Pamiętajmy o odpowiednim nawadnianiu
Osoby starsze są latem bardziej narażone na odwodnienie niż osoby młode. Dzieje się tak z powodu zmniejszonej zdolności do utrzymywania odpowiedniej równowagi wodno-elektrolitowej. Ale pamiętając o kilku ważnych zasadach, możemy zadbać o odpowiednie nawodnienie seniora nawet w największe upały
Picie wody – ważny nawyk każdego seniora
Jak opiekun seniora może zabezpieczyć swojego podopiecznego przed odwodnieniem? Po pierwsze warto regularnie zachęcać seniora do picia odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Średnio zaleca się spożywanie 1,5-2l wody dziennie, ale ilość ta może być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Wodę możemy ewentualnie zastąpić łagodnymi, ziołowymi naparami, lub wzbogacić listkiem mięty lub plasterkiem cytryny.
Jakich napojów powinna unikać osoba starsza?
Należy również zwrócić uwagę na spożywanie napojów kofeinowych i alkoholu, które mogą przyczyniać się do odwodnienia organizmu. Warto ograniczyć ich spożycie.
Gorące napoje w upalne dni to również nie najlepszy pomysł. Latem najlepiej unikać picia gorącej kawy czy herbaty, ponieważ mogą one zwiększać uczucie pragnienia.
Gorące napoje można zastąpić owocami i warzywami o dużej zawartości wody. Latem możemy wybrać na przykład: arbuza, ogórka, pomidory czy truskawki. Nie tylko pomogą one nawodnić organizm, ale też dostarczą seniorowi niezbędne składniki odżywcze.
Podopieczny a przebywanie na słońcu
Długotrwałe przebywanie na słońcu może zaszkodzić nie tylko osobom starszym. Ale to właśnie seniorzy są bardziej podatni na udary cieplne, dlatego ważne jest unikanie długotrwałego narażenia na bezpośrednie działanie słońca, szczególnie w godzinach największego nasłonecznienia.
Wychodząc na słońce należy wybrać dla seniora lekkie, przewiewne i wygodne ubrania, które pomogą utrzymać odpowiednią temperaturę ciała i zmniejszą ryzyko przegrzania.
Objawy odwodnienia u seniora – jak je rozpoznać?
Jako opiekun osoby starszej musisz pamiętać o tym, aby regularnie monitorować stan nawodnienia seniora, zwracając szczególną uwagę na objawy odwodnienia. Do pierwszych symptomów odwodnienia należy: suchość w ustach, osłabienie, dezorientacja czy rzadkie oddawanie moczu. Pamiętaj jednak, że każdy człowiek jest inny, więc dostosuj te zalecenia do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia seniora. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą ds. opieki nad osobami starszymi.