10 niemieckich tradycji świątecznych – zobacz, które z nich są Ci znane
Magiczny czas świąt Bożego Narodzenia w różnych częściach Europy świętuje się w nieco inny sposób. Różnice kulturowe kształtują również tradycje, które są charakterystyczne dla każdego kraju. W tym artykule sprawdzimy, jak wyglądają najpopularniejsze zwyczaje świąteczne naszych zachodnich sąsiadów. Niektóre niemieckie tradycje są kultywowane również w Polsce oraz wielu innych krajach, jednak są i takie, o których wiele osób z pewnością nie słyszało.
Tradycje świąteczne w Niemczech
- Jarmarki Bożonarodzeniowe, czyli Weihnachtsmarkt – Pięknie przystrojone stragany, na których można kupić specjały tradycyjnej kuchni i ręcznie wykonane ozdoby świąteczne, są uwielbiane przez Niemców i cieszą się dużym zainteresowaniem turystów z całego świata. To właśnie na jarmarkach świątecznych można poczuć prawdziwą magię świąt – spotykający się w tych miejscach ludzie, chętnie kupują świąteczne prezenty dla najbliższych oraz rzeczy niezbędne, by przygotować dom na świętowanie. Jarmarki odbywają się niemal w każdym większym mieście, a za najsłynniejsze uchodzą Jarmark Struclowy w Dreźnie, Jarmark Skrzatów w Kolonii oraz Jarmark Dzieciątka Jezus w Monachium i Norymberdze. Rozpoczynają się na początku grudnia i trwają do samych świąt.
- Grzane wino, czyli Glühwein – Ulubionym trunkiem Niemców, który towarzyszy im podczas bożonarodzeniowego ucztowania jest grzane wino z goździkami, cynamonem, a czasami nawet z dodatkiem rumu. Szacuje się, że w czasie adwentu Niemcy wypijają co roku około 40 milionów litrów tego rozgrzewającego, aromatycznego napoju!
- Kalendarz adwentowy – korzystanie z kalendarza w formie bombonierki to typowo niemiecka tradycja, która w symboliczny sposób pozwala odliczać dni do Bożego Narodzenia. Obecnie, kalendarze przybierają coraz inną formę, a zamiast czekoladek, znajdują się w nich np. próbki kosmetyków, piw, czy też gadżety do samodzielnego złożenia.
- Wieniec adwentowy – samodzielne przygotowanie wieńca jest wspaniałym urozmaiceniem przedświątecznych przygotowań, choć Niemcy chętnie też kupują gotowe wieńce. Zgodnie z tradycją, wieniec powinien być wykonany z żywych gałązek jedliny oraz urozmaicony czterema świecami, symbolizującymi cztery niedziele adwentu, a także ciepło, nawiązujące do rodzinnej, świątecznej atmosfery. Zwykle, Niemcy zawieszają go na drzwiach wejściowych, przy kominku lub kładą na stole.
- Dekoracyjne aniołki – to najbardziej lubiana przez Niemców ozdoba świąteczna. Aniołki najczęściej są wykonane z drewna oraz przedstawione jako grające na instrumentach. Pięknie dekorują choinki oraz stroiki.
- Aromatyczne pierniczki, czyli Lebkuchen – ten wyśmienity i jednocześnie piękny przysmak to nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia w Niemczech. Pierniki te są o wiele większe od tych, jakie przygotowują Polacy i często są udekorowane życzeniami w formie napisu wykonanego z lukru. Na wspomnianych wyżej jarmarkach świątecznych jest ich mnóstwo, jednak ich mniejsze odpowiedniki, Niemcy chętnie pieką w zaciszu swoich domów.
- Mikołajki – popularną wśród niemieckich dzieci tradycją, jest wystawianie przed dom butów (lub zostawianie skarpety obok kominka), do których Święty Mikołaj wkłada prezenty w nocy z 5 na 6 grudnia. Tego dnia szkoły, przedszkola i żłobki również odwiedza Mikołaj, często w towarzystwie swojego pomocnika – Knechta Ruperta.
- Krampusnacht – Noc Krampusa – według wierzeń ludowych, wywodzących się z austriacko-bawarskiego folkloru, Krampus to demoniczny kozioł, który jest przeciwieństwem Świętego Mikołaja. Jego zadaniem jest więc ukaranie niegrzecznych dzieci, ale także oczyszczenie ziemi ze zła. Parady z okazji Krampusnacht odbywają się w niemieckich, austriackich i niektórych włoskich miastach, zazwyczaj w noc przesilenia zimowego. Właśnie wtedy osoby przebrane za złowrogie kreatury, biorą udział w paradzie, której towarzyszy muzyka i pokazy pirotechniczne.
- Kolędnicy – jest to zwyczaj podobny do tego, który niegdyś był popularny w Polsce. 6 stycznia dzieci przebrane za kolędników, odwiedzają domy w swojej okolicy, śpiewając kolędy i zbierając datki na pomoc potrzebującym.
- Potrawy mięsne w Wigilię – wieczór wigilijny w Niemczech znacznie różni się od tego, jaki obchodzimy w Polsce. Nie jest to uroczysta kolacja, podczas której spożywa się pieczołowicie przygotowane dania postne, a szybki posiłek, podczas którego podaje się sałatkę ziemniaczaną i pieczone kiełbaski. Największą ucztą jest za to uroczysty obiad odbywający się w pierwszy dzień świąt, podczas którego są podawane tradycyjne niemieckie potrawy.
Jeżeli wykonujesz zawód opiekunki osób starszych w Niemczech lub zamierzasz udać się do tego kraju, by opiekować się potrzebującymi, to zdecydowanie warto zapoznać się z panującymi tam zwyczajami – świątecznymi i nie tylko. Jeśli dodatkowo chcesz podszkolić język niemiecki, to zachęcamy do zapoznania się z ofertą darmowego kursu.