Praca w charakterze opiekuna osób starszych jako sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy

12 października 2018 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Jeśli chcesz dorobić do pensji, przekwalifikować się zawodowo albo po prostu szukasz dobrze płatnej pracy, zostań opiekunem osób starszych i wyjedź za granicę.

Zapotrzebowanie na opiekunów seniorów w Niemczech i Anglii

Aktualnie zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych w europejskich krajach takich jak Niemcy czy Wielka Brytania jest ogromne. A to dlatego, że społeczeństwa się starzeją. Dysproporcja między seniorami i osobami młodymi stale się powiększa. Za kilka lat na jedną osobę młodą będzie przypadało kilku, a nawet kilkunastu seniorów. Starzejące się społeczeństwa są dużym problemem dla państw.

Warto zatem skorzystać z tej utrzymującej się tendencji i zostać opiekunem osób starszych, najlepiej za granicą, gdzie można liczyć na naprawdę wysokie zarobki. Jest to doskonałe rozwiązanie dla studentów wyjeżdżających do pracy na wakacje, osób, które chcą sobie dorobić do pensji czy renty oraz osób, które chcą albo muszą się przekwalifikować i zacząć swoje życie zawodowe na nowo.

Praca w charakterze opiekuna – odpowiedzialna, ale satysfakcjonująca, także finansowo

Nie da się ukryć, że praca w charakterze opiekuna osób starszych to praca bardzo odpowiedzialna, a czasami nawet i stresująca. Z drugiej strony jest jednak bardzo dobrze płatna, co może wynagrodzić pewne niedogodności. Na pewno jest to praca zadowalająca pod względem finansowym, gdyż opiekunowie zarabiają kilkukrotnie więcej niż w przypadku podobnej pracy w kraju. Dzięki temu mogą utrzymać siebie, rodzinę i jeszcze odłożyć pieniądze na przyszłość czy jakiś określony cel. Poza wysokimi zarobkami w euro opiekunowie mogą skorzystać z licznych udogodnień takich jak możliwość wyboru czasu pracy, okresu trwania kontraktu, a nawet miejsca wykonywania pracy. Poza tym nie muszą liczyć się z żadnymi kosztami utrzymania, gdyż koszty transportu na miejsce i z powrotem oraz wyżywienia i zakwaterowania pokrywa pracodawca.

Jest to zawód wymagający, ale jednocześnie dający dużo osobistej satysfakcji. Osoby wyjeżdżające po raz pierwszy szybko zdają sobie sprawę, że opieka nad seniorami to nie tylko wykonywanie mechanicznych czynności, że to coś znacznie więcej. Osoba starsza i często chora cieszy się, że ma pomoc, a przede wszystkim towarzystwo. Jest wdzięczna i potrafi to okazać. Taki kontakt z drugim człowiekiem i świadomość, że jest się tak bardzo pomocnym i potrzebnym może dać naprawdę wiele radości opiekunowi.

Praca legalna i bezpieczna

Wiele osób decyduje się na pracę w charakterze opiekuna osoby starszej za granicą, gdyż jest to praca legalna i bezpieczna. Oczywiście, by taka była, warto skorzystać z usług sprawdzonych firm pośredniczących w wyjazdach. Wiarygodni i rzetelni pracodawcy zapewniają swoim pracownikom w pełni legalne i bezpieczne zatrudnienie. Gwarancją wypłacenia wynagrodzenia jest podpisanie umowy i to jeszcze przed podjęciem pracy. Warto o tym wiedzieć również z tego względu, że np. w Niemczech za podjęcie nielegalnej pracy grozi kara w wysokości aż 5000 euro. Przed wyjazdem należy sprawdzić czy pracodawca zapewnia ubezpieczenie działające za granicą na wypadek konieczności wizyty u lekarza bądź transportu medycznego. Sprawdzone firmy oferują także swoim pracownikom stały kontakt z menadżerem przez specjalną linię alarmową, co daje poczucie bezpieczeństwa, gdyż można dzwonić z każdym problemem.

Zakres obowiązków opiekuna

Warto na wstępie podkreślić, że opiekun osób starszych nie ma obowiązku, a nawet nie może wykonywać żadnych zabiegów medycznych czy pielęgniarskich. Zakres obowiązków zależy od konkretnych potrzeb podopiecznego. Najczęściej jednak są to: podstawowa pielęgnacja, pomoc w codziennych czynnościach, prace domowe (gotowanie, pranie, sprzątanie itd.), dbanie o dobre samopoczucie seniora oraz dotrzymywanie mu towarzystwa podczas czasu wolnego (spacery, rozmowy, czytanie, oglądanie telewizji, wizyty u lekarza, wyjścia na wydarzenia kulturalne itp.). Zawód ten wymaga cierpliwości, zrozumienia osób starszych i ich potrzeb, empatii oraz otwartości na drugiego człowieka. Najważniejsze jest pozytywne nastawienie.

Dlaczego warto?

Warto wyjechać do pracy w charakterze opiekunki nie tylko ze względów finansowych, choć to oczywiście jest kluczowe. To bardzo ciekawe zajęcie, dające możliwość rozwoju. Opiekując się seniorem i dbając o jego dobre samopoczucie, stan fizyczny i psychiczny oraz potrzeby, odczuwa się satysfakcję z tego, że robi się coś dobrego dla drugiego człowieka. Wyjazd zagraniczny umożliwia poznanie innego kraju, jego kultury i obyczajów, a poza tym szlifowanie języka, bo najlepiej uczyć się go tam, gdzie jest językiem urzędowym. Można także w wolnym czasie zwiedzić bliższą i dalszą okolicę. Koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia ponosi pracodawca, więc opiekun może całe swoje wynagrodzenie przeznaczyć na wybrany cel, gdyż nie ma żadnych kosztów utrzymania na miejscu. Ponieważ zapotrzebowanie na opiekunki i opiekunów jest coraz większe, to śmiało można powiedzieć, że praca w opiece to bardzo dobra inwestycja na przyszłość.