Wyszukaj w serwisie

Warsztaty w szkołach – Kampania “Zrozumieć Starość” trwa!

29 maja 2018 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Warsztaty w szkołach – Kampania “Zrozumieć Starość” trwa!

W ramach kampanii, która ma za zadanie uświadamianie młodych Polaków z jakimi problemami na co dzień muszą mierzyć się osoby starsze, zawitaliśmy do kilku mazowieckich szkół. Dotychczas pracownicy Fundacji Zaczyn oraz Promedica24 przeszkolili ponad 400 uczniów klas gimnazjalnych i licealnych.

Na zajęciach uczniowie mieli możliwość założenia specjalnego kombinezonu geriatrycznego i na własnej skórze mogli poczuć jakie ograniczenia fizyczne niesie ze sobą podeszły wiek.

Ostatnie warsztaty odbyły się w:

  • Gimnazjum Miejskim nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim, 23.04.2018;
  • XCIV Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Stanisława Maczka, 18.05.2018;
  • Szkole Podstawowej nr 5 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Piasecznie (klasy gimnazjalne), 22.05.2018;
  • Zespole Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22 w Warszawie, 23.05.2018.

Strój stworzony na potrzeby kampanii uświadamia ochotnikom trudności z jakimi codziennie borykają się osoby starsze – za jego pomocą młody człowiek, w mgnieniu oka, „starzeje się” o kilkadziesiąt lat: gorzej widzi, gorzej słyszy, ma zesztywniałe stawy i problemy z poruszaniem się. Proste czynności tj. zawiązanie butów, wyjęcie drobnych z portfela, nalanie wody do kubka czy wypełnienie urzędowego druczka staje się ekstremalnie trudnym wyzwaniem. Po wykonaniu zadań uczniowie dzielą się z innymi swoimi przemyśleniami. Wielu deklaruje zmianę swojego postrzegania starości; młodzi ludzie często mówią, że ten eksperyment dał im do myślenia, nauczył empatii i uwrażliwił na sytuację starszych osób.