Wyszukaj w serwisie

Jak wesprzeć osobę z demencją w okresie Świąt Bożego Narodzenia?

21 grudnia 2023 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Choć dla większości z nas Święta Bożego Narodzenia to czas rodzinnych spotkań, uroczystości i refleksji, dla osób dotkniętych chorobą otępienną okres ten może to być trudniejszy niż nam się wydaje.

Oto 6 sposobów, jak możesz wesprzeć osoby cierpiące na demencję w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Stopniowo rozmieszczaj dekoracje świąteczne

Powoli wprowadzaj atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Pomyśl o stopniowym rozmieszczaniu dekoracji w ciągu kilku dni, aby nie była to nagła zmiana w zwykłym otoczeniu osoby chorej. 

Zachowaj prostotę i umiar

Osoba cierpiąca na demencję może czuć się przytłoczona w okresie świątecznym, dlatego lepiej nie przesadzać. Ograniczenie codziennych zajęć pomoże osobie chorej się zrelaksować.

Warto trzymać się codziennej rutyny – spożywanie posiłków o stałych porach i w znajomym otoczeniu pozwoli osobie chorej zachować spokój. 

Zaangażuj osobę chorą

Istnieje wiele sposobów zaangażowania osób cierpiących na demencję w przedświąteczne przygotowania – można zacząć od czegoś tak prostego, jak zawieszenie bombki na choince lub pomoc w zorganizowaniu świątecznych zakupów. Odtwarzanie muzyki bożonarodzeniowej i śpiewanie ulubionych kolęd może być prostym sposobem na zaangażowanie danej osoby w uroczystość.

Zadbaj o spokojne otoczenie

Duża liczba gości może być przytłaczająca, dlatego uzgodnij z rodziną i przyjaciółmi harmonogram wizyt w okresie świątecznym.

Jeśli zrobi się tłoczno, wyznacz jeden pokój lub przestrzeń w domu jako „cichą przestrzeń”, w której osoba dotknięta demencją będzie mogła odpocząć. Dla niektórych osób słuchanie ulubionej, spokojnej muzyki na słuchawkach może być dobrym sposobem na odcięcia się od hałasu.

Przywołaj stare wspomnienia

Dobrym pomysłem na wspólne spędzenie czasu może być wykonanie rodzinnego albumu na zdjęcia lub pudełka z pamiątkami. Warto jednak zachować czujność i unikać wspomnień, o których dana osoba nie chce pamiętać.

Bądź elastyczna

Mając pod opieką osobę z demencją musimy się przyzwyczaić do myśli, że nie zawsze wszystko przebiega zgodnie z planem. Zawsze podejść do zmian ze spokojem i mieć przygotowany plan B. 

Planuj z wyprzedzeniem

Postaraj sie ograniczyć do minimum sytuacje, w których osoba z demencją jest stawiana w stan zakłopotania, np. zapamiętywanie imion członków rodzin, z którą się spotykamy. Poprzedzająca spotkanie rozmowa z członkami rodziny (także z młodszymi członkami rodziny), może pomóc uniknąć kłopotliwych chwil.

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich potrzebuje wsparcia w okresie świątecznym lub też w ciągu roku,  zadzwoń do nas 22 48 77 999 lub odwiedź naszą stronę i zamów opiekę: https://promedica24.com.pl/uslugi-opiekuncze/