Wyszukaj w serwisie

Niezwykłe historie kobiet, które odważyły się na zmiany i zaczęły wszystko od nowa

20 października 2019 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Statystyczna Polka do 65 roku życia niemal dwa razy rozpoczyna wszystko od nowa[1]: życiowe plany weryfikuje rozwód, śmierć bliskiej osoby, zwolnienia grupowe czy inne, nieoczekiwane sytuacje losowe. Kampania społeczna „Odważ się na zmiany” od dwóch lat przekonuje Polki, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć na nowo. – Przekonujemy, że niezależnie od wieku kobiety mogą znaleźć satysfakcjonującą pracę, uczyć się języków, podróżować oraz odkładać fundusze na małe przyjemności – podkreśla Marta Parafińska, Dyrektor Operacyjny Promedica24, inicjatora kampanii „Odważ się na zmiany”.

W tegorocznej edycji akcji opiekunki Promedica24 zaproszono do udziału w konkursie „Jak zaczęłam wszystko od nowa”, w którym główną nagrodą był udział w metamorfozie pod okiem profesjonalnej stylistki. Efekty metamorfoz przeszły najśmielsze oczekiwania!

 

Chwilo, trwaj!

Kampania „Odważ się na zmiany” to inicjatywa firmy Promedica24. Akcję w 2017 roku zainaugurował raport „Polko, odważ się na zmiany” przeprowadzony przez Instytut Badawczy IQS. Badanie obejmowało reprezentatywną grupę 400 kobiet w wieku od 25 do 64 lat. Analiza wykazała, że 80% Polek czuje się o co najmniej 10 lat młodziej niż wynikałoby to z ich metryki, a panie powyżej 55 roku życia są najbardziej otwarte na podróże i zwiedzanie świata, mają także najwięcej przyjaciół i bliskich osób w porównaniu do poprzednich okresów życia; dzieciństwa czy wczesnej młodości.

To mit, że dojrzałe kobiety zajmują się tylko wnukami, rozwiązują krzyżówki, szydełkują czy spędzają długie godziny przed telewizorem. W Promedica24 pracują przedstawicielki wielu pokoleń. Co ciekawe, to właśnie panie w dojrzałym wieku są najbardziej otwarte, uśmiechnięte i entuzjastycznie nastawione do życia. Nie boją się nowych wyzwań, uczą się języków obcych, śmiało wyjeżdżają zagranicę i pracują z podopiecznymi wymagającymi wsparcia. Są wzorem dla wielu młodszych opiekunek, a nas zainspirowały do stworzenia kampanii społecznej „Odważ się na zmiany”, która udowadnia ich rówieśnicom, że życie zaczyna się nie po czterdziestce, a nawet po pięćdziesiątce i sześćdziesiątce! – mówi Marta Parafińska.

 

Poruszające historie

W ramach tegorocznej edycji kampanii „Odważ się na zmiany” Promedica24 zaprosiła swoje opiekunki do udziału w konkursie „Jak zaczęłam wszystko od nowa”. Celem konkursu było pokazanie prawdziwych historii zmian w życiu kobiet, których dokonały albo w dojrzałym wieku, albo po trudnych, życiowych przejściach. Uczestniczki przedstawiły swoje zmiany w formie krótkiego opowiadania: zaznaczyły, czym zajmowały się przed rozpoczęciem pracy jako opiekun seniora, opisały jak wspominają naukę nowych umiejętności oraz jakie korzyści przyniosło im odważenie się na śmiały krok.

Podczas rekrutacji opiekunowie często dzielą się z nami historiami swojego życia. Zdarza się, że kobiety w wieku okołoemerytalnym przychodzą na rozmowę o pracę z niewielkimi oczekiwaniami: nie spodziewają się, że pomimo swoich lat wciąż mogą znaleźć atrakcyjne zatrudnienie. W Promedica24 doceniamy doświadczenie i mądrość życiową dojrzałych kobiet oraz ich wielkie serce, życzliwość i wyrozumiałość względem drugiego człowieka. W przypadku opiekuna seniora dojrzały wiek nie jest przeszkodą – jest wręcz atutem. W konkursie chcieliśmy pokazać panie, które odważyły się na pierwszy krok ku zmianie po pięćdziesiątce i są wspaniałym przykładem tego, że nigdy nie jest na nią za późno – mówi Marta Parafińska.

