1. Promedica24 >
  2. Aktualności >
  3. Praca jako opiekunka osób starszych – jaką ofertę wybrać?

Praca jako opiekunka osób starszych – jaką ofertę wybrać?

27-06-2019 Praca za granicą, Zawód opiekunki
 

By podjąć pracę w charakterze opiekunki seniorów, należy przede wszystkim wybrać rzetelną i sprawdzoną agencję zatrudnienia opiekunek. A następnie wyszukać ofertę pracy dostosowaną do kwalifikacji, doświadczenia oraz własnych preferencji. Jak to zrobić?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą jest idealnym rozwiązaniem dla osób poszukujących pracy czy chcących zmienić dotychczasową pracę. Daje wiele możliwości wyboru (charakter pracy i miejsce jej wykonywania) oraz jest atrakcyjna pod względem finansowym i socjalnym. Jeśli jest to pierwszy wyjazd do pracy w Niemczech, to warto zastanowić się nad pewnymi kwestiami. A o nich mowa poniżej.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnej oferty pracy dla opiekunki seniorów?

Przede wszystkim, ważne jest doświadczenie w tego typu pracy. Nie musi to być jednak doświadczenie stricte zawodowe, lecz rodzinne. Chodzi o opiekę nad bliską osobą starszą. Jest to istotne z punktu widzenia stanu zdrowia konkretnego seniora, ponieważ od tego zależy w dużej mierze zakres obowiązków opiekunki. Podopieczni mogą cierpieć na różne choroby, takie jak np. choroba Alzheimera czy Parkinsona, demencja, depresja, cukrzyca czy być po udarze mózgu. Senior może być osobą niesamodzielną leżącą, wtedy istnieje konieczność przenoszenia go. Te wszystkie informacje należy sprawdzić przed przyjęciem konkretnej oferty o pracę i zastanowić się czy ma się odpowiednie doświadczenie, by zajmować się konkretnym seniorem.

Kolejna kluczowa kwestia to znajomość języka niemieckiego. Warto dostosować ofertę pracy do swojego poziomu znajomości języka. Oczywiście nie jest to wymóg konieczny, gdyż Promedica24 oferuje kursy językowe od podstaw, a także doszkalające. Poszukiwani są zatem kandydaci zarówno tacy, którzy znają niemiecki bardzo dobrze, komunikatywnie, znają tylko podstawy, a także ci, którzy go nie znają, ale wyrażają chęć nauki.

By zostać opiekunką osób starszych za granicą, na przykład w Niemczech, wcale nie trzeba znać wcześniej języka obcego. Można nauczyć się go na specjalnym kursie językowym: https://promedica24.com.pl/kursy-dla-opiekunek/kursy-jezykowe/ lub spróbować swoich sił i podjąć się nauki języka w domu z pomocą kursów online.

 

Jak dobrać ofertę pracy do kandydata?

Na stronach agencji zatrudniających opiekunki, a także wpisując w wyszukiwarkę hasło: „opiekunka osób starszych praca”, można znaleźć wiele ofert pracy w tym zawodzie – jest zatem w czym wybierać. Ciekawe i atrakcyjne oferty pracy w charakterze opiekunek seniorów w Niemczech i nie tylko znajdziesz na Promedica24: https://promedica24.com.pl/oferty-pracy/praca-w-niemczech/.

Jak wybrać zatem ofertę dopasowaną do danej kandydatki? Warto odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań dotyczących m.in. tego czy jest się w stanie opiekować osobą leżącą i niesamodzielną czy też cierpiącą na demencję, z jakimi chorobami osób starszych miało się styczność, czy jest się w stanie wstawać do podopiecznego w nocy, dotyczących transferu seniora, jeśli będzie to konieczne, preferencji płci (czy opiekunka woli jako podopiecznego mieć kobietę czy mężczyznę, a może nie ma to znaczenia), czasu wykonywania pracy (krótszy wyjazd sezonowy czy dłuższy na kilka miesięcy) oraz lokalizacji (gdzie opiekunka woli pracować – w mniejszej miejscowości czy większym mieście). Dzięki temu rekruter będzie w stanie dobrać ofertę idealnie dopasowaną do kandydata.

 

Opieka nad seniorem – wymagania, jakie powinna spełniać opiekunka

Opiekunka osób starszych nie musi mieć specjalnego wykształcenia kierunkowego, ale mile widziane są zawody medyczne (pielęgniarka, ratownik medyczny, fizjoterapeuta) oraz doświadczenie w pracy z ludźmi. Należy wiedzieć, że praca opiekunki seniora to nie to samo co praca opiekunki medycznej. Zakres obowiązków opiekunki osób starszych nie obejmuje wykonywania czynności medycznych.

