Wyszukaj w serwisie

Opiekunka seniorów zawodem z przyszłością?

24 lutego 2016 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Rynek usług związanych z opieką będzie rósł, a struktura demograficzna społeczeństwa niemieckiego i opinie lekarzy na temat opieki nad seniorami wskazują na dobre perspektywy dla nowego, tworzącego się zawodu – opiekunki osób starszych.

Wnioski z wyników badań w Polsce i Niemczech.

PM24 opiekunka - infografika

Według danych statystycznych, w samych Niemczech żyje ponad 22 mln osób w wieku powyżej 60 roku życia, w tym aż 4,5 mln osób powyżej 75 roku życia (Dane za 2014 r., wg Europejskiego Urzędu Statystycznego „Eurostat”.), tj. w wieku wymagającym zazwyczaj stałej opieki. Oznacza to, że dla polskich opiekunek tworzą się stabilne podstawy pracy zawodowej, zarówno stałej, jak i tymczasowej.

Promedica24 Insight to cykl badań przeprowadzanych przez Promedica24, europejskiego lidera w branży usług opieki domowej.

Najnowsze wyniki badań, które były przeprowadzone na grupie niemieckich lekarzy pokazują, że aż 77% badanych twierdzi, że najlepszym otoczeniem dla seniora jest jego własny dom. Burzy to mit o powszechnej popularności domów opieki. Ci sami badani przyznają, że osoby spędzające jesień życia we własnym domu z reguły żyją dłużej niż ci, których opieka organizowana jest poza najbliższym im miejscem, np. w domach opieki.

Z drugiej strony wiemy z badań przeprowadzonych wśród Polek w wieku 35-65 lat, że aż 78% z nich deklaruje, że ma doświadczenie w opiece nad osobą starszą lub niesamodzielną. Wynika to z zakorzenionej w polskim społeczeństwie tradycji opieki nad członkami najbliższej rodziny, jak mamą, czy babcią. Takie doświadczenie potwierdza, że opiekunka osób starszych, to jeden z możliwych sposobów na aktywizację zawodową kobiet (zwłaszcza po 50 roku życia). Szczególnie, że aż 40% respondentek informuje, że byłaby zainteresowana pracą jako opiekunka seniorów za granicą.

Komentując wyniki badań, Maria Korzeniewska-Jeleń, Dyrektor ds. Rekrutacji w Promedica24, dodaje, że podopieczni z Europy Zachodniej, w szczególności z Niemiec, bardzo cenią sobie opiekunki z Polski za ich sumienność i profesjonalne podejście.

Oznacza to, że zapotrzebowanie na tego typu usługi będzie w kolejnych latach rosnąć, a co za tym idzie, opiekunka seniorów jest zawodem z przyszłością.


Materiały do pobrania:

  • Komunikat prasowy (.docx)
  • Infografika (.jpg)

Promedica24 to dynamicznie rozwijająca się firma zajmująca się świadczeniem usług opiekuńczych. W ciągu 10-letniej działalności firmy, do pracy w roli opiekuna seniorów pozyskano ponad 23 tysiące opiekunek, zaś liczba klientów firmy przekroczyła 16 tysięcy.