Wyszukaj w serwisie

Nowy rok szkolny dla seniorów

26 lutego 2016 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Nowy rok szkolny dla seniorów

Koniec wakacji nie oznacza zmniejszonej liczby propozycji na ciekawe spędzanie czasu dla osób starszych. To właśnie na przełomie września i października startuje większość kursów i wykładów organizowanych przez uczelnie wyższe, domy kultury i inne instytucje. Dlatego osoby opiekujące się seniorami powinny zachęcić ich do kontynuowania swoich zainteresowań i rozwoju.

Aktywność, zarówno fizyczna, jak i umysłowa, jest niezwykle ważna dla osób starszych. Pozwala na kontakt z rówieśnikami, wymianę poglądów, zachowanie dobrego stanu zdrowia i poczucie przynależności do grupy. Uczestnictwo w wydarzeniach edukacyjnych i kulturalnych, to także świetny pomysł na zagospodarowanie wolnego czasu, pogłębianie swoich zainteresowań i rozwijanie tych, na które wcześniej nie było czasu bądź możliwości. Z inicjatywą wychodzą uczelnie wyższe oraz rozmaite placówki kulturalno-naukowe. Oferują regularne, często bezpłatne zajęcia, spotkania i wydarzenia, skierowane do ludzi w każdym wieku, w tym do seniorów.

Seniorzy na studiach

Prężnie działającą inicjatywą są Uniwersytety Otwarte i Uniwersytety Trzeciego Wieku, tworzone przy tradycyjnych uczelniach w całej Polsce. Gama zajęć do wyboru jest ogromna. Tylko na Uniwersytecie Warszawskim oferowanych jest prawie 300 kursów. Bogata tematyka i różnorodność spotkań gwarantuje znalezienie wykładów, które zainteresują naszych bliskich. Kursy toczą się w ramach kierunków ścisłych i humanistycznych oraz odbywają się regularnie, zazwyczaj przez okres semestru. – Uniwersytety Otwarte i Uniwersytety Trzeciego Wieku to idealne rozwiązanie dla osób starszych, które mają więcej czasu i nadal chcą się rozwijać. Dzięki nim mogą również poznawać i integrować się z nowymi osobami – mówi Mariusz Kisiel, Dyrektor ds. Sprzedaży w Polsce, Promedica24. W ramach Uniwersytetu Otwartego słuchaczom często przysługuje darmowy wstęp na organizowane przez uczelnię imprezy, wystawy i inne wydarzenia kulturalne i naukowe. Informacji o wykładach należy szukać na uczelniach wyższych, na ich stronach internetowych i w dziekanatach.

Nauka, muzyka i film

Poza zajęciami akademickimi, seniorzy skorzystać mogą również z bogatej oferty bezpłatnych imprez plenerowych. Popularną inicjatywą są festiwale nauki organizowane przez instytucje naukowe, uczelnie i media. Jest to wspaniała okazja do poszerzenia wiedzy, zainteresowań i spotkań z ciekawymi ludźmi. W dniach 19-28 września w Warszawie odbędzie się Festiwal Nauki.

W całej Polsce odbywają się również rozmaite koncerty, np. muzyki klasycznej. W Warszawie we wrześniu będzie można brać udział w Koncertach Chopinowskich w Łazienkach Królewskich. Natomiast koneserzy kina powinni zapoznać się z propozycjami kin studyjnych w swoich miastach. Często w ich repertuarze znaleźć można projekcje starszych filmów oraz festiwale filmowe, które także mogą zainteresować osoby starsze. Dodatkowo niektóre kina oferują niższe ceny dla seniorów w wybrane dni.

Organizacja czasu seniora w domu

Czasami stan zdrowia naszych najbliższych nie pozwala na aktywne uczestnictwo w odbywających się w okolicy inicjatywach. Dodatkowo, wciąż zwiększająca się liczba obowiązków i pracy, często uniemożliwia nam pełnowymiarową i samodzielną opiekę nad chorym w naszej rodzinie. W takim wypadku pomocne może się okazać skorzystanie z opiekuna domowego. Taką usługę oferuje firma Promedica24, lider usług opiekuńczych na rynku.

Opiekunowie nie tylko pomagają w codziennych obowiązkach. Stają się także towarzyszami swoich podopiecznych. Spędzają z nimi czas, mobilizują do różnych zajęć i aktywności. Dodatkowo mogą także pomóc seniorom w rozwoju, np. poprzez internetowe kursy oferowane przez uczelnie wyższe – tłumaczy Mariusz Kisiel.

Osoby starsze, niezależnie od stanu zdrowia wciąż mogą się rozwijać i uczyć nowych rzeczy. Nawet umiarkowana mobilność i problemy zdrowotne nie muszą ich ograniczać. Mogą w domu poszerzać swoje zainteresowania, przy wsparciu profesjonalnego opiekuna.

promedica24_nowy_rok_szkolny_dla_seniorow_mazowieckie promedica24_nowy_rok_szkolny_dla_seniorow_mazowieckie