Potrzebna zmienniczka do opieki! Jakie informacje przekazać nowej opiekunce?
Specyfiką pracy jako opiekunka w Niemczech jest kontakt co kilka miesięcy ze swoją zmienniczką. Gdy wracasz do kraju na Święta, urlop lub na stałe, bo Twoim zadaniem było tylko dorobienie przez kilka miesięcy, to bez dwóch zdań będzie Ci potrzebna zmienniczka do opieki w Niemczech. Senior nie może przecież pozostać bez opieki, nawet jeśli „zjeżdżasz” tylko na weekend. O ile znalezieniem drugiej opiekunki dla przydzielonej Ci osoby starszej zajmuje się firma, która Cię zatrudniła, o tyle nikt tak dobrze jak Ty nie wdroży jej w nowe obowiązki. Jakie informacje warto jej przekazać? Podpowiadamy!
Dlaczego wymiana informacjami między zmienniczkami jest ważna?
Przyjacielskie wdrożenie opiekunki osób starszych na zastępstwo jest istotne z dwóch powodów. Po pierwsze: samej zmienniczki, a po drugie: seniora.
Pracownica, która Cię zastąpi, może jechać do pracy jako opiekunka w Niemczech po raz pierwszy w życiu. Oznacza to dla niej ogromne zmiany; konieczność zamieszkania z obcą osobą, porozumiewania się w obcym języku, rozłąki z rodziną. Wszystko to sprawia, że może być mocno zestresowana. Przekazanie zmienniczce jak najwięcej informacji na temat seniora z pewnością pomoże jej się uspokoić i nabrać dystansu. Jeżeli masz już za sobą jakiś wyjazd, to bez wątpienia pamiętasz, jakie myśli kłębiły Ci się w głowie, nim po raz pierwszy przyszło Ci mieszkać u nieznajomej rodziny.
Zmiana opiekunki jest równie stresująca dla samego podopiecznego. Starsi ludzie zwykle nie przepadają za zmianami, sam fakt jej zaistnienia wprawia ich zatem w dyskomfort. Dochodzi do tego jeszcze brak pewności, jak będą traktowani; czy nie będzie problemów z komunikacją po niemiecku, czy ta pani będzie tak miła jak pierwsza, jak ona sobie poradzi, skoro nie wie nawet, ile cukru senior daje do herbaty… i tak dalej. Jeśli dobrze przygotujesz swoją zmienniczkę do pracy, to możesz zaoszczędzić podopiecznemu sporo nerwów.
Co przekazać opiekunce osób starszych na zastępstwo?
Przygotowując się do powitania swojej zmienniczki w domu seniora, stwórz listę informacji, które warto jej przekazać. Uwzględnij na niej przede wszystkim:
- Charakter podopiecznego – opowiedz zmienniczce o tym, jaki jest „wasz” senior. Ma poczucie humoru? Chętnie wdaje się w rozmowę i z przyjemnością spędza czas w towarzystwie opiekunki? A może to raczej typ osoby wycofanej, która ceni sobie ciszę, spokój i samotność? Każda informacja może być na wagę złota, pomoże bowiem zmienniczce szybciej dotrzeć do nowego podopiecznego.
- Kontakt z rodziną seniora – poinformuj opiekunkę osób starszych na zastępstwo, jak częsty i dobry jest kontakt z rodziną seniora. Jeśli trudno się z nimi dogadać w jakiejś kwestii, koniecznie o tym wspomnij. Wyjaśnij jej też, jakie podejście do konkretnych członków swojej rodziny ma sam podopieczny; który wnuczek jest jego „ulubionym” – i tak dalej. Zrozumienie relacji rodzinnych również ułatwia nawiązywanie kontaktu.
- Ważne przyzwyczajenia osoby starszej – każdy człowiek ma swoje nawyki, szczególnie ten, który sporo przeżył. Ulubiony kubek, widelec, którego nie znosi, pościel znajdująca się na czarnej liście lub figurki, których absolutnie nie wolno przekładać; wszystkie takie pozorne błahostki mocno wpływają na nastrój seniora. Im mniej błędów popełni Twoja zmienniczka (np. odkurzając w piątek w domu, w którym jest na to przyzwolenie tylko w sobotę), tym szybciej podopieczny ją polubi i pogodzi się z jej obecnością.
- Rozkład produktów w szafkach – bardzo miłym gestem z Twojej strony będzie oprowadzenie zmienniczki nie tylko po pomieszczeniach w domu, ale również szafkach w kuchni czy łazience. Gdy wyjaśnisz jej, gdzie znajdzie zapas gąbek do mycia naczyń, pościel na zmianę lub niedzielną zastawę stołową, senior nie odczuje tak mocno zmiany opiekunki. Nowa będzie bowiem radziła sobie równie dobrze, co ta, którą już zna.
- Plan dnia seniora – Twoja zmienniczka z pewnością musi wiedzieć, o której godzinie senior wstaje i kładzie się spać. Jak często budzi się w nocy, kiedy odwiedza go pielęgniarka lub rehabilitant, jak spędza wieczory i co lubi robić w ciągu dnia, a także jakie ma podejście do spacerów oraz spędzania czasu na świeżym powietrzu.
- Preferencje żywieniowe podopiecznego – każdy człowiek ma takie dania czy przyprawy, których nie jest w stanie przełknąć. Opowiedz opiekunce osób starszych na zastępstwo wszystko, co zauważyłaś, że jest dla podopiecznego w kuchni nie do przyjęcia i odwrotnie. Oczywiście pod warunkiem, że w zakresie waszych obowiązków będzie również gotowanie, a nie zajmuje się nim członek rodziny seniora lub osobno zatrudniona osoba.
Opowiedz też zmienniczce o swoich ogólnych odczuciach. Powiedz, z jakimi trudnościami może się mierzyć, podziel się przemyśleniami na temat danej rodziny i pracy u niej. Istotne może być wszystko, co przyjdzie Ci na myśl, nawet jeśli wyda Ci się błahostką. W budowaniu relacji bardzo często największe znaczenie mają właśnie małe rzeczy, jak chociażby zwracanie się do podopiecznego jego ulubionym zdrobnieniem. Daj też drugiej opiekunce przestrzeń na to, by zadała swoje własne pytania. W ten sposób pomożesz nie tylko jej, ale także seniorowi!