1. Promedica24 >
  2. Aktualności >
  3. Padaczka i jej przejawy

Padaczka i jej przejawy

01-03-2016 Choroby osób starszych
 

Padaczka jest chorobą neurologiczną, która przejawia się przez nieprawidłową aktywność elektryczną mózgu, powodując uczucia, emocje i dziwne zachowanie, a w poważniejszych przypadkach drgawki, skurcze mięśni i utratę przytomności.

Przyczyny padaczki nie są do końca znane. Napady mogą być spowodowane  urazami głowy, udarami mózgu, guzami mózgu, chorobą Alzheimera, infekcjami mózgu, takie jak zapalenie opon mózgowych lub zapalenie mózgu, nadużywanie alkoholu lub narkotyków, ale w wielu przypadkach przyczyna nie jest znana.

Rozpoznanie padaczki jest wykonane na podstawie napadów oraz towarzyszącym opisanym objawom.

Pojawienie się jednego napadu nie prowadzi automatycznie do zdiagnozowania padaczki. Zespół padaczkowy jest zdefiniowany przez dwa lub więcej napadów padaczkowych, które nie są spowodowane przez  przyczyny takie ja:k upojenie alkoholowe lub hipoglikemia.

Napady padaczkowe mogą manifestować się na różne sposoby. Mogą być uogólnione lub częściowe.

Najpopularniejsze napady uogólnione są napady toniczno-kloniczne. Napady te mają dwa etapy. W pierwszym etapie, tonicznym, znacznie zmniejsza się częstość oddechów lub  oddychanie ustaje całkowicie, natomiast w drugim etapie, klonicznym, oddychanie powraca w spowolnionym tempie i pojawiają się drgawki. Napady te są bardzo niebezpieczne, ponieważ w czasie ich trwania chory może się zranić lub może przygryść sobie wargi lub język. Inne typy napadów uogólnionych objawiają się nagłą i tymczasową utratą napięcia mięśniowego, szybkimi  i krótkimi skurczami mięśni ciała, zwykle po obu stronach ciała, w tym samym czasie, lub czasowym brakiem świadomości (pustym wzrokiem).

Napady częściowe mogą być proste lub złożone. W przypadku tych prostych osoba dotknięta chorobą jest przytomna, ale nie może mówić lub nie może się poruszać. Może ona mieć dziwne odczucia (może poczuć muśnięcie chłodu na skórze lub może słyszeć różne dźwięki) lub nieuzasadnione emocje (strach, szczęście lub gniew). W przypadku złożonych napadów, osoba traci przytomność i przechodzi  w  stan podobny do transu lub snu. Po zakończeniu napadu, osoba ta nie pamięta co się stało.

Leczenie polega w większości przypadków na kontrolowaniu napadów za pomocą leków. W przypadku gdy leczenie padaczki jest odporne na leki, można ją leczyć chirurgicznie lub poprzez implantację stymulatora nerwu błędnego

Jeżeli znajdujecie się blisko osoby, która ma napad padaczkowy i musicie udzielić jej pierwszej pomocy, ważne jest, aby pamiętać, o kilku aspektach.

Po pierwsze, ważne jest, aby zachować spokój w takiej sytuacji. Należy upewnić się, że wokół danej osoby nie ma nic, co mogłoby spowodować  jej zranienie. Nie wolno wkładać niczego do ust osobie, która ma napad padaczkowy, a jeśli napad ten trwa dłużej niż 5 minut, następnym krokiem jest połączenie się z pogotowiem pod numerem 112. Po ustaniu napadu, właściwe jest, aby osobę tą położyć  na jej lewej stronie. Na końcu takiej sytuacji istnieje ryzyko pojawienia się wymiotów. Dlatego głowa musi być przechylona na bok, tak aby wymiociny nie zostały połknięte. Nie należy oddalać się do tej osoby, aż w pełni nie odzyska ona przytomność  (5 – 20 min).

 

Pracuj z solidnym pracodawcą i zyskaj

  • atrakcyjne zarobki
  • sprawdzone i indywidualnie dobrane oferty pracy
  • pełną organizację podróży i pobytu: transport, zakwaterowanie i wyżywienie
  • kompleksowe szkolenia merytoryczne z zakresu opieki nad seniorami, udokumentowane certyfikatami
  • dodatkowe ubezpieczanie medyczne (ERGO)
  • całodobowe wsparcie telefoniczne 24/7
  • dedykowanego Opiekuna Kontraktu

Rekrutacja na terenie całej Polski. Prosty i szybki proces rekrutacji!

Zgłoś się »

Zgłoś się do nas. Bezpłatnie oddzwonimy!

Fields with * are required

Informujemy o możliwości wycofania w dowolnym momencie udzielonej zgody więcej+ przez wysłanie maila na adres: daneosobowe@promedica24.pl. lub drogą telefoniczną dzwoniąc na numer: +48 22 120 21 00, pisemnie na adres: Aleje Jerozolimskie 94, 00-807 Warszawa, lub osobiście. Cofnięcie zgody nie będzie wpływało na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.-ukryj

Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Promedica Care Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-807) przy Al. Jerozolimskich 94. Dowiedz się więcej

Polecane oferty pracy dla opiekunek

Praca w Niemczech dla doświadczonej opiekunki, wieś

Data wyjazdu: 2022-02-14

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: wieś, Niemcy

Znajomość języka: dobra

Opis oferty

Praca u Sprawdzonej Rodziny - Wysokie Wynagrodzenie, Göppingen

Data wyjazdu: 2022-02-14

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Göppingen, Niemcy

Znajomość języka: podstawowa

Opis oferty

Sprawdzona oferta dla doświadczonego Opiekuna!, Wolfsburg

Data wyjazdu: 2022-02-07

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Wolfsburg, Niemcy

Znajomość języka: bardzo dobra

Opis oferty