Szczepienia przeciwko SARS-CoV-2
W związku z sytuacją epidemiologiczną Covid-19 na świecie spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2 przypominamy, że Promedica24 podejmuje szereg działań mających na celu ograniczenie do minimum ryzyka infekcji dla naszych Opiekunów, Podopiecznych oraz Klientów. Przestrzegamy przepisów i zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego w Polsce oraz RKI w Niemczech. Na pierwszym planie stawiamy bowiem zdrowie wszystkich – naszych Opiekunów, Podopiecznych, Klientów, kierowców busów Promedica24 oraz pracowników biurowych!
Zachęcamy wszystkich naszych Opiekunów oraz Kandydatów na Opiekunów, by rozważyli szczepienia i zaszczepili się w możliwie szybkim terminie. Szczepionka przeciwko COVID-19 to odpowiedź na Twoje bezpieczeństwo i zdrowie, ale też na możliwość pracy za granicą jako Opiekunka osób starszych.
DLACZEGO WARTO SIĘ ZASZCZEPIĆ?
- Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Nasze zaszczepienie się, to nie tylko ochrona dla nas, ale także to ochrona naszych rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół.
- Z bardzo dużym prawdopodobieństwem – sięgającym nawet 95% – szczepienie uchroni Cię przed zakażeniem COVID-19.
- Szczepionki są badane przez polskie i unijne instytucje. Ich dopuszczenie do użytku jest zależne od decyzji Europejskiej Agencji Lekowej.
- Szczepionki są najbardziej skuteczną metodą chroniącą przed zarażeniem różnymi chorobami.
- Szczepionka zdobyła uznanie wśród polskich, jak i zagranicznych przedstawicieli świata medycyny, którzy zachęcają do szczepień twierdząc, że jest to najefektywniejszy sposób walki z pandemią.
- Szczepiąc się, przyczyniasz się do szybszego znoszenia ograniczeń i powrotu nas wszystkich do normalnego życia.
- Jeśli zostałeś zaszczepiony na COVID-19 nie podlegasz kwarantannie (w Polsce).
- Osoby zaszczepione będą miały większą mobilność i możliwości zatrudnienia oraz wykonywania pracy.
- W tej chwili, aby wyjechać na kontrakt do Niemiec z Promedica24, należy mieć negatywny wynik testu Covid-19. Spodziewamy się, że osoby zaszczepione nie będą musiały już spełniać tego wymogu. Prawdopodobnie już niedługo osoby zaszczepione będą mogły bez przeszkód pracować za granicą.
- Klienci i Podopieczni w Niemczech w niedługim czasie będą zaszczepieni i tego samego wymagają od Opiekunów przyjeżdżających do ich domów.
- Zaszczepienie się przeciwko Covid-19 zapewni bezpieczeństwo Twojemu Podopiecznemu i jednocześnie daje Klientowi gwarancję, że Podopieczny nie zostanie zakażony przez Opiekuna – to lepszy komfort i bezpieczeństwo pracy.
Powstał Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19
Narodowy Program Szczepień służy zaplanowaniu działań, które mają zagwarantować przeprowadzenie bezpiecznych i skutecznych szczepień wśród obywateli Polski. Aby się zaszczepić należy się zarejestrować. Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 już się rozpoczął. Procedura jest prosta i bezpieczna. Pierwsze szczepienia w Polsce odbyły się 27 grudnia. Tego samego dnia szczepienia zaczęły się również w większości państw UE. Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) przeznaczone są dla osób najbardziej narażonych na zakażenie. To tego grona należą: pracownicy sektora ochrony zdrowia, pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, rodzice wcześniaków.
W kolejnych etapach szczepieni będą:
- etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele;
- etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne;
- etap 3: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.
Zasady krok po kroku:
- Zarejestruj się na szczepienie.
- Zgłoś się do punktu szczepień – ostateczna kwalifikacja następuje przez lekarza – zgodnie z harmonogramem dla poszczególnych grup określonych w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19. Szczepienia będą realizowane w:
- placówkach POZ,
- w innych placówkach medycznych,
- w mobilnych zespołach szczepiących,
- w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.
- Wykonaj szczepienie (obserwuj się po szczepieniu).
- Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.
Zgłoszenie chęci szczepienia
Każdy w wieku od 18 do 69 lat, od 15 stycznia może zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw Covid-19 poprzez formularz online. W momencie kiedy szczepienia będą dostępne dla Twojej grupy – dostaniesz maila.
Jak można się zgłosić?
- Wypełnij prosty formularz znajdujący się na stronie https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/. Podaj imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i opcjonalnie numer telefonu.
- Na adres e-mail, który podałeś w formularzu, otrzymasz wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia.
- Wejdź na swoją pocztę i kliknij w link – Twój formularz zostanie zatwierdzony i zapisany w systemie.
- Kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla Twojej grupy, dostaniesz wiadomość e-mail z informacją, że masz już wystawione e-skierowanie.
- Zarejestruj się na konkretny termin szczepienia.
Jak zarejestrować się na szczepienie?
Jeżeli jest już Twój etap rejestracji to masz 3 możliwości zapisu na szczepienie:
- Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię – 989.
Możesz to zrobić sam lub może Cię zapisać ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL. Numer telefonu komórkowego nie jest wymagany, ale jeśli go podasz, otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie – jeśli podałeś numer telefonu – otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. - Zarejestruj się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl.
System zaproponuje Ci pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie Ci pasował albo będziesz chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnej wyszukiwarki i wskażesz dogodną dla Ciebie datę i lokalizację. Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymasz powiadomienie SMS, a następnie ponownie przypomnimy Ci o szczepieniu dzień przed planowanym terminem. Jeśli chcesz skorzystać z tego sposobu rejestracji, musisz posiadać Profil Zaufany. - Skontaktuj się z wybranym punktem szczepień.
Mapa i dane kontaktowe punktów szczepień DOSTĘPNE SĄ TUTAJ.
Szczegółowe informacje znajdziemy na stronach rządowych: