Choroby otępienne u seniorów
Choroba Picka
Choroba Picka to postępujące otępienie rozpoczynające się zwykle między 50 a 60 rokiem życia. Jest to choroba rzadka, obejmująca 1-7% wszystkich otępień.
Charakteryzuje ją występowanie objawów wskazujących na uszkodzenie płatów czołowych, takich jak: euforia, apatia, niepokój czy niedostosowanie społeczne.
Otępienie naczyniopochodne i mieszane
Otępienie naczyniopochodne stanowi przyczynę zaburzeń poznawczych stwierdzanych u około 10% populacji osób starszych. W naszym kraju liczba przypadków otępienia spowodowana patologią naczyń jest stosunkowo częstsza niż w statystykach światowych.
Jest to przede wszystkim wynikiem:
- niewłaściwej diety,
- braku kontroli w leczeniu nadciśnienia tętniczego i cukrzycy.
Otępienie naczyniopochodne spowodowane może być różnymi patologicznymi procesami:
- chorobą małych naczyń,
- niedotlenieniem mózgu,
- poudarowym uszkodzenie mózgu,
- występowaniem miażdżycy.
Otępienie z ciałami Lewy’ego
Otępienie z ciałami Lewy’ego może pojawiać się w wieku podeszłym. Obecnie jest to jednostka chorobowa rozpoznawana coraz częściej w ośrodkach specjalistycznych. Choroba ta charakteryzuje się objawami psychiatrycznymi, dlatego też często pacjenci najpierw zgłaszają się do psychiatry.
Otępienie czołowo-skroniowe
Otępienie czołowo – skroniowe stanowi przyczynę otępienia w około 10% przypadków otępień zwyrodnieniowych. Rozpoznawanie tego schorzenia w grupie osób chorych ma szczególne znaczenie, ponieważ pacjenci wymagają innego postępowania terapeutycznego niż np. w chorobie Alzheimera, podawanie powszechne stosowanych inhibitorów jest nieskuteczne, a niekiedy nawet szkodliwe.