Relacje z rodziną Podopiecznego i z Podopiecznym


Ubiór i wygląd opiekuna

Pamiętajmy, że budowa relacji ze starszym człowiekiem, dla którego jesteśmy nową, obcą osobą w jego domu, to proces długotrwały. Pierwsze wrażenie, jakie zrobimy, może zaważyć na powodzeniu naszych działań.

Pierwsze wrażenie często decyduje o naszej ocenie. Kilkadziesiąt pierwszych sekund wystarczy, aby ktoś wyrobił sobie opinię na nasz temat, często decyduje pierwsze 5 minut. Oceniana jest nasza kultura osobista, wygląd oraz niewerbalny sposób komunikowania się.

Nie szata zdobi człowieka, jednak wygląd świadczy o nas. Nasza praca wymaga często wysiłku fizycznego, więc nasze ubranie powinno być wygodne i niekrępujące ruchów. Wygodne nie oznacza brzydkie czy rozciągnięte, wprost przeciwnie, powinno być schludne i czyste, z tkanin przepuszczających powietrze. Najlepiej sprawdza się strój sportowy. Należy też pamiętać o wygodnym obuwiu, także domowym zabezpieczającym przed poślizgnięciem się. Starajmy się dobrać odzież w spokojnych tonacjach kolorystycznych bez zbędnych ekstrawagancji.

W pracy opiekuna strój nie musi być modny, ale  ma przede wszystkim nas chronić i dawać poczucie komfortu przez cały dzień. Nie oznacza to jednak tego, że zabieramy ze sobą wyłącznie T-shirty i dresy. W ramach wykonywania naszych codziennych obowiązków będziemy również  towarzyszyć naszym podopiecznym podczas wizyt lekarskich, wydarzeń kulturalnych czy spotkań rodzinnych. Należy zabrać ze sobą również ubranie pasujące do tego typu okazji.

  • Przy doborze ubrań pamiętajmy, że są one tylko uzupełnieniem wizerunku i nie mogą rzucać się bardziej w oczy niż my sami.
  • Fryzura powinna być swobodna i nie powinna przeszkadzać podczas czynności opiekuńczych. Jeśli mamy długie włosy, spinajmy je lub związujmy. Zadbajmy o spokojny, odświeżony kolor włosów.
  • Wskazany jest naturalny wygląd bądź delikatny makijaż.
  • Nie używajmy zbyt dużej ilości biżuterii, szczególnie przeszkadzającej w czynnościach opiekuńczych, jak wiszące, zbyt długie kolczyki, korale czy bransoletki. Podczas transferu podopiecznego mogą one ulec zniszczeniu i zranić seniora lub nas.
  • Pamiętajmy o codziennej higienie, szczególną uwagę poświęćmy dłoniom. Paznokcie powinny być krótkie, czyste i ewentualnie delikatnie pomalowane. Unikajmy jaskrawych kolorów.
  • Makijaż, fryzura, strój i dodatki muszą stanowić spójną całość, aby stworzyć budzący zaufanie naturalny wizerunek.
PAMIĘTAJMY, że drugi raz pierwszego wrażenia nie da się zrobić.

Polecane oferty pracy dla opiekunek

Poszukiwana Opiekunka do Samotnej Seniorki od Października , Bamberg

Data wyjazdu: 2021-10-04

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Bamberg, Niemcy

Znajomość języka: brak

Opis oferty

Samotna Seniorka w Jena szuka Opiekunki, Jena

Data wyjazdu: 2021-09-30

Okres wyjazdu: 1 miesiąc

Lokalizacja: Jena, Niemcy

Znajomość języka: brak

Opis oferty

Opiekunka na już do sprawdzonego zlecenia, Oerlenbach

Data wyjazdu: 2021-10-18

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Oerlenbach, Niemcy

Znajomość języka: średnia

Opis oferty