Wyszukaj w serwisie

Ciesz się wiosną z seniorem

26 lutego 2016 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Ciesz się wiosną z seniorem

Świeże wiosenne powietrze działa jak naturalny antydepresant. Po kilku zimowych miesiącach spędzonych w czterech ścianach kontakt ze słońcem i tlenem zbawiennie wpływa na zdrowie
i samopoczucie. Regularne spacery są szczególnie ważne dla osób starszych. Jednak co zrobić, kiedy senior nie może chodzić sam, a obowiązki nie pozwalają nam mu towarzyszyć? Prostym rozwiązaniem jest zatrudnienie opiekunki, która może pomagać starszej osobie nawet przez kilka godzin dziennie. Taką możliwość oferuje firma Promedica24, lider w zakresie usług opiekuńczych w Polsce i za granicą.

Dzisiaj jest pierwszy dzień wiosny. Dni robią się coraz dłuższe, temperatura coraz wyższa, a słońce świeci coraz intensywniej. Można już zauważyć pierwsze krokusy i przebiśniegi – świat budzi się do życia. Dlatego początek wiosny to doskonały moment, żeby zachęcić seniora do wyjścia na zewnątrz. Zimą spacery utrudniały zwłaszcza oblodzone chodniki, na których łatwo poślizgnąć się i poobijać.

Tymczasem przebywanie na świeżym powietrzu to same korzyści dla zdrowia. Odpowiedzialny za nie jest tlen – pierwiastek niezbędny do życia. Dostarczany w odpowiednich ilościach wspomaga prawidłowe działanie całego organizmu. Dotleniony mózg to lepsza koncentracja, pamięć
i skuteczniejsze przyswajanie informacji. Tlen pozwala także opóźnić proces demencji. Spacery na świeżym powietrzu poprawiają obieg krwi, dzięki czemu organizm jest bardziej wydolny. W ten sposób senior nabiera odporności i skuteczniej broni się przed bakteriami i wirusami.

Często jednak obowiązki zawodowe czy rodzinne nie pozwalają nam osobiście cieszyć się pierwszymi promieniami słońca razem z naszymi bliskimi. Nie oznacza to, że senior musi siedzieć w domu. Możemy poprosić o pomoc sąsiadów lub dalszą rodzinę. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie opiekunki, która przez kilka godzin dziennie zajmie się seniorem. Może zabrać starszą osobę na spacer, ale także ugotować obiad, podać leki oraz – co często jest najważniejsze – po prostu spędzić z nią czas i porozmawiać.

Praca, rodzina, znajomi – często jesteśmy tak zabiegani, że nie mamy czasu na rozmowę czy wspólną rozrywkę z naszymi rodzicami czy dziadkami. Opiekun domowy, nawet jeśli przychodzi tylko na kilka godzin dziennie, może stać się ważnym towarzyszem osoby w podeszłym wieku. Zatroszczy się o komfort psychiczny seniora, a także zachęci go np. do ruchu lub ćwiczeń poprawiających kondycję. Doskonałym sposobem są wiosenne spacery, dające możliwość rozmowy przy jednoczesnym dotlenianiu organizmu – mówi Marta Ziobro, Zastępca Kierownika Działu Marketingu firmy Promedica24.

Promedica24 to lider usług opieki nad osobami starszymi w Polsce i za granicą. Firma zapewnia seniorom profesjonalnych opiekunów, którzy zajmą się nimi przez kilka godzin, kilka dni lub nawet mogą zamieszkać z podopiecznymi, dbając o ich podstawowe potrzeby i pomagając w codziennych czynnościach.

Przebywanie na świeżym powietrzu wyzwala również endorfiny, czyli tak zwane hormony szczęścia. Nawet kilka minut na zewnątrz potrafi skutecznie poprawić samopoczucie. Dzięki spacerom senior ma lepszy humor i więcej energii. Dopływ tlenu pozwala także rozładować napięcia i stres. Warto wykorzystać nadchodzącą wiosnę, aby wraz z pierwszymi promieniami słońca zadbać o zdrowie fizyczne i umysłowe naszych bliskich.

ciesz_sie_wiosna_z_seniorem_-_informacja_prasowa

ciesz_sie_wiosna_z_seniorem_-_informacja_prasowa