Wyszukaj w serwisie

„Każdy powinien coś takiego założyć” – podsumowanie naszych warsztatów w Rezydencji Seniora Erania

27 czerwca 2022 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Uważacie, że warsztaty z kombinezonem geriatrycznym robią wrażenie na laikach w temacie opieki nad seniorami? Przyznamy się, że jeszcze niedawno myśleliśmy podobnie. Zaproszenie od Rezydencji Seniora Erania pozwoliło nam szybko zweryfikować zdanie na ten temat😊

Jeszcze niedawno wydawało się nam, że założenie naszego kombinezonu geriatrycznego to świetna lekcja dla licealistów, studentów i innych osób, które na co dzień nie mają pojęcia o starości. Byliśmy pewni, że to element szoku sprawia, że  przemiana w staruszka pozostawia trwały ślad w pamięci uczestników. Musimy przyznać, że nie do końca mieliśmy rację.

Na początku czerwca zostaliśmy zaproszeni od Rezydencji Seniora Erania położonej w jednym z najbardziej urokliwych zakątków Polski – w Ustroniu Morskim. Jednak tym razem uczestnikami warsztatów miały być osoby należące do personelu opiekuńczego – czyli wykwalifikowany personel na co dzień zajmujący się pensjonariuszami. Nie liczyliśmy na to, że wzbudzimy w osobach oswojonych ze starością takie emocje!

W naszych warsztatach uczestniczyło 20 osób – i wszystkie one były pod wielkim wrażeniem wynalazku, jakim jest kombinezon geriatryczny. Mimo wielu lat doświadczenia, mimo ogromnej wiedzy wykonanie, dla  naszych uczestników wykonanie kilku ćwiczeń na symulatorze starości okazało się wielkim wyzwaniem! Opiekunowie, będąc już w skórze osoby starszej byli autentycznie zaskoczeni tym, jak trudno jest zawiązać sznurowadła! Zaskoczył ich wysiłek, jaki starsi ludzie muszą włożyć w czynności, które na co dzień wykonujemy bezwiednie. Zaskoczył ich czas potrzebny na przeliczenie drobnych w portfelu, kiedy ma się wzrok siedemdziesięciolatka. Zaskoczeniu i emocjom towarzyszył pot i niemałe zmęczenie.

Uczestnicy warsztatów przyznali, że dzięki warsztatom spojrzeli na swoich podopiecznych z innej perspektywy. Jeden z uczestników podsumował spotkanie zdaniem:  „każdy powinien coś takiego założyć”.  Reszta uczestników jednogłośnie się z nim zgodziła, uznając nasze warsztaty za unikalne doświadczenie, które jak nic innego uczy empatii w stosunku do osób starszych.