Bezpieczeństwo i higiena pracy

1 marca 2016 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Bezpieczeństwo i higiena pracy

W swojej pracy Opiekun osób starszych musi pamiętać o tym, że niezwykle ważne jest zapewnienie Podopiecznemu komfortu i bezpieczeństwa. Przed wyjazdem Opiekunka lub Opiekun zostaje zapoznany z sytuacja życiową swojego pacjenta; dowiaduje się na co choruje Podopieczny i jakie będą jego warunki pracy.

Po przybyciu na miejsce Opiekun poznaje nie tylko samego Podopiecznego, ale też otoczenie, w którym się znajduje – jest to dobry moment, żeby zlokalizować obszary niebezpieczne dla pacjenta i dla siebie, takie jak schody, śliskie lub nierówne powierzchnie, ostre krawędzie mebli itp.

Opiekun oczywiście może korzystać z urządzeń AGD, najpierw jednak rodzina Podopiecznego powinna poinstruować go, jak używać poszczególnych sprzętów. Nie powinien natomiast regulować instalacji grzewczych, jeśli coś się zepsuje Opiekun musi mieć numer telefonu od rodziny Podopiecznego, do osoby zajmującej się naprawą.

Opiekunka lub Opiekun powinien utrzymywać porządek w tych wszystkich miejscach, z których korzysta on i Podopieczny, nie musi jednak zajmować się całym gospodarstwem domowym i sprzątaniem całego mieszkania czy domu. Podopieczny nie może mieć dostępu do materiałów i środków chemicznych, środków czystości lub do innych niebezpiecznych substancji.