Wyszukaj w serwisie

Opiekunka osób starszych – dobry pomysł na nowy zawód, w każdym wieku

18 lutego 2016 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Z Karoliną Mejger-Mazurkiewicz, Dyrektor Regionu Gdańsk w Promedica24, rozmawia Jarosław Waśkiewicz, redaktor naczelny biznesu na fali.

Red. Prawie 2000 kobiet które podjęły się nowego zawodu, dodatkowego zajęcia, dzięki Pani firmie, to niemały sukces. Stoi za tym coś więcej niż tylko bezpieczeństwo firmy. To także Wasze wsparcie, szkolenia, stały kontakt. Nim porozmawiamy o szczegółach zawodu, proszę przybliżyć nam wszystkim specyfikę tego nowego, młodego zawodu, pracę opiekunki osób starszych?

Praca opiekunki polega na opiece nad osobą starszą lub chorą, która nie jest w stanie sama zadbać o siebie i swoje potrzeby. Codzienne czynności obejmują podstawową pielęgnację podopiecznego, dbanie o jego dobre samopoczucie, towarzyszenie i organizowanie podopiecznemu czasu. Opiekunka powinna znać język niemiecki lub angielski (w zależności od kraju, do którego chce wyjechać) oraz powinna mieć doświadczenie w opiece – np. rodzinne. Dodatkowo opiekunka musi wykazać się kilkoma cechami. Po pierwsze empatią wobec innego człowieka. Starszego, słabszego, ale zazwyczaj wciąż sprawnego intelektualnie i oczekującego po prostu ludzkiego podejścia. Nasi podopieczni bardzo często potrzebują nie tyle opieki, co bardziej ludzkiej obecności drugiej osoby, czy towarzystwa do wspólnych spacerów, czytania książek, czy oglądania telewizji. Po drugie, nasze opiekunki pracują na kontraktach, obliczonych na różną długość czasu, co wymaga po pierwsze gotowości do podróży za granicę, a po drugie – elastyczności w ułożeniu własnych obowiązków rodzinnych, czy domowych. Jednak jak pokazuje przykład setek kobiet z naszego regionu nie jest to niemożliwe – z województwa pomorskiego na kontrakty z naszą firmą wyjechało łącznie 1944 opiekunek.

Red. Jak na tle Polski wypada gdański oddział Promedica24? Czym możecie się pochwalić?

Może podam kilka danych liczbowych. Od początku działania naszej firmy udało nam się pozyskać do współpracy prawie dwa tysiące opiekunek i opiekunów z naszego regionu – woj. pomorskiego – w tym prawie siedemset osób z samego tylko Gdańska, co pokazuje jak prężnie działa ta placówka. Bierzemy aktywny udział w inicjatywach związanych z bliską nam działalnością – opieką nad seniorami – i włączamy się w akcje służące lokalnym społecznościom. Prowadzimy wykłady o legalności zatrudnienia, organizujemy dni otwarte dla osób zainteresowanych pracą w charakterze opiekuna osoby starszej. Wszystko to z myślą o podnoszeniu kwalifikacji tych, którzy chcą aktywizować się zawodowo. W całym regionie – a jak wspomniałam – posiadamy tam cztery placówki – staramy się aktywnie uczestniczyć w życiu lokalnych społeczności. Nie inaczej jest oczywiście w Trójmieście, a wiedząc, że zawód opiekunki jest zawodem nowym, docieramy do zainteresowanych bezpośrednio. Dlatego w 2013r. uruchomiliśmy projekt mobilnej rekrutacji. To stosunkowo nowe podejście do pozyskiwania współpracowników. Wiemy, że nasze województwo jest dość rozległe terytorialnie, a niektóre z Pań zainteresowanych szczegółami współpracy z nami i swoich możliwych kontraktów, zgłaszają nam trudności w dojeździe do oddziału. Dlatego postanowiliśmy dojeżdżać do mniejszych miejscowościach. Nasze profesjonalne zespoły rekrutacyjne pojawiają się w różnych miejscach województwa, pokazując na czym polega praca opiekunki i udzielając niezbędnych informacji zainteresowanym.

Red. Czym się różnicie od innych firm pozyskujących opiekunki do pracy za granicą? W samym Trójmieście spotkałem się z przynajmniej kilkoma ogłoszeniami o pracy w Niemczech w charakterze opiekunki?

Nasz model działania zakłada budowę wartości opiekunki na międzynarodowym rynku pracy. Setki pań, które zdecydowały się na współpracę z nami, są u nas praktycznie na stałe. Z czego to wynika? Otóż, mamy rozbudowany system tworzenia wartości opiekunki na rynku pracy. Po pierwsze, co nie tylko naszym zdaniem ma znaczenie, oferujemy bezpieczną i legalną formę współpracy. Po drugie jesteśmy elastyczni. Wiemy, że nasze panie mają rodziny tu, w kraju. Dlatego można wyjechać z nami na przykład na miesiąc. Myślę, że nie bez znaczenia jest zapewnienie warunków pracy i dojazdu do niej, nasza opiekunka ma gwarantowany przez nas dojazd do domu podopiecznego, oczywiście jest tam zakwaterowana i korzysta z wyżywienia. Wreszcie, będąc za granicą, ma możliwość całodobowego kontaktu z pracownikiem odpowiadającym za wsparcie opiekunek za granicą. Biorąc również pod uwagę ilość szkoleń, które oferujemy naszym opiekunkom, można z czystym sumieniem stwierdzić, że wszystkie wspomniane przeze mnie przed chwilą działania stanowią źródła naszej przewagi konkurencyjnej.

Red. Co chciałaby Pani przekazać tym Paniom, które nas czytają? Mówię zwłaszcza o kobietach w wieku pow. 50 lat, którym trudno jest pozostać aktywnymi zawodowo, często z przyczyn od nich niezależnych.

Myślę, że po pierwsze nie powinny się bać, czy sobie poradzą. Każda z nas ma doświadczenie w opiece nad drugim człowiekiem, często zdobyte w rodzinie. Po drugie, warto spróbować i porozmawiać z nami o szczegółach, to nic nie kosztuje, a może okazać się świetnym sposobem na pracę stałą, albo dorywczą. Może ona pomóc naszemu budżetowi i nam samym zabezpieczyć środki na naszą własną emeryturę. Pozostaje mi jedynie zaprosić do kontaktu z nami.

Red. Czym dokładnie zajmuje się Promedica24?

Promedica24 to firma z polskim kapitałem. Jesteśmy liderem rynku usług opiekuńczych, które świadczymy w Niemczech, Anglii i Polsce. Naszą misją jest opieka nad osobami starszymi i dlatego staramy się pozyskać do współpracy panie, które chcą pracować jako opiekunki seniorów. Równolegle pracujemy nad rozwojem zawodu opiekunki nad osobą starszą. Według badań i przewidywań będzie to jedna z najszybciej rozwijających się profesji w najbliższych latach, a to ze względu na postępujące zmiany demograficzne w społeczeństwach już nie tylko zachodnich, ale również w Polsce.

Red. Gdzie można Was znaleźć w naszym regionie?

W województwie pomorskim działają już cztery nasze oddziały: w Słupsku, Chojnicach, Gdyni i oczywiście Gdańsku. To pokazuje nasze poważne podejście do rozwoju rynku usług opiekuńczych, a z drugiej strony świadczy o potencjale kobiet z Pomorza, chcących pozostać aktywnymi zawodowo. Oczywiście wszystkie dane kontaktowe łatwo znaleźć korzystając z Internetu.

Dziękuję za rozmowę.

Z Karoliną Mejger-Mazurkiewicz, Dyrektor Regionu Gdańsk w Promedica24, rozmawiał Jarosław Waśkiewicz, redaktor naczelny portalu Biznes Na Fali, www.biznesnafali.pl

Źródło:
*Dane własne Promedica24, region gdański to oddziały w Gdańsku, Gdyni, Elblągu, Giżycku i Olsztynie.


Materiały do pobrania:

  • Komunikat prasowy (.docx)

Promedica24 to dynamicznie rozwijająca się firma zajmująca się świadczeniem usług opiekuńczych. W ciągu 10-letniej działalności firmy, do pracy w roli opiekuna seniorów pozyskano ponad 23 tysiące opiekunek, zaś liczba klientów firmy przekroczyła 16 tysięcy. Więcej na www.promedica24.pl