Opiekunka osób starszych – tylko praca czy powołanie?

17 kwietnia 2020 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Praca opiekunki osób starszych jest satysfakcjonująca, ale często bywa trudna. Osoby, które chcą wykonywać ten zawód muszą mieć pewne predyspozycje i cechy. Czy opieka nad osobą starszą jest zwykłą pracą, czy raczej powołaniem?

opiekunka osób starszych

Coraz więcej Polek, a także Polaków podejmuje pracę w charakterze opiekunów seniorów za granicą. Zajęcie to wiąże się nie tylko z atrakcyjnym wynagrodzeniem, które jest kluczowym argumentem na tak, ale również ogromną satysfakcją z możliwości pomocy innej osobie w potrzebie. Wiele opiekunek seniorów podkreśla to, odpowiadając na pytanie o motywację do podjęcia tego zajęcia. Jest to dla nich tak samo ważne jak satysfakcjonujące zarobki. Opiekunka osób starszych nie zajmuje się tylko czynnościami pielęgnacyjnymi i prowadzeniem domu, ale przede wszystkim jest towarzyszem seniora. To ktoś więcej niż pielęgniarka i pomoc domowa. Często jest dla podopiecznego jedynym oknem na świat.

Opiekunka osób starszych – czy to zwykły zawód, czy coś więcej?

Opiekunka seniorów wykonuje czynności pielęgnacyjne, czyli jest po trosze pielęgniarką, a po trosze pomocą domową, gdyż prowadzi dom podopiecznego. Przede wszystkim jednak jej zadaniem jest towarzyszenie seniorowi w codziennym życiu. Bardzo często osoby starsze są samotne, gdyż dzieci z nimi nie mieszkają albo mieszkają daleko czy też są zbyt zajęte, by się nimi opiekować. Zatem opiekunka jest dla podopiecznego przyjacielem, powiernikiem, rozmówcą, pocieszycielem, motywatorem do podejmowania aktywności czy też po prostu oknem na świat, zwłaszcza jeśli senior jest niesamodzielny.

Zajęcie to wymaga cierpliwości, dużej dozy empatii i delikatności, dlatego nie jest to zwykła praca. Nie każdy może zajmować się opieką, bo nie każdy się do tego nadaje, a już na pewno nie każdy może odnaleźć w tym satysfakcję. Opiekun bierze na siebie ogromną odpowiedzialność za drugiego człowieka. Musi wykonywać obowiązki sumiennie, mając na względzie przede wszystkim dobro seniora.

Z całą pewnością należy stwierdzić, że opiekunka osób starszych to jednak nie tylko zawód, lecz także pewien rodzaj powołania. Bez poczucia tego powołania opiekun może wyrządzić podopiecznemu krzywdę.

Jak zostać opiekunem osoby starszej?

To bardzo proste. W pierwszej kolejności należy zgłosić swoją kandydaturę telefoniczne lub poprzez formularz na stronie. Po jego wypełnieniu konsultant skontaktuje się w ciągu 15 minut. Kolejny etap to rozmowa telefoniczna, podczas której pracownik przedstawia firmę, opisuje wymagania i zasady zatrudnienia, pyta również o szczegóły dotyczące doświadczenia w opiece i znajomości języka obcego. Jeśli rozmowa wypadnie korzystnie, otrzymuje się zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną do oddziału firmy. Podczas spotkania, które trwa ok. 3 godzin, sprawdzane są kwalifikacje w opiece, umiejętności językowe, omawiane warunki współpracy, a na koniec podpisywana jest umowa. Po jej podpisaniu wystarczy wybrać konkretną ofertę współpracy, odpowiadającą doświadczeniu i poziomowi znajomości języka. Wyjazd do pracy w charakterze opiekunki seniorów następuje w uzgodnionym terminie – nawet w ciągu 48 godzin od zawarcia umowy.

By starać się o pracę opiekunki, należy znać, w zależności od miejsca wyjazdu, język niemiecki lub angielski co najmniej na poziomie podstawowym (chodzi o umiejętność rozmowy z podopiecznym i możliwość wykonywania obowiązków), mieć doświadczenie w opiece nad osobą starszą lub niesamodzielną (może to być także doświadczenie w opiece nad członkiem rodziny), mieć czynne prawo jazdy (choć nie jest to wymóg konieczny) i posiadać pewne cechy i predyspozycje do zawodu (empatia, cierpliwość, sympatia do osób starszych, łatwość adaptacji, łatwość nawiązywania kontaktów, brak wrażliwości na płyny ustrojowe, sprawność fizyczna). Opieka nad seniorami w Niemczech jest możliwa także przy braku znajomość niemieckiego – kandydaci do pracy mogą się go nauczyć od postaw na specjalnych kursach dla opiekunek oraz na darmowym kursie online udostępnionym przez firmę Promedica24. Istnieje także możliwość przeszkolenia z zakresu opieki nad osobami starszymi dla tych, którzy nie mają dużego doświadczenia w wykonywaniu obowiązków opiekuńczych.