1. Promedica24 >
 2. Aktualności >
 3. 10 niemieckich tradycji świątecznych – zobacz, które z nich są Ci znane

10 niemieckich tradycji świątecznych – zobacz, które z nich są Ci znane

10-12-2019 Praca za granicą
 

Magiczny czas świąt Bożego Narodzenia w różnych częściach Europy świętuje się w nieco inny sposób. Różnice kulturowe kształtują również tradycje, które są charakterystyczne dla każdego kraju. W tym artykule sprawdzimy, jak wyglądają najpopularniejsze zwyczaje świąteczne naszych zachodnich sąsiadów. Niektóre niemieckie tradycje są kultywowane również w Polsce oraz wielu innych krajach, jednak są i takie, o których wiele osób z pewnością nie słyszało.

 1. Jarmarki Bożonarodzeniowe, czyli Weihnachtsmarkt – Pięknie przystrojone stragany, na których można kupić specjały tradycyjnej kuchni i ręcznie wykonane ozdoby świąteczne, są uwielbiane przez Niemców i cieszą się dużym zainteresowaniem turystów z całego świata. To właśnie na jarmarkach świątecznych można poczuć prawdziwą magię świąt – spotykający się w tych miejscach ludzie, chętnie kupują świąteczne prezenty dla najbliższych oraz rzeczy niezbędne, by przygotować dom na świętowanie. Jarmarki odbywają się niemal w każdym większym mieście, a za najsłynniejsze uchodzą Jarmark Struclowy w Dreźnie, Jarmark Skrzatów w Kolonii oraz Jarmark Dzieciątka Jezus w Monachium i Norymberdze. Rozpoczynają się na początku grudnia i trwają do samych świąt.
 1. Grzane wino, czyli GlühweinUlubionym trunkiem Niemców, który towarzyszy im podczas bożonarodzeniowego ucztowania jest grzane wino z goździkami, cynamonem, a czasami nawet z dodatkiem rumu. Szacuje się, że w czasie adwentu Niemcy wypijają co roku około 40 milionów litrów tego rozgrzewającego, aromatycznego napoju!
 1. Kalendarz adwentowy – korzystanie z kalendarza w formie bombonierki to typowo niemiecka tradycja, która w symboliczny sposób pozwala odliczać dni do Bożego Narodzenia. Obecnie, kalendarze przybierają coraz inną formę, a zamiast czekoladek, znajdują się w nich np. próbki kosmetyków, piw, czy też gadżety do samodzielnego złożenia.
 2. Wieniec adwentowy – samodzielne przygotowanie wieńca jest wspaniałym urozmaiceniem przedświątecznych przygotowań, choć Niemcy chętnie też kupują gotowe wieńce. Zgodnie z tradycją, wieniec powinien być wykonany z żywych gałązek jedliny oraz urozmaicony czterema świecami, symbolizującymi cztery niedziele adwentu, a także ciepło, nawiązujące do rodzinnej, świątecznej atmosfery. Zwykle, Niemcy zawieszają go na drzwiach wejściowych, przy kominku lub kładą na stole.
 3. Dekoracyjne aniołki – to najbardziej lubiana przez Niemców ozdoba świąteczna. Aniołki najczęściej są wykonane z drewna oraz przedstawione jako grające na instrumentach. Pięknie dekorują choinki oraz stroiki.
 4. Aromatyczne pierniczki, czyli Lebkuchen – ten wyśmienity i jednocześnie piękny przysmak to nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia w Niemczech. Pierniki te są o wiele większe od tych, jakie przygotowują Polacy i często są udekorowane życzeniami w formie napisu wykonanego z lukru. Na wspomnianych wyżej jarmarkach świątecznych jest ich mnóstwo, jednak ich mniejsze odpowiedniki, Niemcy chętnie pieką w zaciszu swoich domów.
 5. Mikołajki – popularną wśród niemieckich dzieci tradycją, jest wystawianie przed dom butów (lub zostawianie skarpety obok kominka), do których Święty Mikołaj wkłada prezenty w nocy z 5 na 6 grudnia. Tego dnia szkoły, przedszkola i żłobki również odwiedza Mikołaj, często w towarzystwie swojego pomocnika – Knechta Ruperta.
 6. Krampusnacht – Noc Krampusa – według wierzeń ludowych, wywodzących się z austriacko-bawarskiego folkloru, Krampus to demoniczny kozioł, który jest przeciwieństwem Świętego Mikołaja. Jego zadaniem jest więc ukaranie niegrzecznych dzieci, ale także oczyszczenie ziemi ze zła. Parady z okazji Krampusnacht odbywają się w niemieckich, austriackich i niektórych włoskich miastach, zazwyczaj w noc przesilenia zimowego. Właśnie wtedy osoby przebrane za złowrogie kreatury, biorą udział w paradzie, której towarzyszy muzyka i pokazy pirotechniczne.
 7. Kolędnicy – jest to zwyczaj podobny do tego, który niegdyś był popularny w Polsce. 6 stycznia dzieci przebrane za kolędników, odwiedzają domy w swojej okolicy, śpiewając kolędy i zbierając datki na pomoc potrzebującym.
 8. Potrawy mięsne w Wigilię – wieczór wigilijny w Niemczech znacznie różni się od tego, jaki obchodzimy w Polsce. Nie jest to uroczysta kolacja, podczas której spożywa się pieczołowicie przygotowane dania postne, a szybki posiłek, podczas którego podaje się sałatkę ziemniaczaną i pieczone kiełbaski. Największą ucztą jest za to uroczysty obiad odbywający się w pierwszy dzień świąt, podczas którego są podawane tradycyjne niemieckie potrawy.

