Codzienna rutyna na zdrowie!

23 czerwca 2021 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Wiele osób, w tym przede wszystkim seniorzy, ponosi trwałe i dotkliwe konsekwencje emocjonalne pandemii COVID-19 i związanej z nią niepewności. Jak pomóc seniorowi pokonać strach? Pomoże ustalenie na nowo harmonogramu dnia i narzucenie sobie codziennych drobnych obowiązków – w ramach kampanii „Zrozumieć Starość” mówi psycholog Adrianna Sobol.

Trwale dotknięci pandemią

Pomimo poprawy sytuacji pandemicznej wiele starszych osób wciąż odmawia wychodzenia z domu, stale obawia się potencjalnego zakażenia. Grupa osób najstarszych doświadczyła trwałych i bardzo dotkliwych konsekwencji emocjonalnych pandemii COVID-19, z którymi nie tak łatwo będzie dać sobie radę – zwłaszcza w pojedynkę. Niezbędna jest pomoc opiekunów – uważa psycholog Adrianna Sobol, autorka inicjatywy „Zdrowie zaczyna się w głowie”, ekspert ogólnopolskiej kampanii świadomościowej „Zrozumieć Starość”.

Odnaleźć źródło strachu

COVID-19 był przez wiele miesięcy tematem numer jeden we wszystkich mediach. Skrupulatnie odnotowywane statystyki zakażeń i nierzadko dramatyczne doniesienia o problemach w systemie opieki zdrowotnej nie pozostawiały nikogo obojętnym. Dla wielu starszych i samotnych osób media były jedynym łącznikiem ze światem zewnętrznym. Kumulowane miesiącami negatywne emocje w końcu dawały o sobie znać i zbierały żniwo w postaci zaburzeń emocjonalnych a nawet cięższych stanów depresyjnych. Psycholog Adrianna Sobol potwierdza: obecnie na szpitalne oddziały coraz częściej trafiają starsze osoby z poważnymi zaburzeniami nastroju i klinicznymi stanami depresyjnymi. Częściej niż przed pandemią zdarzają się także przypadki zatruć lekami uspokajającymi, którymi seniorzy próbują łagodzić swój strach. Groźna dla życia staje się więc nie tyle pandemia, co także próby radzenia sobie ze strachem przed nią. Jak skutecznie pomóc osobom starszym?

Recepta: zdrowy plan dnia

Według ekspertów Promedica24 opiekun seniora może skutecznie pomóc podopiecznemu pokonać paniczny strach przed pandemią i uniknąć poważnych zaburzeń nastroju. Zagubionej osobie warto poświęcić uwagę, okazać zainteresowanie, pomóc jej spróbować nazwać targające nią emocje. To pierwszy ważny krok na drodze do zdrowia i dobrostanu psychicznego.

Zdaniem psychologów pandemia to dobry czas, by na nowo ustalić z seniorem codzienny plan dnia. Powinien się w nim znaleźć czas na: regularne posiłki, gimnastykę i spacery, kontakt (nawet online) z rodziną i przyjaciółmi, przyjemności, ale także na drobne zadania.

Dobre obowiązki

– Wyznaczenie seniorowi niewielkich zadań do wykonania pomoże odwrócić uwagę od przygnębiających myśli. Ludzki mózg nie ma podzielności uwagi, to mit. Skutecznie i głęboko możemy skoncentrować się tylko na jednej czynności na raz. Terapia zajęciowa to sprytna, ale jednocześnie bardzo skuteczna metoda na odpędzenie przygnębiających myśli – radzi Adrianna Sobol.

Wielu osobom w pierwszych fazach pandemii dobrze robiły generalne porządki. Zdaniem psychologów pozytywnie wpływały na emocje, ponieważ dawały poczucie kontroli, panowania nad sytuacją – choćby w niewielkim zakresie. Co potem, kiedy wszystkie porządki będą już zrobione? Pandemiczny czas warto wykorzystać na naukę. Istotne, żeby nowa dziedzina była dla seniora interesująca, ale też dostosowana do jego możliwości.

Czas na nowe!

Nie każdy senior pokocha szydełkowanie, ale warto cierpliwie szukać różnych alternatyw. Zdaniem opiekunów Promedica24 warto zaproponować podopiecznemu między innymi: wypróbowanie nowego przepisu kulinarnego, powrót do rozwiązywania krzyżówek, naukę języka obcego w aplikacji mobilnej. Przy odrobinie pomocy ze strony opiekuna nawet starsze osoby złapią bakcyla w nowej dziedzinie.

– Książki, kolorowanki dla dorosłych, gry planszowe, stare i nowe pasje, gadżety technologiczne – wybór jest naprawdę szeroki. Ważne, by pomóc seniorowi wdrożyć się w nowy obszar, pokazać jego atrakcyjność, zalety. Istotne, by chwalić za najmniejsze nawet postępy i motywować pomimo potknięć. Osoba zajęta nie ma czasu na zmartwienia. Warto na nowo ustalić zdrową rutynę dnia i nie dawać się przygnębieniu – zachęca Adrianna Sobol.

Więcej informacji o kampanii „Zrozumieć Starość”: https://www.zrozumiec-starosc.pl/