Kultura niemiecka

1 marca 2016 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Poznajmy trochę naszych niemieckich sąsiadów. Republika Federalna Niemiec składa się z 16 landów, zamieszkanych przez 82 miliony mieszkańców, łączna powierzchnia kraju to 357 021 km². Pomimo gęstego zaludnienia, Niemcom udało się zachować w kraju 31% terenów zielonych.

Chcemy Wam trochę przybliżyć niemieckie zwyczaje i specyfikę współczesnej kultury Niemiec. Postanowiliśmy zrobić to w formie krótkich ciekawostek.

Czy wiecie, że…?

Tydzień roboczy w Niemczech trwa 6 dni (zawiera również soboty)? Co prawda większość sklepów jest w soboty zamykana po 13:00, jednak warto o tym pamiętać, patrząc na rozkłady jazdy autobusów lub pociągów, w których sobota zaliczana jest do Werktage (dni roboczych).

Komunikacja miejska i transport publiczny w Niemczech są naprawdę jednymi z lepszych, jednak mimo to bardzo wielu Niemców posiada samochody – są ich fanami, zresztą wystarczy pomyśleć, jak wiele marek jest właśnie pochodzenia niemieckiego: BMW, Porsche, Mercedes, Audi czy Opel….

Słowo „quark” (kwark – cząstka elementarna) nie wiąże się w Niemczech jedynie z fizyką kwantową. Jest to nazwa pewnego typu sera, zwykle wytwarzanego z odtłuszczonego mleka o konsystencji bardzo gęstego jogurtu; używany jest z reguły do przygotowania niektórych ciast.

Jeśli jedziecie do Niemiec powinniście próbować codziennie jednego nowego rodzaju chleba, aby móc poznać je wszystkie. W Niemczech produkowanych jest ponad 300 różnych jego rodzajów!

Niemcy faktycznie uwielbiają piwo, tylko Czechy i Irlandia pod względem konsumpcji wyprzedzają Niemców w światowym rankingu. W Bayern piwo jest uważane za produkt żywnościowy, a wielkość normalnej butelki wynosi 1 litr. W Niemczech zresztą piwo jest najtańsze, ale jednocześnie bardzo ciężko jest dokonać wyboru – istnieje tam bowiem 1500 różnych marek i rodzajów piwa. Najbardziej znanym jest „Dunklesbier” lub piwo czarne, idealne podobno do picia na wszelkich spotkaniach towarzyskich. Niemcy kochają do tego stopnia piwo, że nawet mają wyrażenie związane z nim: „Das ist nicht mein Bier”, które oznacza „To nie jest moja sprawa”.

Odbierając telefon, Niemcy nie mówią „Cześć” lub „Dzień dobry”, tyko odpowiadają swoim nazwiskiem, co może na początku być dla Was zaskakujące, gdy próbując dodzwonić się do jakiegoś urzędu czy firmy, w pierwszej kolejności usłyszycie nazwisko osoby przy telefonie, a nie nazwę danej instytucji!

Niemcy, podobnie zresztą, jak i Polacy, są ciekawi swoich potencjalnych pracowników, oczekują więc informacji nie tylko o tym, jakie doświadczenie ma kandydata, ale również tych, dotyczących stanu cywilnego, czy jego wyglądu.

Ulubionymi zwierzętami w Niemczech są psy, jest ich tu bardzo dużo. Niemcy bardzo dbają o to, by poświęcać im swój czas i by były one dobrze wychowane, zupełnie naturalne jest więc dla nich szkolenie swoich psów. Poza tym psy mają do bardzo wielu miejsc wstęp np. do autobusów i pociągów, wielu sklepów (poza mięsnym czy piekarnią), a nawet… ekskluzywnych restauracji.