Wyszukaj w serwisie

Co mają wspólnego ze sobą nauczyciel i opiekun do osób starszych?

15 listopada 2022 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Wielu nauczycieli podczas przerwy wakacyjnej chętnie podejmuje się pracy dodatkowej. Wyjazdy kolonijne z dziećmi i młodzieżą czy letnie korepetycje to tylko kilka wybranych możliwości. Szansą na dorobienie do domowego budżetu jest również wyjazd za granicę, gdzie osoby uczące języków obcych łatwo mogą zdobyć pracę sezonową. Jednak także pozostali nauczyciele mogą wyjechać zarobkowo za granicę. Jak się okazuje wielu z nich próbuje sił w branży opiekuńczej. Z czego to wynika?

Praca w okresie letnim – dla kogo?

W okresie letnim można odnotować większe zainteresowanie ofertami pracy sezonowej za granicą. Możliwości dorobienia do domowego budżetu jest sporo, jak m.in. praca w tłumaczeniach czy w gastronomii. Okazuje się jednak, że jedną z atrakcyjnych branż może być dla nauczycieli  sektor opieki senioralnej. To właśnie pedagodzy stanowią dużą część osób zainteresowanych wyjazdami na kontrakty opiekuńcze do Niemiec – wynika z danych Promedica24, firmy zatrudniającej opiekunów za granicą. Okazuje się, że dzięki swojej wiedzy pedagogicznej oraz umiejętnościom komunikacyjnym, nauczyciele świetnie sprawdzają się w nowej roli. Branża opiekuńcza docenia również ich umiejętności słuchania, cierpliwość, odpowiedzialność oraz zdolności organizacyjne.

Pracą za granicą mogą być również szczególnie zainteresowani pedagodzy, którzy na co dzień uczą języków obcych. Angliści czy germaniści bez problemu porozumieją się z podopiecznymi. Dobra znajomość języka obcego gwarantuje również atrakcyjne wynagrodzenie.

Dlaczego nauczyciele to dobrzy opiekunowie?

Nauczyciele, dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu w pracy z uczniami o różnych charakterach oraz życzliwości i cierpliwości świetnie odnajdują się w towarzystwie osób starszych, wymagających opieki. Dzięki umiejętnościom komunikacyjnym, zrozumieniu oraz pozytywnemu podejściu, tacy opiekunowie mogą zapewnić seniorowi poczucie bezpieczeństwa.

Seniorzy to niezwykle wrażliwe osoby, które tak jak my wszyscy, potrzebują wsparcia oraz rozmowy z bliskim czy opiekunem. Oprócz pomocy w codziennych czynnościach, potrzebują wokół siebie osób z dobrym nastawieniem. To szczególnie istotne w przypadku osoby cierpiącej na demencję czy depresję. Okazuje się zatem, że dotychczasowe doświadczenie zawodowe nauczycieli wręcz predysponuje ich do pracy z podopiecznymi – komentuje Agnieszka Niedziela z Promedica24, firmy świadczącej usługi opiekuńcze w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Praca sezonowa dla nauczyciela – korzyści

Praca sezonowa w okresie wakacyjnym to przede wszystkim możliwość dodatkowego zarobku dla nauczycieli. Z uwagi na to, że stali opiekunowie oraz bliscy seniora często  wykorzystują lato na odpoczynek, to szczególnie intensywny czas w branży, gdzie pojawia się dużo propozycji kontraktów na zastępstwa lub jednorazowe zlecenia.

Profesjonalne firmy opiekuńcze zajmujące się zatrudnianiem polskich pracowników na terenie innych krajów mają do zaoferowania pracę z podopiecznymi w różnym stanie. Dzięki temu nauczyciel, który jednorazowo wyjeżdża za granicę, może wybrać kontrakt dopasowany do swoich kwalifikacji i możliwości. Dodatkowo, dzięki legalnemu zatrudnieniu oraz rzetelnej umowie, nauczyciel nie musi się martwić o pomoc w organizacji wyjazdu czy formalnościach, a otrzymuje także wsparcie koordynatora w trakcie pobytu poza granicami Polski. Firmy, które dbają o pracowników zapewniają im również ubezpieczenie zdrowotne i inne świadczenia.

Brak doświadczenia w opiece nie jest przeszkodą w znalezieniu pracy, ponieważ oferty skierowane są także do początkujących opiekunów, a praca wakacyjna to idealny czas na rozpoczęcie swojej przygody z branżą opiekuńczą. Dzięki zleceniu na okres kilku tygodni lub dwóch-trzech miesięcy, nauczyciel może sprawdzić się w roli opiekuna. Wiele profesjonalnych firm zajmujących się zatrudnianiem polskich pracowników za granicą, oferuje im także dodatkowe szkolenia oraz kursy językowe – dodaje Agnieszka Niedziela z Promedica24, firmy, która daje możliwość wyjazdu za granicę w ramach pracy sezonowej na określony czas.

Tak więc, istnieje wiele korzyści wynikających z podjęcia pracy za granicą podczas wakacji. Oprócz atrakcyjnego wynagrodzenia, nauczyciele poznają nowe miejsce, kulturę, poszerzają horyzonty, zdobywając doświadczenie. Przed decyzją o podróży, warto zadbać o wszelkie formalności i wybrać profesjonalną firmę oferującą w pełni bezpieczną i legalną pracę dla opiekunek i opiekunów za granicą.