1. Promedica24 >
  2. Aktualności >
  3. Jak przygotować się do pierwszego dnia pracy w charakterze opiekunki?

Jak przygotować się do pierwszego dnia pracy w charakterze opiekunki?

08-10-2018 Praca za granicą
 

Praca jako opiekunka osób starszych, choć jest pod wieloma względami trudna, wiąże się z dużym poczuciem życiowej satysfakcji i atrakcyjnymi zarobkami.

Najważniejsze to wybrać zaufaną firmę, z którą wyjedzie się na kontrakt. Na rynku jest bardzo wielu pośredników i agencji, warto rozejrzeć się dokładnie, aby sprawdzić oferty i propozycje.

W jaki sposób warto przygotować się do swojego pierwszego dnia w nowej pracy?

Po pierwsze: ustalić informacje, do jak dużej miejscowości się jedzie
Wielkość miejscowości najczęściej ma ścisły związek z dostępnością sklepów, urzędów czy poczty, dlatego jest tak ważna dla osób przyjeżdżających do pracy z zagranicy. Całodzienna opieka nad podopiecznym może znacząco utrudnić wyjście na zakupy, jeżeli sklep będzie oddalony od domu kilka czy kilkanaście kilometrów. W takich przypadkach należy planować zakupy z wyprzedzeniem.

Po drugie: ustalić szczegóły rozliczenia
Jeżeli opiekunka zdecyduje się wyjechać za granicę za pośrednictwem agencji, sprawa jest prosta – to właśnie z nią ustala się wszystkie szczegóły, także te dotyczące częstotliwości wypłat wynagrodzenia. Warto też spisać stosowną umowę, w której zawarty będzie okres świadczenia usług, kwota wynagrodzenia oraz inne szczegóły dotyczące pracy.

Po trzecie: wybrać podopiecznego
W pracy opiekunki osób starszych, którą Polki świadczą najczęściej na terenie Wielkiej Brytanii i Niemiec, zdarzają się różne przypadki mniej lub bardziej chorych seniorów. W przypadku współpracy z agencją opiekunka ma możliwość wyboru płci i stanu zdrowia osoby, która będzie znajdować się pod jej opieką. Podopieczni leżący są bardziej wymagający i potrzebują opiekunek o większej sile i sprawności fizycznej. Z kolei osoby starsze chodzące samodzielnie w większym stopniu radzą sobie z poruszaniem się w obrębie domu, dlatego może zajmować się nimi nieco miej sprawna fizycznie opiekunka.

Po czwarte: przygotować się mentalnie do zmiany miejsca zamieszkania
Zmiana miejsca zamieszkania zawsze jest stresująca i wiąże się z procesem adaptacyjnym. Opiekunka również musi zdawać sobie z tego sprawę. Pierwsze dni w obcym domu, w którym nie wiadomo, co i gdzie się znajduje, również nie muszą należeć do najłatwiejszych. Często już chwilę po przywitaniu z rodziną seniora, opiekun otrzymuje listę obowiązków i informacji, które musi zapamiętać. Towarzyszący temu stres i zmęczenie po podróży nie pozwalają dobrze przyswoić nowych faktów. Warto dać sobie czas na oswojenie się z nową i trudną sytuacją. Zazwyczaj opiekunka może liczyć w pierwszym dniu na dużą pomoc i wsparcie ze strony rodziny osoby starszej, dlatego nie powinna za bardzo się obawiać. W adaptacji do nowego miejsca zamieszkania mogą nieco pomóc również najbliżsi osoby starszej, przygotowując drobne powitanie w postaci czekoladek czy bukietu kwiatów, a także poprzez udostępnienie wysprzątanego pokoju przeznaczonego właśnie dla opiekunki, w którym będzie się ona mogła urządzić po swojemu.

Po piąte: ustalić zakres prac przy podopiecznym i w jego domu
Ustalenie zakresu codziennych obowiązków jest kluczową kwestią przy pierwszym spotkaniu z rodziną osoby starszej. Od tego, jakie zadania opiekunka zdecyduje się wziąć na swoje barki, zależy ilość pracy, ale także odpowiedzialność, która się z tym wiąże.
Bardzo ważne jest uzgodnienie ewentualnych informacji na temat tego, kiedy i w jaki sposób należy kontaktować się z pielęgniarką czy rehabilitantem odwiedzającym podopiecznego. Ważne do ustalenia pozostają również kwestie robienia codziennych zakupów. Opiekunka musi wiedzieć, gdzie, za ile i jak często powinna je robić.

Po szóste: przygotować się na spotkanie z seniorem i jego rodziną

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Aby wypaść jak najlepiej, zdecydowanie warto zadbać o schludną odzież, zadbany wygląd, pozytywne nastawienie i – oczywiście – szczery uśmiech. Dobrą praktyką jest przygotowanie drobnego podarunku dla rodziny podopiecznego i jego samego, czy to w postaci regionalnego polskiego smakołyku, czy też w formie drobnego prezentu do domu. Ważne jest także przygotowanie krótkiej historii na swój temat – opiekunka może być pewna, że rodzina będzie chciała dowiedzieć się o niej czegoś więcej i zapyta o to bez większych ogródek. Nie należy się temu dziwić – w końcu ci ludzie oddają pod opiekę zupełnie sobie obcej osoby kogoś bliskiego, zwykle rodzica, który z uwagi na wiek i choroby wieku starszego jest słaby i bezbronny.

 

Pracuj z solidnym pracodawcą i zyskaj

  • atrakcyjne zarobki
  • sprawdzone i indywidualnie dobrane oferty pracy
  • pełną organizację podróży i pobytu: transport, zakwaterowanie i wyżywienie
  • kompleksowe szkolenia merytoryczne z zakresu opieki nad seniorami, udokumentowane certyfikatami
  • dodatkowe ubezpieczanie medyczne (ERGO)
  • całodobowe wsparcie telefoniczne 24/7
  • dedykowanego Opiekuna Kontraktu

Rekrutacja na terenie całej Polski. Prosty i szybki proces rekrutacji!

Zgłoś się »

Zgłoś się do nas. Bezpłatnie oddzwonimy!

Fields with * are required

Informujemy o możliwości wycofania w dowolnym momencie udzielonej zgody więcej+ przez wysłanie maila na adres: daneosobowe@promedica24.pl. lub drogą telefoniczną dzwoniąc na numer: +48 22 120 21 00, pisemnie na adres: Aleje Jerozolimskie 94, 00-807 Warszawa, lub osobiście. Cofnięcie zgody nie będzie wpływało na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.-ukryj

Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Promedica Care Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-807) przy Al. Jerozolimskich 94. Dowiedz się więcej

Polecane oferty pracy dla opiekunek

Oferta na zastępstwo - Bardzo Dobre Warunki Mieszkaniowe, Dislaken

Data wyjazdu: 2021-11-10

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Dislaken, Niemcy

Znajomość języka: dobra

Opis oferty

Sprawdzona oferta, sympatyczna rodzina!, Kolonia

Data wyjazdu: 2021-10-28

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Kolonia, Niemcy

Znajomość języka: brak

Opis oferty

Wyjazd jeszcze w październiku, Wiesbaden

Data wyjazdu: 2021-10-26

Okres wyjazdu: 3 miesiące

Lokalizacja: Wiesbaden, Niemcy

Znajomość języka: brak

Opis oferty