 

Czas na realizację marzeń

Oto trzy finalistki Konkursu, fantastyczne kobiety, które zechciały podzielić się z nami swoimi inspirującymi historiami.

Pani Maria przestała myśleć o aktywności zawodowej jeszcze przed sześćdziesiątką – nie spodziewała się, że w tym wieku może znaleźć dobrze płatną, ciekawą pracę. Na emeryturze marzyła o podróżowaniu, ale brakowało jej środków na dalekie, egzotyczne wyjazdy.

Przez pięć lat opiekowałam się swoją mamą po udarze. Dzięki temu nabrałam doświadczenia w opiece nad osobą niesamodzielną. Pomyślałam, że mogłabym spróbować jeszcze coś zrobić i wykorzystać moją znajomość języka angielskiego, doświadczenie życiowe oraz energię i dobre zdrowie, którym cieszę się mimo dojrzałego wieku. Jestem szczęśliwa, bo nawet po siedemdziesiątce mogę jeszcze coś od siebie przekazać innym, pomóc starszym ode mnie, schorowanym i niepełnosprawnym osobom w ich codziennym życiu oraz być ich towarzyszką w trudnych chwilach. Czuję się potrzebna. Nie myślę już o wieku, w jakim jestem, ani o tym, że i ja mogę kiedyś zachorować – mówi pani Maria.

Pani Joanna, doktor pedagogiki, przez 30 lat pracowała na uniwersytecie i prowadziła własną firmę. Kiedy trudna sytuacja zmusiła ją do zamknięcia przedsiębiorstwa i Pani Joanna utraciła stabilność finansową, postanowiła radykalnie zmienić swoje życie. Przyznaje, że jako opiekun seniora nauczyła się akceptacji i cierpliwości do starszych osób i wykorzystywania wszystkich swoich talentów i doświadczenia pedagogicznego.

Pani Barbara po przejściu na emeryturę poczuła, że brakuje jej rozwijania swoich pasji i podróżowania, na które nie pozwalała skromna emerytura. Rozpoczęła pracę w Oksfordzie – mieście, które skradło jej serce.

Praca w charakterze opiekuna seniora nie jest dla każdego, ale każdy może spróbować i być może odkryje swoja drugą naturę. Zawsze byłam w biegu, podejmowałam błyskawicznie różne ważne decyzje, a teraz odkryłam w sobie pokłady spokoju i cierpliwości, autentycznej troski o innych. Przebywanie na co dzień z osobami w podeszłym wieku otwiera oczy na sprawy, o których w codziennej gonitwie zapominamy – przyznaje pani Barbara.

 

Niesamowite metamorfozy

Laureatki konkursu wzięły udział w sesji metamorfoz poprowadzonej przez profesjonalną stylistkę, która udzieliła uczestniczkom porad dotyczących tworzenia ponadczasowych, modnych stylizacji. Panie miały okazję zobaczyć siebie w nowej odsłonie: stylistka dobrała eleganckie, podkreślające atuty figury i urody pań stroje, a profesjonalna makijażystka i fryzjerka zadbały o subtelny, promienny wizerunek. Wyróżnione panie są prawdziwym dowodem na to, że praca w zawodzie opiekuna seniora jest szansą na zmianę swojego życia nawet w dojrzałym wieku. Historie, którymi podzieliły się nagrodzone są wspaniałą inspiracją dla kobiet, które niekoniecznie wierzą w swoje możliwości i boją się zmienić swoje życie. Doświadczenia laureatek pokazują, że warto odważnie sięgać po swoje nawet w trudnych i przełomowych momentach życia – to inspiracja dla każdego z nas – mówi Marta Parafińska.