Jeżeli wykonujesz zawód opiekunki osób starszych w Niemczech lub zamierzasz udać się do tego kraju, by opiekować się potrzebującymi, to zdecydowanie warto zapoznać się z panującymi tam zwyczajami – świątecznymi i nie tylko. Jeśli dodatkowo chcesz podszkolić język niemiecki, to zachęcamy do zapoznania się z ofertą darmowego kursu: https://promedica24.com.pl/niemiecki-dla-opiekunow/darmowe-lekcje-z-jezyka-niemieckiego/.

 

Pracuj z solidnym pracodawcą i zyskaj

 • atrakcyjne zarobki
 • sprawdzone i indywidualnie dobrane oferty pracy
 • pełną organizację podróży i pobytu: transport, zakwaterowanie i wyżywienie
 • kompleksowe szkolenia merytoryczne z zakresu opieki nad seniorami, udokumentowane certyfikatami
 • dodatkowe ubezpieczanie medyczne (ERGO)
 • całodobowe wsparcie telefoniczne 24/7
 • dedykowanego Opiekuna Kontraktu

Rekrutacja na terenie całej Polski. Prosty i szybki proces rekrutacji!

Zgłoś się »

Zgłoś się do nas. Bezpłatnie oddzwonimy!

Fields with * are required

Informujemy o możliwości wycofania w dowolnym momencie udzielonej zgody więcej+ przez wysłanie maila na adres: daneosobowe@promedica24.pl. lub drogą telefoniczną dzwoniąc na numer: +48 22 120 21 00, pisemnie na adres: Aleje Jerozolimskie 94, 00-807 Warszawa, lub osobiście. Cofnięcie zgody nie będzie wpływało na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.-ukryj

Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Promedica Care Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-807) przy Al. Jerozolimskich 94. Dowiedz się więcej

Polecane oferty pracy dla opiekunek

Oferta na zastępstwo - Bardzo Dobre Warunki Mieszkaniowe, Dislaken

Data wyjazdu: 2021-11-10

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Dislaken, Niemcy

Znajomość języka: dobra

Opis oferty

Sprawdzona oferta, sympatyczna rodzina!, Kolonia

Data wyjazdu: 2021-10-28

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Kolonia, Niemcy

Znajomość języka: brak

Opis oferty

Wyjazd jeszcze w październiku, Wiesbaden

Data wyjazdu: 2021-10-26

Okres wyjazdu: 3 miesiące

Lokalizacja: Wiesbaden, Niemcy

Znajomość języka: brak

Opis oferty