Co warto wiedzieć o pracy opiekunki “skoczka”? Czy zlecenia na 3 tygodnie się opłacają?
Opiekunka udająca się do pracy do Niemiec na 1, 2 czy 3 tygodnie, to tzw. „skoczek”. Żartobliwa nazwa odnosi się do stosunkowo częstego i nie zawsze regularnego, krótkiego wyjeżdżania za granicę – „skakania” między krajami. Czy taka praca jest opłacalna? Ile można zarobić na takich krótkich zleceniach dla opiekunki? Jak je znaleźć i kiedy warto wybrać? Przedstawiamy najważniejsze informacje o pracy opiekunki-skoczka!
„Skoczek”, czyli opiekunka w Niemczech na krótkim zleceniu – na 1, 2 lub 3 tygodnie
Wyjazd do pracy za granicę kojarzy się zwykle z dwiema kwestiami: możliwością zarobienia lepszych pieniędzy niż w Polsce oraz z obowiązkową długą rozłąką z bliskimi. Okazuje się jednak, że ta druga nie jest konieczna i można nie tylko dobrze zarobić, ale też nie zostawiać rodziny na kilka miesięcy, rok lub jeszcze dłużej.
Opiekunki osób starszych, które pracują w Niemczech, chętnie decydują się na krótkie zlecenia dla opiekunek – pracę jako tzw. „skoczek”. Wyjazdy do pracy trwają wówczas około 3 tygodnie. Po tym czasie zatrudniona wraca do domu lub jeżeli tylko chce, podejmuje od razu kolejne zlecenie u innego pacjenta w pobliżu na wybrany przez siebie czas.
Można zatem pracować mniej-więcej na stałe, spędzając np. 2 tygodnie w Polsce i 2 w Niemczech (wymieniając się ze zmienniczką), albo typowo „z doskoku”. W tym drugim przypadku „skoczek” opiekuje się seniorem za granicą 1, 2 lub 3 tygodnie i wraca do domu, lub jest przenoszona do innego pobliskiego pacjenta. Jest też trzecia możliwość: praca jako zmienniczka do opieki w Niemczech, czyli „skoczek”, który zastępuje stałą opiekunkę rodziny wracającą do kraju np. na urlop.
Czy warto wybierać krótkie zlecenia dla opiekunki – „na skoczka”?
Krótkie zlecenia dla opiekunki mają sporo zalet. Największą z nich jest oczywiście częste widywanie się z rodziną, można jednak wyróżnić kilka dodatkowych istotnych korzyści, które daje praca “na skoczka”:
- Szybki dorobek – opiekunka na krótkim wyjeździe może zarobić kilkaset euro, a więc kilka tysięcy złotych.
- Brak rutyny w pracy – opiekunki-„skoczki” nie spędzają kilku miesięcy lub lat w tej samej rodzinie (choć mogą wracać stale do jednego podopiecznego, jeśli tak wolą). Mają możliwość ciągłego wybierania nowych zleceń, dzięki czemu nie mogą narzekać na nudę i rutynowość w pracy.
- Regularne podróżowanie – wybieranie różnorodnych krótkich zleceń oznacza wyjeżdżanie w różne rejony Niemiec, co pozwala dokładnie zwiedzić ten kraj.
- Możliwość wyjeżdżania za granicę w ramach pracy dodatkowej – praca „z doskoku” pozwala na podjęcie stałej pracy w Polsce i wyjeżdżanie za granicę tylko celem dorobienia, np. podczas urlopu czy dni wolnych (w przypadku umowy zlecenie).
Takie rozwiązanie ma jednak również pewne wady:
- Przyspieszony proces adaptacji w nowym miejscu – opiekunka, która wyjeżdża do Niemiec na 1, 2 czy 3 tygodnie nie ma dużo czasu, by się zadomowić. Musi zatem szybko przyzwyczajać się do nowego otoczenia.
- Możliwy brak zaufania ze strony podopiecznego – seniorzy, którzy pozostają pod opieką „skoczków”, mogą okazywać im ograniczone zaufanie. To w końcu nowe twarze, które pojawiają się w ich domu nagle i równie szybko mają z niego zniknąć.
Praca „skoczka” jest zatem idealnym rozwiązaniem dla osób, które szukają wysokiej elastyczności pracy, ale przy tym wykazują się dużą cierpliwością i mają już pewne doświadczenie. Początkująca opiekunka może mieć pewne trudności z poradzeniem sobie z ewentualną niechęcią podopiecznego do jej osoby. Doświadczonej opiekunce będzie dużo łatwiej od razu przystąpić do wykonywania swoich obowiązków. Ważne również, by „skoczek” potrafił szybko oswajać się z nowym miejscem.
Jakich kwalifikacji potrzebuje opiekunka na krótkich zleceniach do Niemiec?
W Promedica24 nie wymagamy od opiekunek ukończenia specjalnych szkół kierunkowych na żaden typ zleceń. Dużym atutem i ułatwieniem jest posiadanie doświadczenia – jak wspomnieliśmy wyżej, najlepiej nie tylko w ogólnych kontaktach z osobą starszą, np. swoim schorowanym rodzicem, ale także w pracy jako opiekunka. O ile osoby wyjeżdżające na kilka miesięcy mogą mieć mniejsze doświadczenie zawodowe, tak u „skoczka” jest ono istotne właśnie ze względu na krótki czas adaptacji.
Opiekunka, która wybiera krótkie zlecenia, powinna znać język niemiecki przynajmniej na poziomie podstawowym. Tak, by potrafiła przekazać podopiecznemu podstawowe informacje i zrozumieć jego potrzeby. Możliwe jest jednak skorzystanie z kursu językowego przed pierwszym wyjazdem – w Promedica24 przygotowaliśmy kursy językowe z Niemieckiego dla opiekunek w formie stacjonarnej oraz online. Pozostałe istotne kompetencje dotyczą cech charakteru idealnej kandydatki: cierpliwości, empatii, ciepła, łatwego nawiązywania kontaktu z osobami starszymi oraz łatwego przystosowywania się do nowych warunków. Więcej o kompetencjach opiekunki osób starszych możesz napisaliśmy m.in. tutaj: Czy poradzę sobie jako opiekunka osób starszych?
Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech na krótkie zlecenia w Promedica24
Wśród ogłoszeń dla opiekunek przeważają u nas oferty pracy na 3 tygodnie, 1 miesiąc oraz 6 tygodni. W 2021 roku największym zainteresowaniem cieszyły się wyjazdy właśnie na 1 – 1,5 miesiąca. Często pojawiają się również ogłoszenia dotyczące “zmienniczki do opieki w Niemczech”, które trwają zazwyczaj krócej i dają możliwość szybkiego dorobienia “z doskoku”. Obserwuj ogłoszenia dla opiekunek w Promedica24, by być na bieżąco z dostępnymi opcjami i idealnie dopasować wyjazd do swoich oczekiwań.