Opieka nad osobami starszymi w Polsce – nowa rzeczywistość na rynku pracy

10 marca 2021 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Obecnie już ponad 20% Polaków to osoby starsze. Z roku na rok ta liczba rośnie, a osoby w podeszłym wieku coraz częściej wymagają stałej opieki i pomocy przy wykonywaniu podstawowych czynności.

Opiekunka osób starszych w Polsce to zawód, który daje wielką satysfakcję, ale stawia też przed chętnymi duże wymagania. Jak wygląda praca w charakterze opiekunki osób starszych w Polsce i na co należy się przygotować, pracując w tym zawodzie?

Jak opiekunka może znaleźć szybko pracę? Niemcy i Wielka Brytania to kraje, w których zapotrzebowanie na tego typu usługi jest największe, ale również w Polsce opiekunki są bardzo potrzebne. Zarówno osoby z doświadczeniem w opiece, jak i bez są chętnie zatrudniane.

Opiekunka osób starszych w Polsce – zarobki i wymagania

Promedica24 przygotowuje do pracy zarówno opiekunki, jak i opiekunów osób starszych, którzy chcą pracować na terenie Polski. Opiekunom osób starszych gwarantujemy atrakcyjne zarobki, opłacone składki ZUS oraz dodatkowe premie za polecenie, jednak praca ta wymaga od chętnych posiadania konkretnych cech. Na wyższe wynagrodzenie mogą liczyć osoby, które zdecydują się na pracę w Niemczech czy Wielkiej Brytanii.

Każdy, kto myśli o wykonywaniu zawodu jako opiekunka osób starszych w Polsce musi cechować się predyspozycjami takimi jak empatia, cierpliwość, wyrozumiałość i łatwość w nawiązywaniu kontaktów – każda z tych cech pozwoli lepiej zrozumieć i wyczuć emocje podopiecznego. Ważną kwestią jest także sprawność fizyczna – wielu podopiecznych nie jest w stanie poruszać się samodzielnie, a niektóre obowiązki wiążą się z ciągłym podnoszeniem chorego. Doświadczenie w pracy z ludźmi i wykształcenie medyczne są mile widziane, lecz nieobowiązkowe – bardzo często najlepszym przygotowaniem jest zajmowanie się własnymi bliskimi w podeszłym wieku. Promedica24 pomoże zdobyć nowe kompetencje i umiejętności niezbędne w tej pracy.

Obowiązki opiekunki osób starszych w Polsce

Seniorzy ze względu na wiek, choroby i schorzenia (m.in. choroby układu kostnego, niedowład kończyn, niedowidzenie, niedosłuch, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, Alzheimer, demencja starcza) czy też problemy z pamięcią nie są w stanie sami wykonywać szeregu czynności. Rola opiekuna osoby starszej wiąże się z wieloma obowiązkami, które wspierają podopiecznego w codziennym funkcjonowaniu. Opiekunowie osób starszych muszą stale zajmować się seniorami, pomagając im w poruszaniu się, codziennej toalecie, spożywaniu pokarmów, a także podczas przyjmowania leków. Ponadto praca w charakterze opiekuna wiąże się  także z pracami domowymi, takimi jak sprzątanie, gotowanie, prasowanie czy robienie zakupów.

Opieka nad osobami starszymi – oferty pracy w Polsce

Osoby, które chcą podjąć pracę jako opiekunka osób starszych w Polce, muszą wypełnić formularz kontaktowy dostępny na stronie internetowej. Kolejnym krokiem jest rozmowa telefoniczna z naszym konsultantem, podczas której ustalany jest termin rozmowy rekrutacyjnej. Dopiero spotkanie zweryfikuje, jakie umiejętności ma kandydat i jakie są jego indywidualne predyspozycje, na podstawie których opiekun przydzielany jest do konkretnego podopiecznego. Warto zaznaczyć, że opiekun osób starszych w Polsce to praca zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, którzy uważają, że doskonale sprawdziliby się w takiej roli. Mile widziani są także studenci i nauczyciele, którzy w czasie wakacji nie mają innych obowiązków.

Jeżeli uważasz, że masz odpowiednie predyspozycje do wykonywania zawodu opiekuna osób starszych, skontaktuj się z nami lub wypełnij formularz aplikacyjny. Dostępnych jest wiele ofert pracy w kraju, ale także za granicą. Promedica24 pomaga również w znalezieniu dobrej pracy w Niemczech.

Czy lepiej samodzielnie szukać pracy? Czy przez agencję? Wpisując w wyszukiwarce hasło „praca Niemcy opieka”, można znaleźć wiele ofert, ale nie ma pewności, że jest to legalna praca na dobrych warunkach. Dlatego lepiej zaufać sprawdzonej i rzetelnej agencji pośredniczącej w zatrudnianiu opiekunek. To gwarancja legalnej pracy w kraju, jak i za granicą.