Terapie ziołowe, które zmieniają życie!

8 czerwca 2022 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Starzenie się to proces, któremu podlega każdy z nas. Zastanawiacie się jak wesprzeć organizm w tym niełatwym czasie? Rozwiązaniem mogą być terapie ziołowe, którym poświęciliśmy naszego ostatniego live’a. Poniżej streszczamy to spotkanie w formie artykułui. Zapraszamy do lektury!

Terapie ziołowe mogą nam nie tylko pomóc. W niektórych przypadkach przy pomocy ziół  możemy całkowicie wyleczyć pewne schorzenia. Jednak zanim wybierzemy się na zakupy do sklepu zielarskiego, warto pogłębić wiedzę na temat działania ziół. Które z nich wybrać? W jakiej formie powinniśmy je przyjmować, żeby działały najskuteczniej? Czy musimy inwestować w specjalistyczny sprzęt? Kiedy przed rozpoczęciem kuracji ziołami należy skonsultować się z lekarzem lub/i fitoterapeutą?

Nasza ekspertka dr Karolina Julia Siemek, certyfikowana zielarka wyczerpująco odpowiada na każde z tych pytań.

Dlaczego warto postawić na terapię ziołową?

Zioła to najstarsze leki na  świecie – działają szybko, pewnie i skutecznie. Są przebadane, bezpieczne i lepiej przyswajalne od leków syntetycznych. W dodatku nie kumulują się w organizmie i (w przeciwieństwie do leków syntetycznych)  nie obciążają wątroby i nerek.

Ponadto zioła są elementem życia zgodnego z rytmem natury. Ich zażywanie wiąże się z czymś na kształt rytuału, który musimy regularnie powtarzać, aby osiągnąć zamierzony efekt. To z kolei kształtuje nasz charakter i siłę woli. Jedynym elementem, na który należy zwrócić szczególną uwagę planując rozpoczęcie terapii ziołowej jest kwestia możliwej reakcji ziół z lekami syntetycznymi. Dlatego przed rozpoczęciem takiej terapii należy się skonsultowac się z lekarzem lub fitoterapeutą.

Na co mogą pomóc zioła?

Terapie ziołami są dedykowane  osobom w każdym wieku.  Co ciekawe działają skutecznie zarówno na ostre stany, jak i przewlekłe schorzenia. Za pomocą terapii ziołami można leczyć dolegliwości często spotykane u osób dojrzałych takich jak problemy z krążeniem, nadciśnieniem, bezsenność, oraz zaburzenia przemiany materii.

3 dary natury na wagę złota

Trakcie spotkania ekspertka zdradziła nam powszechnie dostępne substancje, których wartość jest nie do przecenienia! Są to substancje, o właściwościach odżywczych – witaminizujących o szerokim spectrum działania.

Pierwszą z nich jest wiesiołek dwuletni. Możemy go spożywać w formie nasion lub w formie tłoczonego z nich oleju. Nasiona wiesiołka działają wzmacniająco, odtruwająco i żółciopędnie, ochronnie na mięsień sercowy oraz wątrobę. Olej wiesiołkowy reguluje przemianę materii oraz zbawiennie wpływa na tkankę chrzęstną i łączną, wspomaga leczenie złamań oraz chorób reumatycznych, a także zmniejsza powstawanie zakrzepów. Ponadto warto wiedzieć, że olej wiesiołkowy to silny antyoksydant zawierający kwasy omega 3, 6 i 9.

Drugą rośliną, której nie może zabraknąć w tym zestawianiu są nasiona dzikiej marchwi. Nasiona te poprawiają skupienie i koncentrację, a ich walor odżywczy jest nie do przecenienia. Mają również działanie przeciwstarzeniowe.

Kozieradka pospolita to kolejna substancja, która może znacząco wpłynąć na nasze zdrowie.  Nie bez powodu jest nazywana zielem filozofów – może pomóc przy zaburzeniach koncentracji i problemach z pamięcią. Nasiona kozieradki posiadają także działanie odżywcze, przeciwzapalne, rozkurczowe. Spożywanie ich regularnie poprawia trawienie oraz ma zdolność regenerowania tkanek.  Kozieradka posiada również właściwości anaboliczne – pomoże więc przy przyroście tkanki mięśniowej. Oprócz tego obniża poziom glukozy we krwi, wspomaga odtrucie wątroby, działa przeciwkaszlowo i przeciwdepresyjnie. Można także stosować ją zewnętrznie, w formie okładów – wtedy pomaga na choroby skóry.

Dobrodziejstwo olejków eterycznych

Substancje eteryczne, które stosujemy w formie inhalacji  mają zbawienny wpływ na nasze zdolności umysłowe. Olejek  cytrusowy lub bergamotkowy, a także olejek z mięty pieprzowej czy eukaliptusa poprawi naszą koncentrację czy zdolność zapamiętywania. Podobnie wpłynie olejek z szałwii lekarskiej czy rozmarynu.

Receptą na poprawę naszych zdolności jest zmieszanie ze sobą od 5-7 olejków i wdychanie ich zaledwie kilka minut dziennie. Jeśli nie dysponujecie profesjonalnym nebulizatorem, można umieścić kilka kropli takiej mieszanki na rogu łóżka lub poduszki – zadziała tak samo dobrze!

Jak wspomóc leczenie depresji terapią ziołową?

Trzeba pamiętać, że depresji nie wyleczymy jedynie ziołami. Jeśli jesteśmy w trakcie farmakoterepii, zawsze przed rozpoczęciem terapii ziołami należy skonsultować się z lekarzem i/lub fitoterapeutą. Terapia ziołowa może pozytywnie wpłynąć na nastrój i poprawić samopoczucie. Do ziół o działaniu uspokajającym i relaksującym należą powszechnie znane szyszki chmielowe czy melisa, męczennica i kozłek lekarski.  

W kontekście relaksacji warto przyjrzeć się ziołom mniej znanym, takim jak serdecznik czy nostrzyk. Właśnie one najskuteczniej poradzą sobie z problemami ze snem i nocną gonitwa myśli. Wystarczy zmieszać ze sobą w równych częściach serdecznik i melisę oraz pół części nostrzyka. Podobno efekty działania gwarantowane już po kilku tygodniach takiej terapii.

Co na problemy z wagą?

Niestety okazało się, że w wypadku zbędnych kilogramów terapie ziołowe cudów nie zdziałają☹ Nawet certyfikowane zielarki zamiast ziół na pozbycie się zbędnych kilogramów zalecają przede wszystkim… dużo ruchu. Oczywiście warto aktywność fizyczną dostosować do własnych możliwości i potrzeb. Wspomóc gubienie dodatkowych kilogramów można wspierając nasz układ trawienny – a do tego możemy wykorzystać napar z dziurawca, wyciąg z karczocha oraz oleju z ostropestu plamistego.

Jeśli zainteresowaliśmy Was tematem terapii ziołowych to zapraszamy Was do obejrzenia naszego live w całości:

Link do wydarzenia na Facebook’u: Terapie ziołowe, które zmieniają życie!