Wyszukaj w serwisie

Oto i oni! Konkurs „Opiekun Seniora 2019” rozstrzygnięty!

6 października 2020 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Druga edycja ogólnopolskiego konkursu „Opiekun Seniora 2019” dobiegła końca. Spośród kandydatów, którzy przeszli do II tury jury wyłoniło trójkę laureatów w kategoriach: Profesjonalny Opiekun, Wolontariusz oraz Przyjaciel Seniora.

Głównym partnerem merytorycznym konkursu jest Promedica24. Konkurs Opiekun Seniora powstał z inicjatywy portalu „Czas dla Seniora” we współpracy z Fundacją Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”. Ambasadorkami drugiej edycji konkursu zgodziły się zostać: piosenkarka Irena Santor oraz dziennikarka Beata Tadla.

O tym jak potrzebny jest zawód opiekuna przekonujemy się każdego dnia w naszej pracy, a biorąc pod uwagę demografię zapotrzebowanie na tego typu usługi będzie coraz większe. Nie jest to łatwa praca, bywa niewdzięczna i wymagająca, ale jednocześnie jest niezwykle satysfakcjonująca. Uświadamia nam jak bardzo jesteśmy sobie nawzajem potrzebni – kontaktu z drugim człowiekiem nie da się niczym zastąpić, a w obecnej sytuacji wydaje się to jeszcze ważniejsze. A jednak zawód Opiekuna wciąż nie jest właściwie doceniany. Bardzo chcielibyśmy to zmienić, stąd nasz udział w konkursie „Opiekun Seniora” – mówi Agnieszka Niedziela z Promedica24.

Ideą konkursu Opiekun Seniora jest wyróżnienie i nagrodzenie wszystkich, którzy zarówno w pracy zawodowej, jak i w bezinteresownych działaniach wolontaryjnych wspierają osoby starsze. Wśród zgłoszonych osób znaleźli się pracownicy Domów Opieki, Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, Stowarzyszeń, a także pielęgniarki, fizjoterapeuci i opiekunowie zawodowi, których zaangażowanie w opiekę nad seniorami jest ponadstandardowe.

Finałową trójkę laureatów wyłoniło eksperckie jury w składzie:

  • Jolanta Kwaśniewska, Prezeska Fundacji „Porozumienie bez Barier”
  • prof. Tomasz Kostka, były konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii, kierownik Kliniki Geriatrii Katedry Nauk Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
  • prof. Maria Barcikowska, kierownik Zespołu Kliniczno-Badawczego Chorób Zwyrodnieniowych CUN Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN,
  • prof. Barbara Bień, kierownik Kliniki Geriatrii UM w Białymstoku, konsultant województwa podlaskiego w dziedzinie geriatrii
  • Celina Maciejewska, Rzecznik ds. seniorów, Łódź
  • Monika Wysocka, Redaktor naczelna portalu „Czas dla Seniora”, współorganizator konkursu.

„Tegoroczna edycja Konkursu Opiekun Seniora była jak zwykle wyjątkowa. Zgłoszono tak wiele fantastycznych osób, że każdego z nich moglibyśmy Państwu szeroko zaprezentować i o każdym opowiedzieć dużo wspaniałych, ciepłych, wzruszających rzeczy” – podkreśla Jolanta Kwaśniewska, Prezeska Fundacji „Porozumienie bez Barier”.

„Niezwykle ciężko było wybrać tych najlepszych z najlepszych. To ogromnie trudne zadanie, obarczone pewną niesprawiedliwością wobec pozostałych uczestników konkursu. Dlatego musimy przyjąć, że nagradzani są reprezentantami wspaniałej grupy ludzi – o ogromnej wrażliwości i wielkim sercu. Z niecierpliwością czekałam w tym roku na kolejne zgłoszenia, bo wiedziałam, że znowu będzie mi dane obcować z ludźmi wyjątkowymi. I nie pomyliłam się. To prawdziwy zaszczyt Was poznać” – mówi Monika Wysocka, redaktor naczelna portalu „Czas dla Seniora”, współorganizator konkursu.

Nagrody główne przyznano:

  • Zofii Benecke (Profesjonalny Opiekun Seniora)
  • Helenie Wójcik (Wolontariusz)
  • Katarzynie Raczykowskiej (Przyjaciel Seniora)

Wszystkim zwycięzcom, laureatom i uczestnikom konkursu jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

Sylwetki nagrodzonych i wyróżnionych są dostępne pod adresem: https://czasdlaseniora.pl/konkurs-opiekun-seniora/sylwetki-kandydatow/

Więcej informacji o konkursie na: https://czasdlaseniora.pl/konkurs-opiekun-seniora/