Od opiekunek oczekuje się doświadczenia w opiece nad osobą starszą czy też chorą (może to być ktoś z rodziny), empatii i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, a także podstawowej komunikatywnej znajomości języka niemieckiego, czyli pozwalającej na rozmowę z podopiecznym i jego rodziną oraz wykonywanie codziennych  czynności. Warto posiadać czynne prawo jazdy, które może ułatwić robienie zakupów czy wożenie podopiecznego (np. do lekarza czy do parku).

Oczywiście nie każdy może podjąć się tej pracy. Osoba, która chce zostać opiekunką osób starszych powinna posiadać pewne predyspozycje takie jak: sympatia dla osób starszych, duża doza empatii, cierpliwość, łatwość adaptacji do nowych sytuacji i warunków, brak wrażliwości na płyny ustrojowe, łatwość nawiązywania kontaktów, sprawność fizyczna (gdyż często konieczne jest na przykład przenoszenie podopiecznego niesamodzielnego, leżącego). Posiadanie tych cech pozwala na bezproblemowe i rzetelne wykonywanie obowiązków opiekuna. Dobry opiekun to taki, który ma je wszystkie, gdyż są niezbędne w tej pracy.

Ponadto, dobrze, gdy opiekunka nie pali papierosów, a jeśli już – pali poza domem. Za każdym razem powinna umyć ręce, odświeżyć jamę ustną i dbać o to, by jej ubrania nie przesiąkły tytoniem. Smród papierosów od opiekuna jest nie do przyjęcia.

Świadczenie usług opiekuńczych na rzecz seniorów jest zajęciem szczególnym, wymagającym dużej dozy cierpliwości i bardzo odpowiedzialnym, zwłaszcza jeśli podopieczny jest osobą niesamodzielną. Opiekunka powinna wykonywać wszystkie swoje obowiązki rzetelnie. Nie może podejmować się zadań, których wykonywać nie powinna. Może zatem wykonywać czynności opiekuńczo-pielęgnacyjne, ale nie medyczne. Wszelkie inne obowiązki związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego seniora powinny zostać omówione z rodziną przed przystąpieniem do wykonywania pracy w celu uniknięcia późniejszych ewentualnych nieporozumień co do zakresu pracy.

 

Pracuj z solidnym pracodawcą i zyskaj

  • atrakcyjne zarobki
  • sprawdzone i indywidualnie dobrane oferty pracy
  • pełną organizację podróży i pobytu: transport, zakwaterowanie i wyżywienie
  • kompleksowe szkolenia merytoryczne z zakresu opieki nad seniorami, udokumentowane certyfikatami
  • dodatkowe ubezpieczanie medyczne (ERGO)
  • całodobowe wsparcie telefoniczne 24/7
  • dedykowanego Opiekuna Kontraktu

Rekrutacja na terenie całej Polski. Prosty i szybki proces rekrutacji!

Zgłoś się »

Zgłoś się do nas. Bezpłatnie oddzwonimy!

Fields with * are required

Informujemy o możliwości wycofania w dowolnym momencie udzielonej zgody więcej+ przez wysłanie maila na adres: daneosobowe@promedica24.pl. lub drogą telefoniczną dzwoniąc na numer: +48 22 120 21 00, pisemnie na adres: Aleje Jerozolimskie 94, 00-807 Warszawa, lub osobiście. Cofnięcie zgody nie będzie wpływało na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.-ukryj

Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Promedica Care Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-807) przy Al. Jerozolimskich 94. Dowiedz się więcej

Polecane oferty pracy dla opiekunek

Praca w Niemczech dla doświadczonej opiekunki, wieś

Data wyjazdu: 2022-02-14

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: wieś, Niemcy

Znajomość języka: dobra

Opis oferty

Praca u Sprawdzonej Rodziny - Wysokie Wynagrodzenie, Göppingen

Data wyjazdu: 2022-02-14

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Göppingen, Niemcy

Znajomość języka: podstawowa

Opis oferty

Sprawdzona oferta dla doświadczonego Opiekuna!, Wolfsburg

Data wyjazdu: 2022-02-07

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Wolfsburg, Niemcy

Znajomość języka: bardzo dobra

Opis oferty