pozwólmy im na takie zachowania, nie czyniąc uwag o bezcelowości takiego postępowania.

Polecane oferty pracy dla opiekunek

Oferta na zastępstwo - Bardzo Dobre Warunki Mieszkaniowe, Dislaken

Data wyjazdu: 2021-11-10

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Dislaken, Niemcy

Znajomość języka: dobra

Opis oferty

Sprawdzona oferta, sympatyczna rodzina!, Kolonia

Data wyjazdu: 2021-10-28

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Kolonia, Niemcy

Znajomość języka: brak

Opis oferty

Wyjazd jeszcze w październiku, Wiesbaden

Data wyjazdu: 2021-10-26

Okres wyjazdu: 3 miesiące

Lokalizacja: Wiesbaden, Niemcy

Znajomość języka: brak

Opis oferty