Wyszukaj w serwisie

Aktualności covidowe dla opiekunów

9 lutego 2022 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Sytuacja związana z koronawirusem dynamicznie się zmienia. Dla naszych opiekunów przygotowaliśmy podsumowanie zawierające najważniejsze aktualności dotyczące tematu szczepień, certyfikatów i aktualnych obostrzeń. Jeśli planujesz wyjechać do pracy jako opiekun seniora, koniecznie zapoznaj się z poniższymi informacjami.

  • Aktualnie ważność certyfikatu ozdrowieńca na terenie Niemiec wynosi 90 dni (liczonych od wyniku pozytywnego testu PCR). Posiadanie ważnego certyfikatu ozdrowieńca zwalnia z obowiązku częstego testowania i kwarantanny.
  • Od dnia 01.02.2022 Unijny Certyfikat COVID po pełnym zaszczepieniu od 01.02.2022 jest ważny przez 9 miesięcy (270 dni). Data ważności jest liczona od ostatniego szczepienia, czyli przyjęcia drugiej dawki. Do przedłużenia ważności dokumentu jest wymagana dawka przypominająca tzw. booster. Po dawce przypominającej ważność certyfikatu COVID zostanie przedłużona.

W Polsce certyfikat COVID jest ważny przez rok od daty przyjęcia dawki przypominającej. Można go otrzymać w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, u swojego lekarza lub pobrać z Internetowego Konta Pacjenta.

  • Aktualnie w Niemczech certyfikaty po jednej dawce szczepionki Jonson&Jonson są nieważne.

Od 15.01.2022 u naszych zachodnich sąsiadów nastąpiła istotna zmiana dla osób zaszczepionych jednodawkową szczepionką firmy Johnson&Johnson (zwanej Janssen).

Zdecydowano, że jedna dawka szczepionki J&J nie wystarczy do uzyskania odporności.

Tylko przyjęcie drugiej dawki dowolnej szczepionki przeciw COVID przywraca ważność certyfikatu szczepienia, zwalnia z testów i kwarantanny.

Zgodnie z opublikowanymi obecnie na stronie rządowej informacjami drugą dawkę szczepionki Johnson&Johnson można przyjąć po 2 miesiącach od przyjęcia pierwszej dawki. Warto wiedzieć, że Promedica24 pomaga opiekunom, którzy przebywając na kontrakcie chcą zaszczepić się drugą dawką na terenie Niemiec.

  • Od sierpnia 2021 roku od osób przyjeżdzających do Niemiec wymagane jest posiadanie  negatywnego wyniku testu w kierunku COVID ( wystarczy wykonanie testu antygenowego maksymalnie 48 godzin przed przekroczeniem granicy). Z obowiązku testowania zwalnia wyłącznie  posiadanie ważnego certyfikatu COVID19 lub certyfikatu ozdrowieńca.
  • Od  05.12.2021  Polska jest na liście krajów Hochrisikogebiete (obecnie również Bułgaria i Rumunia), czyli krajów, gdzie jest wysoka liczba osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Zatrudniając nasze opiekunki mamy obowiązek zgłoszenia wyjazdu każdej osoby poprzez  Einreisemeldung. Dzięki temu wyjazdy naszych opiekunek spełniają wszystkie formalne wymogi, a nasi zleceniobiorcy są zwolnieni z kwarantanny.
  • Osoby niezaszczepione przyjeżdzające do Niemiec muszą częściej poddawać się testowaniu w kierunku COVID (zarówno bezpośrednio przed wyjazdem, jak i w trakcie pobytu w Niemczech). Osoby te mają również ograniczenia w korzystaniu z hoteli, środków komunikacji oraz części sklepów i usług.

Dla wszystkich, którzy nie przyjęli jeszcze szczepionki, a rozważają wyjazd jako opiekun seniora do Niemczech przygotowaliśmy zestaw najczęściej pojawiających się w tym kontekście pytań wraz z odpowiedziami.