Koniec wakacji nie oznacza zmniejszonej liczby propozycji na ciekawe spędzanie czasu dla osób starszych. To właśnie na przełomie września i października startuje większość kursów i wykładów organizowanych przez uczelnie wyższe, domy kultury i inne instytucje. Dlatego osoby opiekujące się seniorami powinny zachęcić ich do kontynuowania swoich zainteresowań i rozwoju.
Aktywność, zarówno fizyczna, jak i umysłowa, jest niezwykle ważna dla osób starszych. Pozwala na kontakt z rówieśnikami, wymianę poglądów, zachowanie dobrego stanu zdrowia i poczucie przynależności do grupy. Uczestnictwo w wydarzeniach edukacyjnych i kulturalnych, to także świetny pomysł na zagospodarowanie wolnego czasu, pogłębianie swoich zainteresowań i rozwijanie tych, na które wcześniej nie było czasu bądź możliwości. Z inicjatywą wychodzą uczelnie wyższe oraz rozmaite placówki kulturalno-naukowe. Oferują regularne, często bezpłatne zajęcia, spotkania i wydarzenia, skierowane do ludzi w każdym wieku, w tym do seniorów.
Seniorzy na studiach
Prężnie działającą inicjatywą są Uniwersytety Otwarte i Uniwersytety Trzeciego Wieku, tworzone przy tradycyjnych uczelniach w całej Polsce. Gama zajęć do wyboru jest ogromna. Tylko na Uniwersytecie Warszawskim oferowanych jest prawie 300 kursów. Bogata tematyka i różnorodność spotkań gwarantuje znalezienie wykładów, które zainteresują naszych bliskich. Kursy toczą się w ramach kierunków ścisłych i humanistycznych oraz odbywają się regularnie, zazwyczaj przez okres semestru. – Uniwersytety Otwarte i Uniwersytety Trzeciego Wieku to idealne rozwiązanie dla osób starszych, które mają więcej czasu i nadal chcą się rozwijać. Dzięki nim mogą również poznawać i integrować się z nowymi osobami – mówi Mariusz Kisiel, Dyrektor ds. Sprzedaży w Polsce, Promedica24. W ramach Uniwersytetu Otwartego słuchaczom często przysługuje darmowy wstęp na organizowane przez uczelnię imprezy, wystawy i inne wydarzenia kulturalne i naukowe. Informacji o wykładach należy szukać na uczelniach wyższych, na ich stronach internetowych i w dziekanatach.
Nauka, muzyka i film
Poza zajęciami akademickimi, seniorzy skorzystać mogą również z bogatej oferty bezpłatnych imprez plenerowych. Popularną inicjatywą są festiwale nauki organizowane przez instytucje naukowe, uczelnie i media. Jest to wspaniała okazja do poszerzenia wiedzy, zainteresowań i spotkań z ciekawymi ludźmi. W dniach 19-28 września w Warszawie odbędzie się Festiwal Nauki.
W całej Polsce odbywają się również rozmaite koncerty, np. muzyki klasycznej. W Warszawie we wrześniu będzie można brać udział w Koncertach Chopinowskich w Łazienkach Królewskich. Natomiast koneserzy kina powinni zapoznać się z propozycjami kin studyjnych w swoich miastach. Często w ich repertuarze znaleźć można projekcje starszych filmów oraz festiwale filmowe, które także mogą zainteresować osoby starsze. Dodatkowo niektóre kina oferują niższe ceny dla seniorów w wybrane dni.
Organizacja czasu seniora w domu
Czasami stan zdrowia naszych najbliższych nie pozwala na aktywne uczestnictwo w odbywających się w okolicy inicjatywach. Dodatkowo, wciąż zwiększająca się liczba obowiązków i pracy, często uniemożliwia nam pełnowymiarową i samodzielną opiekę nad chorym w naszej rodzinie. W takim wypadku pomocne może się okazać skorzystanie z opiekuna domowego. Taką usługę oferuje firma Promedica24, lider usług opiekuńczych na rynku.
Opiekunowie nie tylko pomagają w codziennych obowiązkach. Stają się także towarzyszami swoich podopiecznych. Spędzają z nimi czas, mobilizują do różnych zajęć i aktywności. Dodatkowo mogą także pomóc seniorom w rozwoju, np. poprzez internetowe kursy oferowane przez uczelnie wyższe – tłumaczy Mariusz Kisiel.
Osoby starsze, niezależnie od stanu zdrowia wciąż mogą się rozwijać i uczyć nowych rzeczy. Nawet umiarkowana mobilność i problemy zdrowotne nie muszą ich ograniczać. Mogą w domu poszerzać swoje zainteresowania, przy wsparciu profesjonalnego opiekuna.