Relacje z rodziną Podopiecznego i z Podopiecznym


Ubiór i wygląd opiekuna

Pamiętajmy, że budowa relacji ze starszym człowiekiem, dla którego jesteśmy nową, obcą osobą w jego domu, to proces długotrwały. Pierwsze wrażenie, jakie zrobimy, może zaważyć na powodzeniu naszych działań.

Pierwsze wrażenie często decyduje o naszej ocenie. Kilkadziesiąt pierwszych sekund wystarczy, aby ktoś wyrobił sobie opinię na nasz temat, często decyduje pierwsze 5 minut. Oceniana jest nasza kultura osobista, wygląd oraz niewerbalny sposób komunikowania się.

Nie szata zdobi człowieka, jednak wygląd świadczy o nas. Nasza praca wymaga często wysiłku fizycznego, więc nasze ubranie powinno być wygodne i niekrępujące ruchów. Wygodne nie oznacza brzydkie czy rozciągnięte, wprost przeciwnie, powinno być schludne i czyste, z tkanin przepuszczających powietrze. Najlepiej sprawdza się strój sportowy. Należy też pamiętać o wygodnym obuwiu, także domowym zabezpieczającym przed poślizgnięciem się. Starajmy się dobrać odzież w spokojnych tonacjach kolorystycznych bez zbędnych ekstrawagancji.

W pracy opiekuna strój nie musi być modny, ale  ma przede wszystkim nas chronić i dawać poczucie komfortu przez cały dzień. Nie oznacza to jednak tego, że zabieramy ze sobą wyłącznie T-shirty i dresy. W ramach wykonywania naszych codziennych obowiązków będziemy również  towarzyszyć naszym podopiecznym podczas wizyt lekarskich, wydarzeń kulturalnych czy spotkań rodzinnych. Należy zabrać ze sobą również ubranie pasujące do tego typu okazji.

  • Przy doborze ubrań pamiętajmy, że są one tylko uzupełnieniem wizerunku i nie mogą rzucać się bardziej w oczy niż my sami.
  • Fryzura powinna być swobodna i nie powinna przeszkadzać podczas czynności opiekuńczych. Jeśli mamy długie włosy, spinajmy je lub związujmy. Zadbajmy o spokojny, odświeżony kolor włosów.
  • Wskazany jest naturalny wygląd bądź delikatny makijaż.
  • Nie używajmy zbyt dużej ilości biżuterii, szczególnie przeszkadzającej w czynnościach opiekuńczych, jak wiszące, zbyt długie kolczyki, korale czy bransoletki. Podczas transferu podopiecznego mogą one ulec zniszczeniu i zranić seniora lub nas.
  • Pamiętajmy o codziennej higienie, szczególną uwagę poświęćmy dłoniom. Paznokcie powinny być krótkie, czyste i ewentualnie delikatnie pomalowane. Unikajmy jaskrawych kolorów.
  • Makijaż, fryzura, strój i dodatki muszą stanowić spójną całość, aby stworzyć budzący zaufanie naturalny wizerunek.
PAMIĘTAJMY, że drugi raz pierwszego wrażenia nie da się zrobić.

Polecane oferty pracy dla opiekunek

Pilna rekrutacja - Oferta Na Zastępstwo, Ahrensburg

Data wyjazdu: 2022-02-10

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Ahrensburg, Niemcy

Znajomość języka: średnia

Opis oferty

27.01 wyjazd do opieki! , Pfullingen

Data wyjazdu: 2022-01-28

Okres wyjazdu: 2 miesiące

Lokalizacja: Pfullingen, Niemcy

Znajomość języka: bardzo dobra

Opis oferty

Zadzwoń i poznaj nowe oferty pracy w Opiece na terenie Niemiec! , Monachium

Data wyjazdu: 2022-01-28

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Monachium, Niemcy

Znajomość języka: bardzo dobra

Opis oferty