Wyszukaj w serwisie

Problemy osób starszych – gdy codzienność staje się wyzwaniem

16 listopada 2022 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Według ostatnich danych GUS osoby powyżej 60 roku życia stanowiły aż 25,6%, a jeśli aktualne trendy demograficzne się utrzymają, to do 2050 roku ten odsetek wzrośnie do około 40% . Jednocześnie wraz z wiekiem seniorom coraz trudniej jest radzić sobie z wieloma czynnościami dnia codziennego, a wsparcie tej rosnącej grupy społecznej jest dziś jednym z najważniejszych wyzwań dla naszego społeczeństwa.

Problemy wynikające ze starzenia się organizmu wydają się powszechnie znane, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z ich skali. Czynności dnia codziennego, takie jak robienie zakupów, gospodarowanie pieniędzmi, korzystanie z transportu publicznego, sprzątanie i telefonowanie sprawiają problemy ponad co dziesiątemu Polakowi w wieku 65-69 lat[1]. Ponad 4% osób w tym wieku odczuwa także problem z samodzielnym poruszaniem się, a w grupie 75-79 lat związane z nim trudności dotykają już 15,5% badanych[2].

Więcej o problemach towarzyszących seniorów mówią nam wyniki badania VES-13 przeprowadzonego na potrzeby projektu PolSenior 2, w ramach którego sprawdza się między czy wybrane proste czynności dnia codziennego są dla nich problematyczne. Wśród nich seniorom kłopot najczęściej sprawiają:

  • pochylanie się, kucanie i klękanie – 46,1%;
  • wykonywanie ciężkich prac domowych, takich jak mycie podłóg lub okien – 33,6%;
  • dźwiganie ciężkich przedmiotów – 30,9%;
  • wyciąganie ramion powyżej barków – 24,9%;
  • przejście dystansu 400 m – 20,1%[3].

Jak widać ograniczenia wiążące się z wiekiem są bardziej powszechne niż wielu mogłoby się wydawać. Z tego powodu tak kluczowym obszarem staje się dziś zapewnienie seniorom wsparcia i opieki.

Świadomość dolegliwości i ograniczeń, które dotykają seniorów wydaje się wielu osobom oczywista. Z drugiej strony natomiast w natłoku codziennych obowiązków osoby młodsze mogą odczuwać frustrację, w sytuacjach takich jak zakupy, kiedy starsza osoba przed nimi potrzebuje nieco więcej czasu. Z tego względu częścią naszej kampanii Zrozumieć Starość są warsztaty z kombinezonem geriatrycznym, który pozwala uczestnikom wejść w rolę seniora i zmierzyć się z ograniczeniami organizmu starszej osoby. Problemem, z powodu pogarszającego się wzroku staje się choćby liczenie pieniędzy przy kasie – tłumaczy Agnieszka Niedziela, ekspert Promedica24.

Starzenie się społeczeństwa oraz wydłużająca się średnia długość życia sprawiają, że niesamodzielnych seniorów będzie przybywać, a zapewnienie im wsparcia stanie się jednym z najważniejszych wyzwań, z którymi będzie musiało zmierzyć się nasze społeczeństwo. W tym celu już dziś należy zwrócić uwagę na rozwinięcie systemu opieki łączącego wsparcie rodziny, rozwiązania systemowe oraz usługi opiekuńcze oferowane przez wyspecjalizowane firmy.