Jak nauczyć się języka obcego w starszym wieku – porady dla kandydatek na opiekunki seniorów
Wiele kobiet po 50 roku życia postanawia zmienić pracę i zostać opiekunkami seniorów za granicą – muszą wtedy nauczyć się obcego języka lub podszlifować jego znajomość, jeśli kiedyś uczyły się. Jednak nauka języka obcego w starszym wieku może nie przychodzić tak łatwo jak kiedyś. Podpowiadamy co zrobić, by nauka przyniosła dobre efekty.
Im człowiek starszy, tym nauka – i to nie tylko języków obcych -jest trudniejsza. Wiadomo, że języka obcego najlepiej uczyć się za młodu, jako dziecko. Dlatego rodzice jak najwcześniej posyłają swoje dzieci na kursy językowe. Ale w starszym wieku także można nauczyć się języka, choć trzeba poświęcić na to więcej czasu i cierpliwości. Trzeba także być dobrze zmotywowanym. Można, rzecz jasna, nie osiągnąć biegłej znajomości języka, ale najważniejsze jest to, by umieć się komunikować. Organizowane są nawet kursy językowe, przeznaczone specjalnie dla seniorów – wiek nie stanowi przeszkody w nauce.
Trudności w nauce języka obcego w starszym wieku
Z wiekiem grubieją struny głosowe i dlatego wydawanie różnych nowych dźwięków – jak to ma miejsce podczas nauki nowego języka – jest trudniejsze. Większość osób w starszym wieku nie może osiągnąć już doskonałej wymowy, jednak nie to jest najistotniejsze. Przecież nikt, kto nie nauczył się języka jako małe dziecko, nie będzie mówił jak native speaker. Na pewno da się nauczyć języka w stopniu komunikatywnym, czyli pozwalającym na swobodne porozumiewanie się. A w nauce języka o to właśnie chodzi.
Poza tym, w nauce ważne są indywidualne predyspozycje – jeśli ktoś ma dobry słuch muzyczny, to nauka przychodzi mu dużo łatwiej niż innym. Zatem może być tak, że osoba młoda, ale bez słuchu muzycznego, będzie uczyła się wolniej i gorzej niż osoba starsza posiadająca taki słuch.
Nauka języka obcego w starszym wieku jest dużo lepsza dla aktywizacji mózgu niż inne aktywności typu rozwiązywanie krzyżówek czy sudoku itp.
Metody nauki języków obcych
Istnieje kilka metod nauki języka, tj. nauka w szkole językowej, w tym nauka z native speakerem oraz nauka w domu.
Seniorzy nie muszą zapisywać się na kursy językowe z osobami młodymi, gdyż mogą czuć się niekomfortowo. Mogą uczęszczać na specjalne kursy dla seniorów i tam w swojej grupie wiekowej zdobywać umiejętności językowe i doskonalić je. Takie kursy są przygotowane tak, by nauka była prosta i przyjemna, a tempo nauki jest dostosowane do możliwości osób starszych. Najlepsza jest nauka w niewielkich grupach i jednorodnej grupie wiekowej – takie szkolenia są najlepsze dla kursantów.
Ważne jest także to, by po zajęciach oraz codziennie powtarzać materiał – słówka i zwroty. Taka regularność daje bardzo dobre rezultaty.
Warto także chodzić na zajęcia z native speakerem, czyli nauczycielem, dla którego język obcy jest ojczystym. Te lekcje polegają głównie na konwersacjach. Nauka odbywa się tutaj niejako samoistnie, gdyż nauczyciel nie zna języka polskiego, więc uczeń jest zmuszony do mówienia w obcym języku.
Języka obcego można także uczyć się w domu, choć taka nauka jest mniej efektywna. Na pewno trzeba mieć silną motywację, by nie zarzucić nauki. Dostępnych jest wiele podręczników do samodzielnej nauki, kursów online i kursów audio. By ćwiczyć konwersację, można rozmawiać z obcokrajowcami na Skype’ie i forach internetowych.
Nauka języka obcego przez rozrywkę
Bardzo efektywna jest również nauka poprzez rozrywkę. Chodzi o oglądanie telewizji, filmów, słuchanie radia, śpiewanie piosenek i czytanie prasy i książek obcojęzycznych. Książki są dostosowane do różnych poziomów językowych, więc uczniowie na każdym etapie mogą znaleźć lekturę dla siebie. Podczas czytania, bardzo wzbogaca się słownictwo.
Kursy nauki języków obcych organizowane przez agencje zatrudniające opiekunki
By podjąć pracę jako opiekunka osób starszych za granicą, należy znać język używany w danym kraju. Oczywiście jeśli zna się podstawy, to można jedynie pogłębić jego znajomość i nauczyć się zwrotów i słownictwa potrzebnego w tej pracy. Ale nieznajomość języka niemieckiego nie jest przeszkodą. Agencje zatrudniające opiekunki oferują kursy językowe, zarówno na poziomie początkującym, jak i bardziej zaawansowanym.
Kursy stacjonarne dla początkujących obejmują ok. 60 godzin nauki. Można na nie uczęszczać we wszystkich miastach, w których swoje siedziby ma firma Promedica24. Program nauczania obejmuje podstawy gramatyki oraz zwroty i słownictwo opisujące czynności z zakresu opieki nad osobami starszymi. Kursanci mają zapewnione: wykwalifikowanego lektora, dogodną lokalizację, autorskie materiały do nauki oraz program dostosowany do charakteru pracy opiekunki.
Możliwa jest także nauka języka obcego w starszym wieku online. Dla chcących nauczyć się języka samodzielnie, specjaliści z firmy Promedica24 opracowali darmowy kurs językowy online składający się z 21 lekcji. Każda z nich zajmuje kilkanaście minut. Po zakończeniu istnieje możliwość rozwiązania testu i sprawdzenia zdobytej wiedzy.
Kurs online obejmuje zagadnienia takie jak: wymowa, zaimki, przywitanie/pożegnanie, pytanie o samopoczucie, cyfry, liczby, podstawowe czasowniki, rodzaje rzeczownika, odmiana czasowników regularnych i nieregularnych oraz mocnych, pytania, zaimki pytające, pory dnia, godziny, nazwy dni tygodnia, miesięcy, pór roku, odmiana czasownika rozdzielnie złożonego, nazwy potraw, posiłków, produktów spożywczych, owoców i warzyw, zwroty przydatne podczas robienia zakupów, odmiana czasowników modalnych, słownictwo związane z rodziną, nazwy części ciała i organów wewnętrznych, choroby, dolegliwości, zwroty potrzebne podczas wizyty u lekarza, słownictwo związane z lekami, wizytą w aptece, zwroty przydatne w pracy opiekuna, nazwy mebli i pomieszczeń, wyrażenia związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, zwroty przydatne podczas rozmów oraz związane z pytaniem o drogę i miejscem zamieszkania, słownictwo związane z codziennymi czynnościami i pogodą.
By zostać opiekunką osób starszych za granicą wcale nie trzeba znać języka obcego. Można nauczyć się go na specjalnym kursie. Promedica24 oferuje kursy językowe online oraz stacjonarne dla opiekunek osób starszych, planujących wyjechać do podopiecznego za granią.