Wyszukaj w serwisie

Światowy Dzień Choroby Alzheimera

21 września 2023 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

jak wesprzeć Podopiecznego z chorobą otępienną?

21 września obchodzimy Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Z tej okazji przybliżamy najważniejsze fakty o tej chorobie, podpowiadamy, jak spowolnić jej postęp i co robić, kiedy opieka nad seniorem staje się wyzwaniem.

KROK 1:  Objawy, których nie powinniśmy lekceważyć

Nie powinniśmy ignorować żadnych objawów, które budzą nasz niepokój. Koniecznie skontaktujmy się z lekarzem, jeśli:

  • Podopieczny ma problemy z zapamiętywaniem nowych informacji, np. nazwisk nowo poznanych osób oraz problemy zapamiętaniem wydarzeń, które miały miejsce niedawno;
  • Senior ma trudności w doborze słów, często również zdarza się mu gubić wątek podczas rozmowy;
  • Osoba starsza ma problemy z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak np. przygotowanie posiłków czy przyjęcie lekarstw;
  • Podopieczny skarży się na zaburzenia orientacji;
  • Senior odkłada rzeczy w nietypowe miejsca a potem ma problem z ich odnalezieniem;
  • U osoby starszej zaobserwowano wyraźne zmiany nastroju i zachowania: apatię, drażliwość czy nerwowość.

Do czynników ryzyka sprzyjających chorobom otępiennym można do nich zaliczyć wiek (w grupie seniorów w wieku 80-84 lat na chorobę Alzheimera cierpi 23% osób, natomiast w grupie 85-89 lat już 40% osób), płeć (częściej chorują kobiety), czy uwarunkowania dziedziczne.

Jeśli u naszego podopiecznego podejrzewamy chorobę Alzheimera warto wykonać u niego  Test Rysowania Zegara. Należy poprosić seniora o narysowanie tarczy zegara na kartce i zaznaczenie na niej konkretnej godziny. Jeśli senior ma problemy z wykonaniem tego zadania, może to być przesłanką  do podejrzeń o wystąpienie choroby Alzheimera.

KROK 2: Konsultacja z lekarzem

Z seniorem, u którego podejrzewamy chorobę  otępienną należy udać się na konsultację do lekarza rodzinnego. Po dokonaniu analizy stanu zdrowia pacjenta skieruje na konsultację do specjalisty. Nie ma pojedynczego badania, które pozwoliłoby na rozpoznanie choroby Alzheimera, dlatego konieczna może być wizyta u:

  • neuropsychologa, który oceni funkcje poznawcze pacjenta;
  • neurologa, który rozpozna przyczynę narastających zaburzeń procesów poznawczych wykluczając inne niż Alzheimer przyczyny otępienia;
  • psychiatry, który dokona oceny sprawności chorego na podstawie wywiadu, oceny opiekuna i obserwacji w czasie badania.

W przypadku stwierdzenia choroby Alzheimera konieczne będzie wykonanie badania neuroobrazowego ośrodkowego układu nerwowego poprzez badanie tomograficzne lub badanie rezonansem magnetycznym. Badanie to wykluczy konkretne przyczyny zaburzeń funkcji poznawczych np. guz, ale też określi lokalizację nieprawidłowych zmian.

Chociaż demencja jest nieuleczalna, specjalista może zalecić leczenie objawowe, które pomoże spowolnić chorobę i złagodzi jej objawy.

Jak jeszcze możemy pomóc bliskiemu? Dbając o właściwą dietę, zachęcając seniora do wykonywania czynności stymulujących pracę mózgu, takich jak czytanie i rozwiązywanie krzyżówe. Warto także poświęcić czas na  aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Z domu osoby starszej warto także usunąć niebezpieczne przedmioty, a przestrzeń przeorganizować tak, aby senior z łatwością się w niej poruszał.

KROK 3: Pozwól sobie pomóc

Towarzyszenie osobie z chorobą Alzheimera to wyzwanie, które zmienia życie najbliższych chorego. Wymaga nie tylko zmian w zakresie przestrzeni domowej, ale także przyswojenia nowych zasad dotyczących komunikacji. Rozmawiając z osobą chorą musimy wypowiadać się w prosty i jasny sposób. Ton naszego głosu powinien wyrażać spokój i przyjazne nastawienie. Warto wykazać cierpliwość i dać podopiecznemu więcej czasu na wypowiedź. Należy zrozumieć, że zmienność nastroju nie wynika złej woli chorego. Gdy codzienna opieka nad chorym, szczególnie w zaawansowanej fazie choroby, staje się zbyt trudna, warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnej pomocy.

Opiekując się seniorem z Alzheimerem, należy wziąć pod uwagę zarówno jego stan zdrowia, ale też potrzeby, charakter, czy ograniczenia. Bardzo często jest to zajęcie na dwa etaty, gdyż chorzy często miewają problemy ze snem i potrzebują naszej pomocy także w nocy. W codziennej opiece domowej może odciążyć nas opiekun osoby starszej, który nie tylko jest odpowiednio przeszkolony, ale także otwarty, empatyczny i wyrozumiały. Pomoże nam zarówno w czynnościach pielęgnacyjnych, ale też w monitorowaniu stanu zdrowia czy ćwiczeniach funkcji poznawczych, pozwalających łagodzić skutki choroby. Korzystanie z tej formy wsparcia staje się coraz bardziej popularne – warto uświadomić sobie, że jest to wyraz troski o chorego, ale też o nasz dobrostan psychiczny – mówi Magdalena Torczyńska, ekspert ds. Opieki Senioralnej Promedica24.

Obejrzyj nagranie z live’a

Jeśli interesuje Cię temat opieki nad osobą z chorobą otępienną, koniecznie obejrzyj naszego live: