Wielkanocne zwyczaje w Niemczech – poznaj je wszystkie przed wyjazdem!

10 kwietnia 2020
Oceń ten artykuł

Okres Wielkanocy to czas, kiedy coraz więcej osób wyjeżdża, by odpocząć czy spędzić święta inaczej niż zwykle. W związku z tym ich bliscy, często chorzy lub niesamodzielni, seniorzy potrzebują opieki. Panie, które zdecydowały się na wyjazd w charakterze opiekunki w czasie wiosenno-wielkanocnym, powinny zapoznać się z niemieckimi tradycjami wielkanocnymi, które różnią się od rodzimych.

wielkanocne zwyczaje w Niemczech

Niemiecka Wielkanoc różni się od polskiej. Jest wiele zwyczajów, których Polacy nie znają. Poza tym praktycznie każdy land ma typowe dla siebie zwyczaje i tradycje. Jednak wspólne dla całej federacji są następujące niemieckie tradycje wielkanocne: Wielki Post (czyli Fastenzeit lub Passionszeit), bukiet wielkanocny, Zielony Czwartek (Gründonnerstag), Wielki Piątek (Karfreitag), Wielka Sobota (Karsamstag), Niedziela Wielkanocna (Ostersonntag) i Wielkanocny Poniedziałek (Ostermontag), Eiertrüllen (toczenie, zrzucanie lub rozbijanie jajek) i Eier titschen (bitwa na jajka), Hanni Hase/Osterhase (zajączek wielkanocny) oraz wielkanocne ognie i koła.

Jak obchodzi się Wielkanoc w Niemczech?

Niemiecka Wielkanoc zaczyna się od świątecznych przygotowań, czyli Wielkiego Postu (Fastenzeit/Passionszeit). W tym czasie należy ustawić w domu tzw. bukiet wielkanocny, czyli wazon z zielonymi gałązkami, udekorowanymi kolorowymi wydmuszkami jajek. Można tak ozdobić również krzewy i małe drzewa w ogrodzie. Ponadto Niemcy malują i dekorują jajka, choć jest to niemiecka tradycja wielkanocna mniej znana niż w Polsce, natomiast nie święci się pokarmów.

Zwyczaje wielkanocne w Niemczech związane z jajkami to Eiertrüllen – toczenie jajek z grobli i pagórków, zrzucanie i rozbijanie jedno o drugie oraz Eier titschen, czyli bitwa na jajka, polegająca na tym, że przed obraniem uderza się jajko o jajko – wygrywa osoba, która w ten sposób zbije drugiej skorupkę jajka.

Jest też niemiecka tradycja wielkanocna związana z zajączkiem. Zajączek wielkanocny chowa jajka i słodycze w Niedzielę Wielkanocną w domu lub ogrodzie, a apotem dzieci muszą je odnaleźć. Ten zajączek nazywa się Osterhase i spełnia dziecięce życzenia.

Jednym z najbardziej znanych zwyczajów są ognie wielkanocne. Rozpala się je w Wielką Sobotę. Ich ciepło i światło mają odpędzać zimę oraz zapewnić urodzaj.

Kolejny zwyczaj wielkanocny w Niemczech to Zielony Czwartek (Gründonnerstag). W ten dzień Niemcy malują jajka na zielono i muszą zjeść koniecznie coś zielonego – zwłaszcza nowalijki takie jak szczypiorek, sałata i szpinak.

Wielki Piątek, czyli Karfreitag jest dniem wolnym od pracy. Jest to dzień przeznaczony na modlitwę i udział w nabożeństwach. Organizowana jest tzw. agapa – symboliczny wspólny posiłek dla wiernych (składający się z wody, wina i chleba).

Wielka Sobota (Karsamstag/Stiller Samstag) to dzień wyciszenia, bez odprawiania mszy. Niemcy nie święcą pokarmów, za to rozpalają wielkie ogniska przed kościołami.

Kulminacją świąt są Wielkanocna Niedziela (Ostersonntag) i Wielkanocny Poniedziałek (Ostermontag). To dni odpoczynku i odwiedzin rodzinnych. W niedzielę Niemcy idą na mszę, a podczas śniadania stukają się jajkami. Na stole obowiązkowo pojawiają się świece oraz zajączek z cukru lub czekolady. Niektórzy obdarowują się drobnymi upominkami, głównie słodyczami. Daniem głównym jest pieczeń z barana, kiełbasy i wędliny, a na deser je się babki drożdżowe i serniki.

Ciekawostki na temat niemieckiej Wielkanocy

  • Zwyczaj święcenia palm w Niedzielę Palmową jest znany jedynie w Bawarii.
  • W kilku landach w Wielkanocną Niedzielę dzieci chodzą po sąsiednich domach, prosząc o słodycze.
  • W Saksonii oraz Bawarii organizowane są procesje konne (Osterreiten).
  • Mało znanym zwyczajem wielkanocnym w Niemczech jest czerpanie wody ze źródła lub potoku, która zapewnia zdrowie i urodę i przyniesienie jej do domu w milczeniu; natomiast zwyczaj śmigusa-dyngusa w ogóle nie jest znany.
  • Od piątku do niedzieli w kościołach nie używa się dzwonów i dlatego Wielki Piątek i Wielka Sobota są nazywane cichymi.
  • Ludzie często wyjeżdżają na święta i dlatego potrzebują opieki dla swoich bliskich seniorów.