Legalna forma zatrudnienia jako opiekunka osób starszych. Dlaczego to takie ważne?
Praca jako opiekunka osób starszych może być wspaniałą zawodową przygodą i okazją do samorozwoju. Niestety, wciąż wiele osób, które podejmują ten rodzaj zatrudnienia, nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest zadbanie o to, by wszystko odbywało się legalnie i decyduje się pracować na czarno. Szybko jednak okazuje się, że praca w szarej strefie tylko pozornie jest atrakcyjna, a tak naprawdę niesie za sobą wiele przykrych konsekwencji…
Co to znaczy pracować legalnie lub na czarno?
To, czy pracodawca zapewnia swoim pracownikom legalną formę zatrudnienia, okazuje się już w pierwszych chwilach kontaktu, gdy zapytamy o podpisanie i warunki umowy. Dokument ten zawiera m.in. oznaczenie stron, rodzaj i miejsce wykonywania pracy oraz warunki pracy i obowiązki pracodawcy, normując wzajemne prawa i obowiązki. Jeśli takiej umowy nie podpisano, w świetle prawa nie ma w ogóle pracodawcy i pracownika, a więc pracodawca nie ma żadnych obowiązków, a pracownik praw. Pracodawca nie musi prowadzić żadnej dokumentacji, zapewniać pracownikowi badań lekarskich czy odprowadzać składek na ubezpieczenie społeczne oraz podatków. Zwykle to właśnie stwarza pokusę do podjęcia pracy w szarej strefie – pracownik ma nadzieję otrzymać większą pensję, niepomniejszoną o owe należności wobec systemu podatkowego i ubezpieczeniowego, pracodawca zaś oszczędza sobie kłopotów organizacyjnych i obowiązków… Jednak szybko okazuje się, że to, co kusi pracownika, czyli wyższe wynagrodzenie, o ile w ogóle jest, niewiele znaczy wobec problemów, jakie stwarza praca na czarno zagranicą.
Opiekunka osób starszych – praca bez umowy i jej konsekwencje
Osoba podejmująca po raz pierwszy pracę jako opiekunka za granicą znajduje się w nowej, niecodziennej dla niej sytuacji. Przyjeżdża sama do obcego kraju – często bez znajomości języka obcego, obyczajów, prawa – i musi poradzić sobie z dala od swoich bliskich. W takiej sytuacji ogromne znaczenie ma komfort psychiczny, a tego jest pozbawiona osoba zatrudniona na czarno. Przede wszystkim takiemu pracownikowi nieustannie towarzyszy świadomość łamania prawa i strach, że sytuacja wyjdzie na jaw. Grozi to problemami z urzędem skarbowym, problemami z prawem i karą finansową. Co więcej, pracownik przez cały czas jest pozostawiony sam sobie i nie jest w żaden sposób chroniony ani przepisami prawa, ani przez żadną umowę. Jeśli pracodawca nie wypłaci wynagrodzenia lub nałoży na pracownika obowiązki wykraczające ponad wcześniejsze ustalenia (np. dotyczące czasu pracy – w pracy opiekuna częste są nadużycia, takie jak sytuacje, w których rodzina zostawia go z podopiecznym na całą dobę czy też nie informuje o wszystkich niedogodnościach opieki), pracownik nie może zgłosić się po pomoc do żadnej instytucji. Nie ma też ubezpieczenia, nie nabywa prawa do emerytury, a co równie ważne – jest na przegranej pozycji w sytuacjach konfliktowych. W pracy opiekunki mogą się zdarzyć trudne momenty, np. śmierć podopiecznego, pogorszenie stanu jego zdrowia czy pretensje ze strony jego bliskich. Legalna praca opiekunki zapewnia w takim przypadku ochronę prawną, ale także zapewnioną przez zasady współpracy z legalnie działającą agencją zatrudniającą osoby do pracy zagranicą.
Pracuj legalnie i czuj się bezpiecznie!
Opisanych wyżej problemów pozwala uniknąć legalna praca opiekunki w Niemczech, Anglii, lub Polsce podjęta za pośrednictwem profesjonalnej firmy. Taką formę zatrudnienia oferuje na przykład Promedica24, która nie tylko dba o dopełnienie wszystkich formalności określonych przepisami prawa, ale również oferuje pracownikowi wsparcie na każdym etapie kontraktu. Promedica24 nie tylko pomaga zorganizować samą podróż do domu podopiecznego, ale również umożliwia kontakt z Menadżerem Kontraktu przez cały czas pobytu w miejscu pracy. Daje to niezwykle cenny komfort psychiczny, spokój i bezpieczeństwo osobie wykonującej obowiązki opiekuna. Co więcej, w trudnych sytuacjach, wymagających pilnej interwencji, istnieje możliwość zadzwonienia na infolinię alarmową. Jest ona czynna całą dobę, również poza godzinami pracy biura. Pozwala to uniknąć nadmiaru stresu związanego z wypadkiem lub nagłą potrzebą powrotu do kraju zarówno samemu pracownikowi, jak i rodzinie podopiecznego. O tym, z jakimi jeszcze korzyściami wiąże się legalna praca dla opiekunek osób starszych oferowana przez Promedica24, przeczytać można pod tym linkiem: https://promedica24.com.pl/praca-opiekunki/opiekunka-zawod-z-przyszloscia/. Dzięki rozbudowanemu systemowi wsparcia nawet w sytuacji oddalenia od rodziny i oswajania się z nowymi obowiązkami pracownik może czuć się bezpiecznie i docenić wszystkie zalety pracy w charakterze opiekuna.