Wyszukaj w serwisie

Mikołajki oczami seniora

26 lutego 2016 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Mikołajki oczami seniora

Coraz chłodniejsze dni i zapowiedzi opadów śniegu to oznaki zbliżającej się zimy. W wielu miastach wraz z końcem listopada pojawiają się iluminacje świąteczne, a sklepowe wystawy zachęcają do zakupu prezentów. Zanim jednak zaczniemy myśleć o świętach Bożego Narodzenia, warto zastanowić się nad upominkami dla wnuków i bliskich z okazji mikołajek.

Pierwsze wzmianki o zwyczaju obdarowywania się prezentami 6 grudnia w Polsce sięgają XVIII wieku. Sama nazwa „mikołajki” funkcjonować zaczęła natomiast w czasach PRL. Według tradycji, w nocy
z 5 na 6 grudnia, św. Mikołaj pozostawia w butach, skarpetach i pod poduszką upominki dla najmłodszych. Choć święto w różnych częściach kraju i świata przybiera rozmaite formy, warto pamiętać w tym dniu o naszych najbliższych, a szczególnie wnukach i dzieciach. Promedica24 – europejski lider na rynku opieki nad osobami starszymi – doradza seniorom, jakie prezenty mogą dla nich przygotować.

Najlepszym prezentem jest czas

Wydawać by się mogło, że drogie zabawki i gadżety to jedyne, co sprawi przyjemność naszym wnukom. Nic bardziej mylnego! Nasz czas to najcenniejszy prezent, jaki możemy im ofiarować, m.in. poprzez wspólny spacer czy zabawę. Wraz ze zbliżającymi się Świętami warto odwiedzić powstające w miastach kiermasze i obejrzeć iluminacje świetlne, które zdobią ulice i starówki. W Warszawie miliony lampek rozbłysną właśnie w mikołajki na Starym Mieście i Trakcie Królewskim. Jeżeli nasze wnuki są miłośnikami sportów zimowych, można je zabrać na pobliskie lodowisko. Już 5 grudnia, jak co roku, na warszawskim Rynku Starego Miasta otwarta zostanie bezpłatna ślizgawka. Nawet jeśli stan zdrowia seniora nie pozwala na wspólną zabawę na lodzie, można dopingować dzieci zza barierki.

Z okazji mikołajek rozmaite niespodzianki i zabawy dla najmłodszych szykują również domy kultury, biblioteki i galerie handlowe. Na warszawskim Ursynowie świętowanie rozpocznie się już 30 listopada. Od godziny 10.00 do 15.00 w Hali Arena Ursynów będzie można spotkać się ze Świętym Mikołajem, przygotować ozdoby świąteczne i obejrzeć pokazy tańca. Wspólny udział w takim wydarzeniu będzie dla naszych wnuków niezapomnianą atrakcją.

Coraz więcej instytucji organizuje liczne zajęcia dla rodzin, a zwłaszcza najmłodszych. Zimą nie można także zapomnieć o wspólnych spacerach czy wyprawie na ślizgawkę – to wspaniała okazja do rozmów, wspomnień i spędzenia popołudnia w miłej atmosferze – mówi Marta Ziobro, Zastępca Kierownika Działu Marketingu w firmie Promedica24.

Upominek, który łączy

Wybierając tradycyjną formę prezentu postarajmy się by był on ponadczasowy. Własnoręcznie wykonać możemy na drutach szalik, sweter bądź czapkę. Taki podarunek stanowi również wartość sentymentalną i z pewnością nasze wnuki będą go nosić przez lata. Smacznymi prezentami będą również domowe pierniczki i ciasta mikołajkowe – ucieszą łasucha w każdym wieku.

Świetnym pomysłem okazać się mogą również gry planszowe, które pozwolą nie tylko na wspólną zabawę, ale i oderwanie się od wirtualnej rzeczywistości, w której dzieci spędzają coraz więcej czasu. Prezentem, który z pewnością zapadnie w pamięć może być także książka. Ciekawie wydany album lub pasjonująca lektura z osobistą dedykacją to niewątpliwie wyjątkowy mikołajkowy upominek.

Prezent na każdą okazję

Mikołajki to idealna okazja dla seniorów, aby być bliżej swojej rodziny i okazać swoje uczucie wobec nich. Jest to także szansa dla bliskich, aby wesprzeć swoich rodziców i dziadków. Jeżeli jednak nie mamy możliwości, aby samodzielnie o nich zadbać, warto rozważyć możliwość skorzystania z profesjonalnego opiekuna.

Opiekunowie osób starszych pomagają rodzinom i zajmują się ich bliskimi, stając się jednocześnie towarzyszami i wsparciem dla swoich podopiecznych. Odciążają ich np. w zakupach czy przygotowywaniu posiłków, ale także motywują do podejmowania innych aktywności, od spacerów po różne zajęcia i kursy. Dlatego, zwłaszcza w okresie zimowym, mogą okazać się ogromną pomocą – podkreśla Marta Ziobro z firmy Promedica24.

Promedica24 to lider usług opiekuńczych w Polsce i za granicą. Firma zapewnia opiekę nad niesamodzielnym członkiem rodziny już od kilku godzin dziennie. Opiekun może również zajmować się seniorem w wybrane dni, całodobowo lub, jeżeli zaistnieje taka potrzeba, także zamieszkać z podopiecznym pomagając mu w codziennych czynnościach.

promedica24_mikolajki_oczami_seniora_informacja_prasowa promedica24_mikolajki_oczami_seniora_informacja_prasowa