Rola i predyspozycje
zawodowe opiekuna

Opiekun osób starszych zajmuje się osobami w podeszłym wieku bądź chorymi i niesamodzielnymi, którzy nie są w stanie sami zadbać o siebie i o swoje potrzeby, pomagając im w codziennym życiu. Opiekunami seniorów najczęściej zostają kobiety, niemniej jednak mężczyźni równie doskonale sprawdzają się w tej roli (chociażby dzięki większej sile fizycznej).

Kim jest opiekun?

Opiekun seniora wykonuje czynności pielęgnacyjne i prowadzi dom podopiecznego. Przede wszystkim jednak zadaniem opiekuna jest towarzyszenie seniorowi w codziennym życiu. Bardzo często osoby starsze są samotne, gdyż dzieci z nimi nie mieszkają albo mieszkają daleko czy też są zbyt zajęte, by się nimi opiekować. Zatem opiekun jest dla podopiecznego przyjacielem, powiernikiem, rozmówcą, pocieszycielem, motywatorem do podejmowania aktywności czy też po prostu jedynym oknem na świat, zwłaszcza jeśli senior jest niesamodzielny.

Zajęcie to wymaga cierpliwości, dużej dozy empatii i delikatności, dlatego nie jest to zwykła praca. Nie każdy może zajmować się opieką, bo nie każdy się do tego nadaje, a już na pewno nie każdy może odnaleźć w tym satysfakcję. Opiekun bierze na siebie ogromną odpowiedzialność za drugiego człowieka. Musi wykonywać obowiązki sumiennie, nie podejmując się zadań, które do niego nie należą. Podopieczny i jego bliscy mają prawo wiedzieć, czego mogą wymagać od opiekuna i jakie ich oczekiwania może on spełnić.

Zgłoś się do pracy

Zgłoś się do nas – znajdziemy dla Ciebie pracę i Cię do niej przygotujemy
Zadzwonimy do Ciebie w dogodnym dla Ciebie terminie
MM ukośnik DD ukośnik RRRR
Na ten adres e-mail wyślemy przypomnienie o rozmowie
Informujemy o możliwości wycofania w dowolnym momencie udzielonej zgody + zobacz więcej
Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Promedica Care Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-807) przy Al. Jerozolimskich 94. Dowiedz się więcej